Kopance do rozkroku byly úplně normální, vzpomíná expert na svět MMA "před Vémolou"

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
12. 6. 2020 8:02
Žádné rukavice ani klec, k tomu volnější pravidla. Tak nějak vypadaly začátky MMA ve světě i na české scéně. Teprve pak se vyloupl Karlos Vémola. Ve své nové knížce na to vzpomíná trenér českých hvězd oktagonu Daniel Barták.
Karlos Vémola v akci
Karlos Vémola v akci | Foto: ČTK

Barták patří k průkopníkům českého MMA. Sám v devadesátých letech zápasil a pak trénoval řadu bojovníků včetně Viktora Pešty, který se dostal i do prestižní organizace UFC.

Vedle toho se ale věnuje i spisovatelské dráze. Zatímco v minulém roce mu vyšla jeho beletristická prvotina, horor Stinná místa, letos přišel na knižní trh s novinkou Život v kleci, ve které mapuje historii tohoto sportu.

"Měli jsme k dispozici jednu šatnu. Soupeři se normálně viděli, převlékali se vedle sebe, rozcvičovali. Dnes jsou rivalové zvlášť, aby se nemohli pozorovat. V zápasech jde o daleko víc než tehdy, o velké peníze, proto jsou stres a nevraživost namístě," uvádí Barták.

Volnější byla i pravidla, první kolo trvalo neuvěřitelných 20 minut, zatímco teď zápasníci stráví v kleci třikrát pět minut. V boji pak mohli použít neortodoxní prvky.

"Třeba tahání za vlasy, čehož jsem, pokud byla možnost, využíval. Soupeře jste víceméně mohli kopat a bouchat, jak se vám zlíbilo. Bylo povoleno útočit na genitálie, čehož jsem také využíval," přiznává Barták. 

A tehdejší výdělek? Za výhru 15 tisíc, za prohru pět. Ale pokud probíhal turnaj klasickým pavoukem, mohli jste si přijít i na sto tisíc.

Barták v knížce přiznává, že i když je přesvědčený o tom, že Praha je prvním místem, kde se v roce 1999 udál zápas MMA v kleci, a ne jen tak na žíněnce, pořád nemají Češi ten správný zápal pro tento bojový sport.

"České MMA potřebuje čas na vývoj a taky podporu od státu. Češi nejsou bojovníci. My jsme národ švejků, přiznejme si to. Radši se domluvíme, než abychom se s někým prali," myslí si kouč.

V posledních letech ale boje v kleci nabraly na popularitě a hodně se o to přičinil Karlos Vémola, který se poprvé blýskl v UFC.

"Z pohledu propagace, marketingu a PR je Terminátor vysokoškolský profesor, zatímco ostatní jsou ještě někde na střední škole," chválí Barták českého zápasníka.

Ten si na začátek své sebepropagace moc dobře vzpomíná. "Tenkrát jsem vyhrál svůj první titul v CFC a televize Nova mě zařadila do rubriky Borec nakonec. Dostal jsem deset sekund. To beru jako svůj mediální start," vtipkuje Vémola.

Právě "Terminátor" je mnohem optimističtější ohledně budoucnosti české MMA scény než Barták. Už jen proto, že se mu osobně povedlo vyprodat pražskou O2 arenu.

"Lidi se možná budou zase smát, ale já už si obhlížím fotbalový stadion v Edenu. Až ho vyprodám, můžu do důchodu," prohlašuje Vémola.

Podle něj popularita gladiátorských soubojů ještě poroste. "Bude to podobné jako se snowboardingem, taky nikdo nevěřil, že se dostane na olympiádu, a stalo se. Tohle přesně čeká MMA," věští Vémola v Bartákově knize.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Raúl Castro na sjezdu potvrdil, že předává vedení mladší generaci

Kubánský vůdce Raúl Castro v pátek na úvod osmého stranického sjezdu potvrdil, že předá vedení mocné Kubánské komunistické strany (PCC) mladší generaci, která je "plná vášně a protiimperialistického ducha". Informovala o tom agentura Reuters.

Čtyřdenní sjezd PCC se koná za zavřenými dveřmi, ale kubánská televize odvysílala úryvky Castrova úvodního projevu. Devětaosmdesátiletý Raúl Castro v něm vyjádřil spokojenost nad tím, že může předat vedení skupině věrných, kteří za sebou mají desítky let zkušeností, během nichž stoupali po stranickém žebříčku.

Předáním moci formálně skončí éra bratrů Castrových na Kubě. Ve vedení PCC má na sjezdu Raúla Castra vystřídat kubánský prezident Manuel Díaz-Canel (61).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil dnes ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle ruské diplomacie vyhostí i pět diplomatů z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy. Zveřejnila rovněž sankční seznam osmi bývalých i současných předních amerických činitelů, informovaly zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva dnes také zakázala vstup na své území osmi současným i bývalým předním americkým činitelům. Je mezi nim šéf Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Christopher Wray, ředitelka tajných služeb (DNI) Avril Hainesová, ministr vnitřní bezpečnosti Alejandro Mayorkas, ministr spravedlnosti Merrick Garland, bezpečností poradce administrativy bývalého prezidenta Donalda Trumpa John Bolton či někdejší ředitel Ústřední zpravodajské služby (CIA) James Woolsey.

Ruský ministr zahraničí také zmínil další odvetná opatření, například zpřísnění restrikcí pro pohyb amerických diplomatů na ruském území.

Zdroj: ČTK
Další zprávy