Svazy budou moci žádat o dotace na provoz, kluby mají ale stále smůlu

ČTK ČTK
18. 10. 2017 13:32
Sportovní svazy a další střešní organizace nakonec budou moci žádat o dotace na provoz a údržbu svých sportovišť. Ministerstvo školství při úterním jednání zrušilo nově zavedenou podmínku, že v roce 2016 musely svazy vybírat minimálně stokorunový členský příspěvek.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Tomáš Liška

Praha - Pro kluby se ale situace nezměnila, podmínky nově vypsaného programu IV nadále nesplňují. Jedinou šancí pro ně jsou případné výjimky. O výsledcích úterního jednání v tiskové zprávě informovala Česká unie sportu (ČUS).

Její místopředseda Marek Hájek s dalšími představiteli sportovního prostředí ministerstvu v úterý předložil návrh postupu, který by kritickou situaci řešil. "Pokoušeli jsme se ministerským úředníkům vysvětlit, že dotace pro členské spolky je možné správně formulovaným rozhodnutím distribuovat prostřednictvím střešních sportovních organizací, což byla hlavní překážka. Víme, že taková praxe je běžná i na jiných ministerstvech," uvedl Hájek.

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Stanislav Štech a jeho náměstci ale oponovali, že by návrh museli konzultovat s několika odbory, což by jim zabralo minimálně měsíc. "Pro MŠMT je jednodušší zastávat názor, že to bez rozboru nejde," poznamenal Hájek.

Mezi oprávněné žadatele se nově dostaly jen svazy, střešní organizace a spolky s celostátní působností. Po odstranění podmínky vybírat členské příspěvky, což většinou nečiní, byl termín pro odevzdání žádosti prodloužen o týden na 23. října.

Situace tělovýchovných jednot a sportovních klubů se nezměnila a nadále hrozí, že kvůli nedostatku finančních prostředků budou muset omezovat provoz svých sportovišť. Některé haly mohou být pronajímány na komerční účely. "Jednou z možných variant by bylo udělení výjimek pro nejkritičtější případy. Největší tělovýchovné jednoty v Praze, ve Zlíně a v Ostravě jsou v obrovských provozních problémech. Ministerstvo by na to mělo zareagovat," dodal Hájek.

Na provoz a údržbu měly sportovní kluby dostat celkem 250 milionů korun, v případě větších jednot se jednalo až o statisícové částky. Na letošek byly peníze rozděleny už v dubnu a kluby s nimi ve svých rozpočtech počítaly. Ministerstvo ale na konci září program zrušilo s vysvětlením, že byl v listopadu 2016 vypsán špatně, a pak ho vypsalo znovu. Podmínky nově vypsaného programu drtivá většina klubů nesplňuje.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Při potlačení vzpoury ve věznici na Srí Lance zemřelo šest vězňů. Bouře začaly kvůli koronaviru

Šest vězňů přišlo o život a dalších 35 bylo zraněno, když vězeňská služba zahájila střelbu, aby potlačila vzpouru ve věznici na okraji hlavního města Srí Lanky. Vážně zraněni byli také dva strážní. Uvedla to agentura AP s odvoláním na úředníky. V přeplněných věznicích na Srí Lance rostou nepokoje kvůli pandemii. V posledních týdnech vězni protestovali v několika věznicích, protože zde vzrostl počet nakažených covidem-19.

Podle mluvčího policie nepokoje vypukli v neděli ve věznici zhruba 15 kilometrů severně od Colomba. Strážci se pokusili dostat situaci pod kontrolu, nepokoje však přerostly ve vzpouru. Vězni se snažili převzít kontrolu nad vězením a stovky se jich pokusily o útěk. Dozorci proto začali střílet.

Jeden vězeň zemřel při podobných nepokojích minulý týden. Další zemřel v březnu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy