Suverénní Soukalová opět zvítězila. Vítková dojela pátá

Aktualizováno 12. 1. 2014 14:15
Gabriela Soukalová triumfovala suverénním stylem start-cíl.
Gabriela Soukalová triumfovala suverénním stylem start-cíl. | Foto: CPA Eduard Erben

Ruhpolding - Gabriela Soukalová ve stíhacím závodu v německém Ruhpoldingu potvrdila svůj triumf z pátečního vytrvalostního závodu, a vyhrála tak v této sezoně třetí a celkově sedmý závod Světového poháru.

Po bezchybné střelbě vyhrála stylem start-cíl a do cíle přijela s českou vlajkou v ruce a úsměvem na tváři s desetisekundovým náskokem před Norkou Torou Bergerovou. Třetí dojela Finka Kaisa Mäkäräinenová.

"Před startem jsme doufala, že udržím pětku. Bylo to náročné, ve třetím kole jsem začala být unavenější a unavenější a jen jsem myslela na to, že musím střílet čistě. To byla moje taktika," řekla Soukalová na tiskové konferenci.

"Se žlutým číslem (pro vedoucí ženu pořadí SP) se snažím jezdit stejně jako s každým jiným a moc na to při závodu nemyslím," dodala.

Vítkové v závěru došly síly

Druhá česká závodnice Veronika Vítková po jedné chybě na střelnici třetí místo z vytrvalostního závodu neuhájila a skončila pátá. Ta sice byla ještě po druhé střelbě druhá a po čtvrté střelbě ještě třetí, v závěru závodu jí však viditelně docházely síly.

"Je to super, dodává mi to hodně sil a optimismus do olympiády," pochvalovala si Vítková na svazovém webu třetí a páté místo z Ruhpoldingu. Litovala jediné chybné střely, kterou ve dvou závodech měla. "To mě mrzí a vlastně i trochu štve. Asi jsem lehce sáhla za spoušť, rána byla trochu vpravo," řekla Vítková.

Obě české biatlonistky, Soukalová i Vítková, mají díky svým výkonům na olympiádě v Soči jistý závod s hromadným startem, protože budou v celkovém pořadí SP do patnáctého místa.

Trenér: Gábina zvládla nervozitu

Soukalová navíc opět zvýšila svůj náskok v průběžném pořadí seriálu Světového poháru. Na druhou Mäkäräinenovou má náskok 46 bodů. Vítková se pak posunula na šestou příčku, když na Soukalovou ztrácí přesně sto bodů.

"U Gábiny tam byla trochu nervozita, ale zvládla to výtečně. Jedinou krizovou situaci na střelnici měla během první stojky, v které dala kalibr," zhodnotil vystoupení vedoucí ženy SP její trenér Ondřej Rybář s poukazem na ránu, která málem skončila mimo.

A Soukalovou pochválil i za poslední výstřel. "Odložila jej a ránu si vypracovala a pohlídala. To bylo perfektní a zkušené," řekl kouč.

Dva Češi skončili v první patnáctce

Stíhací závod mužů byla stejně jako u Soukalové jasně v režii vytrvalostního závodu Nora Emila Hegle Svendsena.

Z českých biatlonistů byl nejlepší opět Jaroslav Soukup, který oproti sobotnímu individuálu klesl o dvě příčky a skončil dvanáctý. O tři příčky za ním skončil Ondřej Moravec, který si naopak polepšil z 29. pozice.

Michal Šlesingr sice jako jediný z českého kvarteta v závodě střílel čistě, během závodu měl ale pád po kolizi se servismanem a zlomil hůlku a skončil na 27. místě. Na 47. místě skončil Michal Krčmář, který si však polepšil o deset příček.

Ženy - stíhací závod (10 km):

1. Soukalová 30:39,8 (0 tr. okruhů), 2. Bergerová (Nor.) -9,7 (1), 3. Mäkäräinenová (Fin.) -38,9 (3), 4. Preussová (Něm.) -44,7 (1), 5. Vítková -45,3 (1), 6. Džymová (Ukr.) -48,1 (1), 7. Eckhoffová (Nor.) -1:00,1 (1), 8. Valj Semerenková (Ukr.) -1:09,7 (2), 9. Skardinová (Běl.) -1:13,4 (0), 10. Brunetová (Fr.) -1:16,9 (0).

Průběžné pořadí SP (po 11 z 22 závodů): 1. Soukalová 426 b., 2. Mäkäräinenová 380, 3. Bergerová 375, 4. Valj Semerenková 372, 5. Domračevová (Běl.) 367, 6. Vítková 326, ...49. Puskarčíková 42, 62. Tomešová 21.

Muži - stíhací závod (12,5 km):

1. Svendsen (Nor.) 32:38,2 (0 tr. okruhů), 2. Fak (Slovin.) -18,0 (0), 3. Garaničev (Rus.) -21,4 (1), 4. Eder (Rak.) -25,5 (0), 5. S. Fourcade (Fr.) -27,2 (1), 6. T. Bö (Nor.) -30,6 (0), 7. Landertinger (Rak.) -39,1 (2), 8. Sumann (Rak.) -39,3 (0), 9. Malyško (Rus.) -40,0 (2), 10. Boeuf (Fr.) - 40,2 (1), ...12. Soukup -41,6 (1), 15. Moravec -1:05,6 (2), 27. Šlesingr -1:39,0 (0), 47. Krčmář -3:54,1 (1).

Průběžné pořadí SP (po 11 z 22 závodů): 1. M. Fourcade (Fr.) 462 b., 2. Svendsen 413, 3. J. Bö (Nor.) 315, 4. Usťugov (Rus.) 300, 5. Eder 290, 6. Landertinger 288, ...12. Moravec 240, 37. Šlesingr 122, 38. Soukup 98, 64. Krčmář 17, 80. Krupčík 5.