Světové jezdecké hry? Čest i velká šance, říkají čeští parkuroví jezdci

Sport Sport
10. 9. 2018 13:10
Dva závodníci budou reprezentovat Česko na Světových jezdeckých hrách (WEG) v parkurovém skákání. V americkém Tryonu, kde vrcholný podnik v úterý odstartuje, se nad překážkami představí Emma Augier de Moussac v sedle Divy a Ondřej Zvára s Quimerem M. "Je prima, že tam budu mít českého parťáka, určitě se během závodu navzájem podpoříme," říká Emma Augier de Moussac.
jezdectví, parkur, Emma Augier de Moussac
jezdectví, parkur, Emma Augier de Moussac | Foto: Tomáš Holcbecher

Co pro vás start na Světových jezdeckých hrách znamená?

Emma Augier de Moussac: Především je pro mě čest reprezentovat Českou republiku na takovém podniku. Moc se do Tryonu těším i proto, že Diva je ve skvělé formě.

Ondřej Zvára: Nejvíc ze všeho je to pro mě šance a zkušenost. Pokud se nepohybujete vysoko v žebříčku, je těžké proniknout na závody vyšší úrovně. Beru to jako šanci dostat se do povědomí pořadatelů a otevřít si dveře k účasti na lepších závodech.

Považujete start na letošních Světových jezdeckých hrách za vrchol své kariéry?

Emma Augier de Moussac: Doufám, že vrcholem bude, protože Diva je jedním z nejlepších koní, na kterém jsem kdy jezdila. Do závodu půjdu opravdu s velkým očekáváním.

Ondřej Zvára: Už jsem měl šanci startovat na WEG v Normandii v roce 2014 a třikrát na mistrovství Evropy, takže to úplně jako vrchol neberu.

Nemáte obavu, jak se na vašich koních projeví náročná letecká doprava a časový posun?

Emma Augier de Moussac: Věřím, že to bude v pořádku, i když je to poprvé, co Diva absolvuje cestu letadlem.

Ondřej Zvára: Pokud je kůň zdravý, dobře připravený a zvyklý cestovat, nevidím v transportu žádný problém. Takový způsob přepravy na závody je ve vrcholovém sportu v dnešní době běžný. Stejná společnost, která přepravuje koně na WEG v Tryonu, nám přepravovala Cento Lana s Carmen na závody do Kataru a bylo to naprosto bezchybné.

jezdectví, parkur, Ondřej Zvára
jezdectví, parkur, Ondřej Zvára | Foto: Tomáš Holcbecher

Účast na Světových jezdeckých hrách je náročná z hlediska logistiky i po ekonomické stránce, někteří jezdci proto start v Tryonu odřekli. Co rozhodlo, že jste na ni kývli?

Emma Augier de Moussac: Vždycky jsem toužila po účasti na Světových jezdeckých hrách. A zvlášť s koněm, jako je Diva. Takže jsem nikdy neviděla otázku transportu jako překážku.

Ondřej Zvára: Účast jsme měli v plánu již od minulého roku, po splnění kvalifikace. Stáj Arcus Engineering Czech má kvalifikované tři koně, proto rozhodnutí stálo už jen na paní Rechové, majitelce stáje. Účast je totiž opravdu velmi finančně náročná. Ale jak znám paní Rechovou, bylo to rychlé rozhodování. (úsměv)

Jak jste spokojeni s dosavadním průběhem sezony, co vám v ní udělalo největší radost?

Emma Augier de Moussac: Musím říct, že jsem s touto sezonou extrémně spokojená. Dosud jsem měla velmi dobrou sezonu, Diva je opravdu ve výborné formě. Největší radost mi udělalo vítězství v Grand Prix na čtyřhvězdičkovém závodě v Poznani.

Ondřej Zvára: Letošní sezona je pro nás zatím spíš slabší oproti minulým, ale ještě není u konce a děláme vše pro zlepšení. Za nejlepší úspěchy beru rozhodně jeden trestný bod v Poháru národů v Linci, čistě zajeté Grand Prix v Arrezu a v Šamoríně s Cento Lanem, třetí místo v GP CSI Olomouc a čisté první kolo Poháru národů v Budapešti s Quimerem.

Jaké si dáváte cíle pro vystoupení na Světových jezdeckých hrách?

Emma Augier de Moussac: Mým cílem bude probojovat se do finále. Všechno navíc bude bonus. (úsměv)

Ondřej Zvára: Kvůli lehkému zranění nemůžeme bohužel na WEG vyslat naši stájovou jedničku Cento Lana, jak bylo původně v plánu, a Quimero M ještě zdaleka nemá tolik zkušeností. Takže každý čistý parkur na této úrovni bude skvělý úspěch.

Světové jezdecké hry nabídnou špičkovou podívanou ve všech disciplínách, které Mezinárodní jezdecká federace zaštiťuje. Plánujete navštívit soutěže jiných disciplín?

Emma Augier de Moussac: Ještě nevím. Především bych se chtěla soustředit na sebe a na Divu. Ale když pak bude po mých závodech možnost, ráda se podívám na jiné disciplíny a výkony dalších českých reprezentantů.

Ondřej Zvára: Ještě jsem se nekoukal na data startů ostatních, ale pokud to bude možné, rád bych zašel fandit všem českým jezdcům. Pravidelně chodíme na spřežení, hlavně na maraton. Vše záleží na harmonogramu a dostupnosti závodišť.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Po nárazu auta do stromu na Litoměřicku jsou řidička a dvě děti v kritickém stavu

Velmi těžká zranění utrpěly řidička a dvě děti při nárazu Škody Fabia do stromu. Vážná dopravní nehoda se stala dnes odpoledne u Budyně nad Ohří na Litoměřicku. ČTK to řekla ústecká mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Řidička narozená v roce 1972 havarovala před 15:00 na silnici 246 mezi Budyni nad Ohří a vesnici Nížebohy. "Z dosud nezjištěných příčin vyjela mimo komunikaci a narazila do stromu. Ve vozidle s touto řidičkou cestovaly dvě děti," uvedla Hyšplerová.

Žena i obě děti utrpěly podle krajského mluvčího záchranné služby Prokopa Voleníka velmi vážná zranění. "Ženu jsme převezli pozemní posádkou do ústeckého traumacentra. Pro děti vzlétl vrtulník letecké záchranné služby Ústí nad Labem a pražský vrtulník. Obě děti byly transportovány do jednoho z pražských traumacenter," dodal Voleník.

Další zprávy