Suverénní Berdych i Štěpánek. Češi vedou v Belgii 2:0

5. 3. 2010 18:28
Čeští tenisté neztratili v Belgii ani jeden set
Radek Štěpánek v souboji s Xavierem Malissem
Radek Štěpánek v souboji s Xavierem Malissem | Foto: Sport

Bree - Výborně. Čeští tenisté vykročili v pátek směle za postupem do čtvrtfinále Davis Cupu, když na antuce v Bree vyhráli oba své zápasy nad domácími reprezentanty Belgie.

Na úvodní vítězství Tomáše Berdycha nad Olivierem Rochusem totiž později navázal i Radek Štěpánek, jenž pro změnu porazil ve třech setech Xaviera Malisse.

Svěřencům Jaroslava Navrátila tak stačí ke kýženému postupu už jen jedno vítězství. Toho mohou čeští tenisté dosáhnout už při sobotní čtyřhře.

Čtyřiadvacetiletý Berdych, který společně s Radkem Štěpánkem dotáhl loni Českou republiku až do finále slavné soutěže povolill Belgičanovi v celé hře povolil jen sedm her a utkání ukončil po dvou hodinách a jednadvaceti minutách při skóre 6:3, 6:0, 6:4.

Rodák z Valašského Meziříčí vstoupil do utkání pomaleji, hned v prvním gemu prohrával už 0:30 a vypadalo to na rychlý brejk Belgičana. Jenže poté začal českému reprezentantovi fungovat servis a hru nakonec otočil ve svůj prospěch.

Český tenista navíc vzápětí sebral Rochusovi jeho podání a brejk následně potvrdil další čistou hrou a rázem vedl 3:0.

Belgičanovi se sice poté podařilo snížit, avšak Berdych si dokázal až do konce sady udržet vlastní podání a sadu nakonec dovedl k vítězství 6:3.

Právě servis byl tou dobou asi nejlepší zbraní Berdycha. V prvním setu měl více než 70procentní úspěšnost prvního podání a nasázel Rochusovi hned pět es.

Také do druhé sady vstoupil rodák z Valašského Meziříčí parádně. Nejprve sebral Belgičanovi podání, a poté v patrně rozhodujícím gemu celého utkání nakonec odvrátil pět brejkbolů svého soka a zvýšil vedení v setu na 2:0.

Program daviscupového zápasu s Belgií

Pátek: 13:00 O. Rochus (59.) - Berdych (25.), Malisse (87.) - Štěpánek (17.), Sobota: 14:00 Darcis, O. Rochus - Dlouhý, Hájek, Neděle: 13:30 O. Rochus - Štěpánek, Malisse - Berdych.

Rozjetý Berdych už ve druhé sadě Rochuse k ničemu nepustil a nakonec ji vyhrál "kanárem" 6:0. V podobném duchu pokračoval český reprezentant i nadále. Nejprve vyhrál své podání a vzápětí sebral servis Belgičanovi.

Belgičana poté brejknul ještě jednou, což se nakonec ukázalo jako rozhodující.

Rochus ale dokázal sebrat pětadvacátému muži žebříčku ATP jeden servis a hra se vyrovnala. Berdych ovšem nakonec zápas dotáhl do vítězného konce, i když nakonec asi napínavějšího, než by si býval přál, neboť belgický tenista dokázal odvrátit pět mečbolů české daviscupové dvojky.

O něco těžší cestu za vítězstvím pak měl Radek Štěpánek. Ten sice v první sadě Xaviera Malisse výrazně přehrál, nicméně v další dva sety se pak nesly ve znamení mnoha chyb. Zatímco druhou sadu pak rodák z Karviné vyhrál 6:4, třetí set dospěl až do tie brejku.

Tam však Štěpánek už nezaváhal a díky spolehlivému podání pak zajistil českým barvám druhý bod.