Svazy a ministerstvo chtějí, aby na sport šlo sedm miliard korun

ČTK ČTK
14. 11. 2017 19:13
Zástupci sportovních svazů a ministr školství Stanislav Štech chtějí, aby stát na sport v příštím roce přispěl sedmi miliardami korun.
Vizualizace nového Strahova. Dům Sportu pro ČUS a ČOV
Vizualizace nového Strahova. Dům Sportu pro ČUS a ČOV | Foto: Vizualizace ČUS

Praha - V rozpočtu na letošní rok to bylo necelých šest miliard, které kvůli chaosu ve vyplácení sportovních dotací v posledních měsících nebudou vyplaceny celé. Aktuální návrh státního rozpočtu na příští rok počítá s navýšením současné částky zhruba o 200 milionů korun.

Návrh státního rozpočtu předložila bývalé Sněmovně odcházející vláda Bohuslava Sobotky. Kvůli říjnovým sněmovním volbám ale spadl pod stůl a znovu ho musejí začít projednávat noví poslanci. Je ještě prostor na určité změny.

Snaha o navýšení položky určené na sport se proto stala jedním z pěti úkolů, na kterých se dnes shodli členové nově vytvořené expertní skupiny, složené ze zástupců národních svazů, a ministr Štech. Zájmy sportovních svazů na schůzce hájili předseda České unie sportu Miroslav Jansta, předseda Sdružení sportovních svazů ČR Zdeněk Ertl, šéf tenisového svazu Ivo Kaderka a předseda jachtařského svazu Karel Bauer.

O sedmi miliardách na podporu sportu již dříve hovořila bývalá ministryně školství Kateřina Valachová. Loni v prosinci uvedla, že bude pro rok 2018 usilovat o navýšení na 7,5 miliardy korun.

Financování českého sportu je letos problematické. Po květnovém vypuknutí kauzy kvůli údajnému ovlivňování rozdělování dotací ministerstvo tok peněz zastavilo a obnovovalo ho postupně. Navíc se měnily podmínky u některých dotací, například těch na provoz a údržbu sportovišť.

Část vyčleněných peněz ministerstvo nestihne vyplatit. O jak vysokou částku se jedná, na tom se zástupci ministerstva a sportovních svazů neshodnou. Náměstek pro sport Karel Kovář minulý týden hovořil o 200 až 300 milionech korun, podle experta České unie sportu na financování Michala Krause je to až miliarda.

Svazoví funkcionáři také znovu upozornili na skluz v přípravě dotačních programů na rok 2018, které stále nejsou hotové. "Usilujeme o to, aby prostředky na podporu sportu mohly být vyplaceny v příštím roce co nejdříve. Vždyť v letošním roce dostávaly svazy dotace až v létě a některé sportovní kluby a tělovýchovné jednoty neobdržely na provoz a údržbu sportovního majetku vůbec nic," uvedl Jansta.

Štech přislíbil lepší přístup k řešení problémů. "Je nutné překonat krizový režim a vnést do sportovního prostředí zklidnění, žádné zásadní změny v zacílení programů nemohou nastat. Intenzivně pracujeme na tom, aby programy včetně metodiky byly vyhlášeny začátkem prosince, a zejména, aby největší programy byly vyplaceny do konce března 2018," řekl současný ministr, který po jmenování nové vlády v úřadu skončí.

 

Právě se děje

před 53 minutami

USA reagují na nový bezpečnostní zákon pro Hongkong, začnou rušit politické výjimky

Americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci v Bílém domě oznámil, že dal pokyn vládě, aby zahájila proces rušení politických výjimek, které Hongkongu poskytovaly ze strany USA oproti pevninské Číně zvláštní status. Reagoval tak na nový bezpečnostní zákon pro Hongkong, pro nějž se ve čtvrtek vyslovil čínský parlament na svém plenárním zasedání. Informovaly o tom tiskové agentury.

Trump dodal, že Spojené státy také zakážou vstup do země "potenciálně rizikovým" osobám z Číny a začnou sankcionovat čínské oficiální činitele, kteří jsou podle Washingtonu zodpovědní za podrývání hongkongské ekonomiky. Podle amerického prezidenta Čína porušila své slovo ohledně zachování hongkongské autonomie.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Antidopingový výbor ČR povede Petra Volková

Novou ředitelkou Antidopingového výboru České republiky byla jmenována Petra Volková. Čtyřicetiletá doktorka práv vystřídala ve funkci Martina Lukavského, který organizaci vedl teprve od poloviny ledna. Vedení výboru se dosavadní zástupkyně ředitele Volková ujme oficiálně v pondělí.

Volková v minulosti spolupracovala s Českomoravským fotbalovým svazem a Českým olympijským výborem. V antidopingovém výboru působí tři roky a už v březnu byla pověřena jeho řízením.

"Výbor již zpracoval antidopingový národní program pro rok 2020. Ten obsahuje šest stěžejních oblastí, například prevenci, vzdělávání, testování, mezinárodní spolupráci a podobně. Bude třeba zafixovat do povědomí sportovní veřejnosti, že nejsme pouze orgán represivní, ale také preventivní," řekla Radiožurnálu.

Jejím cílem je také zlepšit komunikaci sportovců a dopingových komisařů. "Ten předmět naší činnosti nás předurčuje k tomu, že sportovci zřejmě nejásají, když vidí nás nebo komisaře. A právě proto bude potřeba zkvalitnit komunikaci se samotnými sportovci a vyškolit si lépe komisaře, aby tam nedocházelo k žádným komplikacím a kontroly probíhaly v pořádku," uvedla.

Další zprávy