Svazy a ministerstvo chtějí, aby na sport šlo sedm miliard korun

ČTK ČTK
14. 11. 2017 19:13
Zástupci sportovních svazů a ministr školství Stanislav Štech chtějí, aby stát na sport v příštím roce přispěl sedmi miliardami korun.
Vizualizace nového Strahova. Dům Sportu pro ČUS a ČOV
Vizualizace nového Strahova. Dům Sportu pro ČUS a ČOV | Foto: Vizualizace ČUS

Praha - V rozpočtu na letošní rok to bylo necelých šest miliard, které kvůli chaosu ve vyplácení sportovních dotací v posledních měsících nebudou vyplaceny celé. Aktuální návrh státního rozpočtu na příští rok počítá s navýšením současné částky zhruba o 200 milionů korun.

Návrh státního rozpočtu předložila bývalé Sněmovně odcházející vláda Bohuslava Sobotky. Kvůli říjnovým sněmovním volbám ale spadl pod stůl a znovu ho musejí začít projednávat noví poslanci. Je ještě prostor na určité změny.

Snaha o navýšení položky určené na sport se proto stala jedním z pěti úkolů, na kterých se dnes shodli členové nově vytvořené expertní skupiny, složené ze zástupců národních svazů, a ministr Štech. Zájmy sportovních svazů na schůzce hájili předseda České unie sportu Miroslav Jansta, předseda Sdružení sportovních svazů ČR Zdeněk Ertl, šéf tenisového svazu Ivo Kaderka a předseda jachtařského svazu Karel Bauer.

O sedmi miliardách na podporu sportu již dříve hovořila bývalá ministryně školství Kateřina Valachová. Loni v prosinci uvedla, že bude pro rok 2018 usilovat o navýšení na 7,5 miliardy korun.

Financování českého sportu je letos problematické. Po květnovém vypuknutí kauzy kvůli údajnému ovlivňování rozdělování dotací ministerstvo tok peněz zastavilo a obnovovalo ho postupně. Navíc se měnily podmínky u některých dotací, například těch na provoz a údržbu sportovišť.

Část vyčleněných peněz ministerstvo nestihne vyplatit. O jak vysokou částku se jedná, na tom se zástupci ministerstva a sportovních svazů neshodnou. Náměstek pro sport Karel Kovář minulý týden hovořil o 200 až 300 milionech korun, podle experta České unie sportu na financování Michala Krause je to až miliarda.

Svazoví funkcionáři také znovu upozornili na skluz v přípravě dotačních programů na rok 2018, které stále nejsou hotové. "Usilujeme o to, aby prostředky na podporu sportu mohly být vyplaceny v příštím roce co nejdříve. Vždyť v letošním roce dostávaly svazy dotace až v létě a některé sportovní kluby a tělovýchovné jednoty neobdržely na provoz a údržbu sportovního majetku vůbec nic," uvedl Jansta.

Štech přislíbil lepší přístup k řešení problémů. "Je nutné překonat krizový režim a vnést do sportovního prostředí zklidnění, žádné zásadní změny v zacílení programů nemohou nastat. Intenzivně pracujeme na tom, aby programy včetně metodiky byly vyhlášeny začátkem prosince, a zejména, aby největší programy byly vyplaceny do konce března 2018," řekl současný ministr, který po jmenování nové vlády v úřadu skončí.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Ozbrojenci zastřelili na vancouverském letišti muže, podle úřadů šlo o válku gangů

Na mezinárodním letišti sloužícím kanadskému městu Vancouver zastřelili neznámí ozbrojenci v neděli 28letého muže. V pondělí o tom informovala agentura AP s odvoláním na kanadské úřady. Osmadvacetiletý muž byl zastřelen nedaleko odletové haly.

Policie byla přivolána na letiště krátce po 15:00 místního času v neděli a podařilo se jí zastavit auto s dvěma podezřelými. Ti na policisty zahájili palbu a ujeli. Policie našla vozidlo v plamenech o 28 kilometrů dál.

Kanadské úřady uvedly, že oběť byla policii známá a že incident souvisí s konfliktem mezi zločineckými gangy, jehož byla oblast v poslední době svědkem. Letiště zůstává otevřené.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 29 minutami

Při střelbě na oslavě v Coloradu zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy