Kopance do rozkroku byly úplně normální, vzpomíná expert na svět MMA "před Vémolou"

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
12. 6. 2020 8:02
Žádné rukavice ani klec, k tomu volnější pravidla. Tak nějak vypadaly začátky MMA ve světě i na české scéně. Teprve pak se vyloupl Karlos Vémola. Ve své nové knížce na to vzpomíná trenér českých hvězd oktagonu Daniel Barták.
Karlos Vémola v akci
Karlos Vémola v akci | Foto: ČTK

Barták patří k průkopníkům českého MMA. Sám v devadesátých letech zápasil a pak trénoval řadu bojovníků včetně Viktora Pešty, který se dostal i do prestižní organizace UFC.

Vedle toho se ale věnuje i spisovatelské dráze. Zatímco v minulém roce mu vyšla jeho beletristická prvotina, horor Stinná místa, letos přišel na knižní trh s novinkou Život v kleci, ve které mapuje historii tohoto sportu.

"Měli jsme k dispozici jednu šatnu. Soupeři se normálně viděli, převlékali se vedle sebe, rozcvičovali. Dnes jsou rivalové zvlášť, aby se nemohli pozorovat. V zápasech jde o daleko víc než tehdy, o velké peníze, proto jsou stres a nevraživost namístě," uvádí Barták.

Volnější byla i pravidla, první kolo trvalo neuvěřitelných 20 minut, zatímco teď zápasníci stráví v kleci třikrát pět minut. V boji pak mohli použít neortodoxní prvky.

"Třeba tahání za vlasy, čehož jsem, pokud byla možnost, využíval. Soupeře jste víceméně mohli kopat a bouchat, jak se vám zlíbilo. Bylo povoleno útočit na genitálie, čehož jsem také využíval," přiznává Barták. 

A tehdejší výdělek? Za výhru 15 tisíc, za prohru pět. Ale pokud probíhal turnaj klasickým pavoukem, mohli jste si přijít i na sto tisíc.

Barták v knížce přiznává, že i když je přesvědčený o tom, že Praha je prvním místem, kde se v roce 1999 udál zápas MMA v kleci, a ne jen tak na žíněnce, pořád nemají Češi ten správný zápal pro tento bojový sport.

"České MMA potřebuje čas na vývoj a taky podporu od státu. Češi nejsou bojovníci. My jsme národ švejků, přiznejme si to. Radši se domluvíme, než abychom se s někým prali," myslí si kouč.

V posledních letech ale boje v kleci nabraly na popularitě a hodně se o to přičinil Karlos Vémola, který se poprvé blýskl v UFC.

"Z pohledu propagace, marketingu a PR je Terminátor vysokoškolský profesor, zatímco ostatní jsou ještě někde na střední škole," chválí Barták českého zápasníka.

Ten si na začátek své sebepropagace moc dobře vzpomíná. "Tenkrát jsem vyhrál svůj první titul v CFC a televize Nova mě zařadila do rubriky Borec nakonec. Dostal jsem deset sekund. To beru jako svůj mediální start," vtipkuje Vémola.

Právě "Terminátor" je mnohem optimističtější ohledně budoucnosti české MMA scény než Barták. Už jen proto, že se mu osobně povedlo vyprodat pražskou O2 arenu.

"Lidi se možná budou zase smát, ale já už si obhlížím fotbalový stadion v Edenu. Až ho vyprodám, můžu do důchodu," prohlašuje Vémola.

Podle něj popularita gladiátorských soubojů ještě poroste. "Bude to podobné jako se snowboardingem, taky nikdo nevěřil, že se dostane na olympiádu, a stalo se. Tohle přesně čeká MMA," věští Vémola v Bartákově knize.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

V domově důchodců v Unhošti hořelo, hasiči evakuovali přes 100 lidí

Hasiči v sobotu v podvečer vyjížděli k požáru v areálu domova důchodců v Unhošti na Kladensku. Hořelo v prostorách, kde je kadeřnictví. Hasiči z budovy evakuovali přes 100 lidí - 87 seniorů a 16 zaměstnanců. Nikdo nebyl zraněn, pouze jedné ženě se udělalo nevolno a skončila v péči záchranářů. Po uhašení požáru a odvětrání se klienti i personál mohli do domova vrátit, řekl ČTK mluvčí krajských hasičů Jaroslav Gabriel.

Událost byla hlášena kolem 17:15. Oheň podle mluvčího zcela zachvátil kadeřnictví, které je součástí areálu. "Požár se nerozšířil, ale byly zakouřené chodby. Kvůli tomu byla nutná evakuace," uvedl Gabriel.

Domov je v centru města, kvůli zásahu byla zastavena doprava. Po necelé půlhodině se hasičům podařilo dostat plameny pod kontrolu a po 18:45 oheň zcela uhasili. Ve 20:00 zásah ukončili, na místě zůstali jen vyšetřovatelé. Co bylo příčinou požáru, zatím není známo.

Další zprávy