Suverénní Björgenová má další zlato z mistrovství světa

28. 2. 2013 14:16
Norská šampionka získala už jedenácté zlato své úspěšné kariéry.
Norky slaví zlato.
Norky slaví zlato. | Foto: Reuters

Val di Fiemme - Favorizované norské lyžařky jasně ovládly na mistrovství světa štafetu na 4x5 km. Marit Björgenová běžící na posledním úseku získala ve Val di Fiemme třetí zlatou medaili a celkově jedenáctý titul v kariéře. Za Norkami dnes skončily se ztrátou 26 sekund Švédky. Třetí místo obsadily ruské běžkyně, které měly odstup tři čtvrtě minuty.

České kvarteto Eva Vrabcová-Nývltová, Petra Nováková, Karolína Grohová a Lucie Charvátová bylo dvanácté, na vítězky ztratilo téměř šest minut.

Štafeta ve složení Heidi Wengová, Therese Johaugová, Kristin Störmer Steiraová a Björgenová zopakovala norské triumfy z minulého šampionátu v Oslu a olympijských her ve Vancouveru. Na letošním mistrovství světa získala pro lyžařskou velmoc už šestý titul.

Vedle Björgenové, která vyhrála sprint a skiatlon, stanula znovu na nejvyšším stupni také Johaugová, jež zvítězila v úterním závodu na 10 km volně.

Dvaatřicetiletá Björgenová se jedenáctým titulem opět přiblížila rekordní bilanci legendární Jeleny Vjalbeové. Někdejší sovětská a ruská reprezentantka má z mistrovství světa 14 zlatých medailí.

Mistrovství světa v klasickém lyžování ve Val di Fiemme:

Běh:

Ženy - štafeta 4x5 km: 1. Norsko (Wengová, Johaugová, Steiraová, Björgenová) 1:00:36,5 hod., 2. Švédsko (Ingemarsdotterová, Wikenová, Haagová, Kallaová) -26,2, 3. Rusko (Ivanovová, Iksanovová, Gušinová, Čekalevová) -45,8, 4. USA -1:12,4, 5. Finsko -1:23,8, 6. Francie -1:53,7, 7. Německo -2:07,8, 8. Itálie -2:56,1, 9. Polsko -3:35,0, 10. Ukrajina -3:56,5, ...12. ČR (Vrabcová-Nývltová, Nováková, Grohová, Charvátová) -5:50,1.