Světové lize extrémních dronů vládnou Češi, mají nakročeno k titulu

rav rav
25. 9. 2018 7:49
Také závody drony mají svoji profesionální ligu. V Drone Champions League vede český tým, od titulu ho dělí poslední závody.
Závody dronů v Bruselu.
Závody dronů v Bruselu. | Foto: Rotorama

Brusel - Tým českých pilotů Rotorama vládne lize ultra rychlých dronů Drone Champions League (DCL). Své vedení v seriálu potvrdili jeho členové o víkendu druhým a třetím místem v atraktivním večerním závodě v Bruselu.

Na náměstí Mont des Arts se konal další díl už třetí řady světové ligy DCL V rámci této série se závodí v unikátních lokacích jako je Champs-Élysées v Paříži, Velká čínská zeď, olympijský areál v Mnichově, býčí aréna v Madridu či solný důl Salina Turda.

V rámci ligy bojují národní týmy z celého světa. Za každý úspěšný závod získávají body, které se sčítají v rámci celkového žebříčku. Tomu nyní s 1620 body vládne české kvarteto Jakub Toman, Lukáš Lendvorský, David Svoboda a Jan Votava. Češi svádějí tvrdý boj s týmy v Velké Británie a USA, o držiteli titulu se rozhodne druhý říjnový víkend ve švýcarském Curychu.

První závody dronů se začaly objevovat na konci roku 2014, postupně se na nejvyšší úrovni vyvinuly v nový profesionální sport. Piloti řídí pomocí dálkového ovládání malou kvadrokoptéru o hmotnosti kolem půl kilogramu, která pomocí kamery a videovysílače přenáší obraz do videobrýlí, které má pilot na hlavě. I když to tak na první pohled nevypadá, jedná se o adrenalinový sport, který vyžaduje výbornou koncentraci, koordinaci rukou a očí a dobrý odhad situace.

Čeští piloti dronu v Bruselu v akci.
Čeští piloti dronu v Bruselu v akci. | Foto: Rotorama
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zábranský bude hrát ve Finsku za Jukurit Mikkeli

Hokejový obránce Libor Zábranský bude působit ve finském klubu Jukurit Mikkeli. Dvacetiletý hráč, který v této sezoně hostoval z Komety Brno v Karlových Varech, na severu Evropy podepsal dvouletou smlouvu.

Bývalý kapitán juniorské reprezentace se loni vrátil do Evropy po třech sezonách, které strávil v zámoří. Nezamířil ale do mateřské Komety, kterou vlastní jeho otec, ale hrál za Karlovy Vary. V dresu Energie nasbíral v 51 zápasech základní části extraligy 14 bodů za sedm branek a stejný počet asistencí. Ve čtyřech utkání play off se neprosadil.

Do Jukuritu si Zábranského vybral nový trenér a hvězda finského hokeje Olli Jokinen. "Je mi ctí hrát za klub s takovou historií. Vždy jsem chtěl působit ve Finsku a už se nemohu dočkat, až do Mikkeli přijedu. Věřím, že příští sezonu dokážeme velké věci," uvedl Zábranský na webu svého nového zaměstnance. V současnosti se seniorskou reprezentací chystá na přípravné zápasy proti Rakousku.

V aktuální sezoně oblékali dres předposledního týmu finské soutěže obránce Jakub Galvas a útočník Šimon Stránský. Oba by měli mít smlouvu i na příští sezonu, Galvas se však zřejmě bude snažit prosadit v zámoří, kde jej draftovalo Chicago.

Další zprávy