Kopance do rozkroku byly úplně normální, vzpomíná expert na svět MMA "před Vémolou"

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
12. 6. 2020 8:02
Žádné rukavice ani klec, k tomu volnější pravidla. Tak nějak vypadaly začátky MMA ve světě i na české scéně. Teprve pak se vyloupl Karlos Vémola. Ve své nové knížce na to vzpomíná trenér českých hvězd oktagonu Daniel Barták.
Karlos Vémola v akci
Karlos Vémola v akci | Foto: ČTK

Barták patří k průkopníkům českého MMA. Sám v devadesátých letech zápasil a pak trénoval řadu bojovníků včetně Viktora Pešty, který se dostal i do prestižní organizace UFC.

Vedle toho se ale věnuje i spisovatelské dráze. Zatímco v minulém roce mu vyšla jeho beletristická prvotina, horor Stinná místa, letos přišel na knižní trh s novinkou Život v kleci, ve které mapuje historii tohoto sportu.

"Měli jsme k dispozici jednu šatnu. Soupeři se normálně viděli, převlékali se vedle sebe, rozcvičovali. Dnes jsou rivalové zvlášť, aby se nemohli pozorovat. V zápasech jde o daleko víc než tehdy, o velké peníze, proto jsou stres a nevraživost namístě," uvádí Barták.

Volnější byla i pravidla, první kolo trvalo neuvěřitelných 20 minut, zatímco teď zápasníci stráví v kleci třikrát pět minut. V boji pak mohli použít neortodoxní prvky.

"Třeba tahání za vlasy, čehož jsem, pokud byla možnost, využíval. Soupeře jste víceméně mohli kopat a bouchat, jak se vám zlíbilo. Bylo povoleno útočit na genitálie, čehož jsem také využíval," přiznává Barták. 

A tehdejší výdělek? Za výhru 15 tisíc, za prohru pět. Ale pokud probíhal turnaj klasickým pavoukem, mohli jste si přijít i na sto tisíc.

Barták v knížce přiznává, že i když je přesvědčený o tom, že Praha je prvním místem, kde se v roce 1999 udál zápas MMA v kleci, a ne jen tak na žíněnce, pořád nemají Češi ten správný zápal pro tento bojový sport.

"České MMA potřebuje čas na vývoj a taky podporu od státu. Češi nejsou bojovníci. My jsme národ švejků, přiznejme si to. Radši se domluvíme, než abychom se s někým prali," myslí si kouč.

V posledních letech ale boje v kleci nabraly na popularitě a hodně se o to přičinil Karlos Vémola, který se poprvé blýskl v UFC.

"Z pohledu propagace, marketingu a PR je Terminátor vysokoškolský profesor, zatímco ostatní jsou ještě někde na střední škole," chválí Barták českého zápasníka.

Ten si na začátek své sebepropagace moc dobře vzpomíná. "Tenkrát jsem vyhrál svůj první titul v CFC a televize Nova mě zařadila do rubriky Borec nakonec. Dostal jsem deset sekund. To beru jako svůj mediální start," vtipkuje Vémola.

Právě "Terminátor" je mnohem optimističtější ohledně budoucnosti české MMA scény než Barták. Už jen proto, že se mu osobně povedlo vyprodat pražskou O2 arenu.

"Lidi se možná budou zase smát, ale já už si obhlížím fotbalový stadion v Edenu. Až ho vyprodám, můžu do důchodu," prohlašuje Vémola.

Podle něj popularita gladiátorských soubojů ještě poroste. "Bude to podobné jako se snowboardingem, taky nikdo nevěřil, že se dostane na olympiádu, a stalo se. Tohle přesně čeká MMA," věští Vémola v Bartákově knize.

 

Právě se děje

před 25 minutami

V Česku dnes k 18:00 přibylo přes 6800 případů covidu-19, rekordní je i počet úmrtí

V pondělí přibylo v Česku dalších 89 úmrtí lidí nakažených koronavirem, což je nejvyšší počet zemřelých za den od začátku epidemie. V úterý bylo zatím k 18:00 zaznamenáno dalších 33 mrtvých na celkem 1600. Případů nemoci covid-19 bylo za dnešek k večeru potvrzeno přes 6800, což je nejvyšší nárůst za den k 18:00 za celou dobu epidemie v Česku. Nejvýraznější nárůst je stále na Zlínsku. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Dále zrychluje také nárůst množství lidí, kteří skončili po nákaze koronavirem v nemocnicích. Podle posledních údajů ministerstva za pondělí přibylo 343 hospitalizovaných na celkových 4064, zatímco v předchozích dnech nárůst nepřesáhl tři stovky za den. Ve vážném stavu je 634 hospitalizovaných.

Od 1. března, kdy se objevily v zemi první případy nákazy, bylo zaznamenáno dohromady 188.773 případů covidu-19.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Běloruské úřady zakročily proti kanálu Nexta, který informuje o protestech. Zařadily je na seznam extremistů

Běloruský soud rozhodl o zařazení informačního kanálu NEXTA-Live na sociální síti Telegram i jeho loga na seznam extremistických materiálů, informuje dnes agentura Belta s odvoláním na nejvyšší soud. Kanál, který na platformě Telegram podle agentury AFP sledují dva miliony lidí, vešel v poslední době do podvědomí především jako jeden z hlavních zdrojů informací o protirežimních protestech, které v Bělorusku vypukly po srpnových prezidentských volbách.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Rusko je připraveno zmrazit počet jaderných hlavic, USA to vítají

Rusko je připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž. Uvedlo to v úterý ruské ministerstvo zahraničí. Mělo by jít o součást ročního prodloužení stávající vzájemné odzbrojovací dohody, jejíž platnost vyprší v únoru. Washington ruské vyjádření přivítal a hlásí ochotu okamžitě začít jednat o dokončení úmluvy.

Šéf Kremlu Vladimir Putin minulý týden navrhl Washingtonu alespoň o rok bez jakýchkoli podmínek platnou dohodu prodloužit. USA však takový návrh bez závazku zmrazit počet jaderných hlavic označily za nepřijatelný.

Úterní prohlášení ruského ministerstva zahraničí ohlašující změnu stanoviska podle světových tiskových agentur znovu posiluje šance na to, že platnost posledního rusko-amerického paktu o kontrole strategických jaderných zbraní příští rok neskončí. Krok naznačuje, že propast mezi pozicemi dvou stran se zmenšila, píše agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy