Svazy a ministerstvo chtějí, aby na sport šlo sedm miliard korun

ČTK ČTK
14. 11. 2017 19:13
Zástupci sportovních svazů a ministr školství Stanislav Štech chtějí, aby stát na sport v příštím roce přispěl sedmi miliardami korun.
Vizualizace nového Strahova. Dům Sportu pro ČUS a ČOV
Vizualizace nového Strahova. Dům Sportu pro ČUS a ČOV | Foto: Vizualizace ČUS

Praha - V rozpočtu na letošní rok to bylo necelých šest miliard, které kvůli chaosu ve vyplácení sportovních dotací v posledních měsících nebudou vyplaceny celé. Aktuální návrh státního rozpočtu na příští rok počítá s navýšením současné částky zhruba o 200 milionů korun.

Návrh státního rozpočtu předložila bývalé Sněmovně odcházející vláda Bohuslava Sobotky. Kvůli říjnovým sněmovním volbám ale spadl pod stůl a znovu ho musejí začít projednávat noví poslanci. Je ještě prostor na určité změny.

Snaha o navýšení položky určené na sport se proto stala jedním z pěti úkolů, na kterých se dnes shodli členové nově vytvořené expertní skupiny, složené ze zástupců národních svazů, a ministr Štech. Zájmy sportovních svazů na schůzce hájili předseda České unie sportu Miroslav Jansta, předseda Sdružení sportovních svazů ČR Zdeněk Ertl, šéf tenisového svazu Ivo Kaderka a předseda jachtařského svazu Karel Bauer.

O sedmi miliardách na podporu sportu již dříve hovořila bývalá ministryně školství Kateřina Valachová. Loni v prosinci uvedla, že bude pro rok 2018 usilovat o navýšení na 7,5 miliardy korun.

Financování českého sportu je letos problematické. Po květnovém vypuknutí kauzy kvůli údajnému ovlivňování rozdělování dotací ministerstvo tok peněz zastavilo a obnovovalo ho postupně. Navíc se měnily podmínky u některých dotací, například těch na provoz a údržbu sportovišť.

Část vyčleněných peněz ministerstvo nestihne vyplatit. O jak vysokou částku se jedná, na tom se zástupci ministerstva a sportovních svazů neshodnou. Náměstek pro sport Karel Kovář minulý týden hovořil o 200 až 300 milionech korun, podle experta České unie sportu na financování Michala Krause je to až miliarda.

Svazoví funkcionáři také znovu upozornili na skluz v přípravě dotačních programů na rok 2018, které stále nejsou hotové. "Usilujeme o to, aby prostředky na podporu sportu mohly být vyplaceny v příštím roce co nejdříve. Vždyť v letošním roce dostávaly svazy dotace až v létě a některé sportovní kluby a tělovýchovné jednoty neobdržely na provoz a údržbu sportovního majetku vůbec nic," uvedl Jansta.

Štech přislíbil lepší přístup k řešení problémů. "Je nutné překonat krizový režim a vnést do sportovního prostředí zklidnění, žádné zásadní změny v zacílení programů nemohou nastat. Intenzivně pracujeme na tom, aby programy včetně metodiky byly vyhlášeny začátkem prosince, a zejména, aby největší programy byly vyplaceny do konce března 2018," řekl současný ministr, který po jmenování nové vlády v úřadu skončí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Česko se ohradilo proti rozšiřování těžby v polském dolu Turów

České ministerstvo životního prostředí v pátek vydalo nesouhlasné stanovisko k rozšiřování polského hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice. Stanovisko vydalo ve spolupráci s Libereckým krajem a Českou geologickou službou. Ministerstvo to oznámilo v tiskové zprávě. V případě, že by se polská strana rozhodla i přesto těžbu rozšířit, Česko požaduje například finanční kompenzace případných škod nebo vznik těsnící stěny bránící odtékání podzemních vod.

"Stanovisko za Českou republiku je nesouhlasné. Doplněny jsou ale také podmínky, vytvořené ve spolupráci s geology, krajem, obcemi i odbornou veřejností, a Libereckým krajem odsouhlasené, které jsou pro nás absolutně nepřekročitelné, kdyby se Polsko rozhodlo i přes náš nesouhlas v těžbě na Turowě pokračovat," oznámil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Zdroj: ČTK
Další zprávy