Světový pohár začal triumfem Vonnové v obřím slalomu

22. 10. 2011 14:14
České reprezentantky nebodovaly
Lindsey Vonnová.
Lindsey Vonnová. | Foto: Reuters

Sölden - Úvodní závod sezony Světového poháru ve sjezdovém lyžování vyhrála americká hvězda Lindsey Vonnová.

Sedmadvacetiletá olympijská vítězka, které v minulém ročníku uniklo celkové prvenství v seriálu o tři body, triumfovala v obřím slalomu v rakouském Söldenu. České reprezentantky nebodovaly.

Vonnová zvítězila v tradičním zahajovacím závodu SP především díky skvělému výkonu ve druhém kole, v němž zajela nejrychlejší čas.

Rieschová a Vonnová. Přátelství sjezdařek je v troskách
Němka Rieschová má křišťálový glóbus. Rozhodlo počasí

Posunula se tak na první místo ze čtvrtého, které jí patřilo po úvodním kole, a vůbec poprvé v kariéře vyhrála v elitním seriálu obří slalom. Zařadila se tak do nyní pětičlenného klubu lyžařek, které zvítězily ve všech pěti alpských disciplínách. Před Vonnovou to dokázaly Petra Kronbergerová, Pernilla Wibergová, Janica Kosteličová a Anja Pärsonová.

Trojnásobná celková vítězka SP z let 2008-10 Vonnová porazila o čtyři setiny sekundy majitelku malého glóbu za hodnocení obřího slalomu Viktorii Rebensburgovou z Německa, které tak v prosluněném Söldenu těsně unikla obhajoba loňské výhry. Třetí skončila domácí Elisabeth Görglová.

Vstup do sezony se nepovedl vítězce Světového poháru Marii Höflové-Rieschové z Německa, která obsadila až 24. pozici.

Útok na první vítězství v SP v kariéře nevyšel Italce Federice Brignoneové. Vicemistryně světa z Ga-Pa po prvním kole vedla před Görglovou o 44 setin, druhou jízdu však kvůli pádu krátce po startu nedokončila.

Při neúčasti dlouholeté české jedničky Šárky Záhrobské se v Söldenu představily dvě mladé závodnice a mezi elitní třicítku se nevešly. Osmnáctiletá Kateřina Pauláthová, jež bodovala letos v březnu v obřím slalomu SP ve Špindlerově Mlýně, první jízdu nedokončila. O rok starší Martina Dubovská skončila s obrovskou ztrátou 14,70 poslední na 50. místě.

Úvodní závod SP ve sjezdovém lyžování v Söldenu (Rakousko):

Ženy - obří slalom:

1. Vonnová (USA) 2:24,43 (1:10,25+1:14,18), 2. Rebensburgová (Něm.) -0,04 (1:09,99+1:14,48), 3. Görglová (Rak.) -0,40 (1:09,87+1:14,96), 4. Worleyová (Fr.) -0,80 (1:10,71+1:14,52), 5. Pietiläová-Holmnerová (Švéd.) -0,90 (1:10,35+1:14,98), 6. Fenningerová -1,24 (1:10,85+1:14,82), 7. Zettelová (obě Rak.) -1,48 (1:11,40+1:14,51), 8. Lindellová-Vikarbyová (Švéd.) -1,53 (1:10,77+1:15,19), 9. Bariozová (Fr.) -1,81 (1:11,52+1:14,72), 10. Mancusová (USA) -1,86 (1:11,30+1:14,99), ...v 1. kole 50. Dubovská 1:24,13, Pauláthová (obě ČR) nedokončila.