Medailový sen je pryč, Sudová skončila na devátém místě

8. 2. 2014 19:51
V první finálové jízdě česká akrobatická lyžařka zazářila, ovšem postup do superfinále jí těsně unikl.
Nikola Sudová.
Nikola Sudová. | Foto: Reuters

Soči - Medailový olympijské sen Nikoly Sudové se rozplynul. Česká akrobatická lyžařka sice po dojezdu do cíle druhé finálové jízdy na olympiádě v Soči zajásala, body od rozhodčích jí ale o pár sekund později vehnaly slzy do očí. Jednatřicetiletá reprezentantka skončila na devátém místě a do superfinále mezi nejlepších šest žen nepostoupila.

To ovládla kanadská sesterská dvojice Dufour-Lapointeovy. Devatenáctiletá Justine bere zlato, o tři roky starší Chloe stříbro. Bronzovou příčku obsadila Američanka Hannah Kearneyová.

Na svých celkově čtvrtých olympijských hrách se tak Sudová nepřiblížila nejlepšímu výsledku, kterým bylo šesté místo z Turína 2006. "Špatný, ta druhá finálová jízda se nepovedla. Chtěla jsem závodit, jela jsem buď a nebo a nevyšlo to," řekla Sudová.

Sudová v sobotu nejprve zvládla dodatečnou kvalifikaci, kde skončila třetí a suverénně postoupila do dvacetičlenného finále. Ještě více pak zazářila v první finálové jízdě, ve které obdržela vůbec nejvíce bodů ze všech účastnic - 21,82.

Sudová cítila vztek a lítost

Do druhé jízdy tak nastupovala jako poslední dvanáctá. I přesto, že zajela velmi kvalitně, její výkon a pomalejší čas nakonec na postup nestačil. Sudová dostala 20,97 bodu, na postup bylo třeba 21,16.

"Chtělo to zrychlit, jelo tam hodně holek přede mnou, bylo to hrubší než minulou jízdu a zavřenější, pak se mi jede hůř, nejde mi to tolik narovnat," popsala Sudová. Po prvním skoku ji totiž jedna z boulí "kopla". "Pak jsem se nesrovnala a bylo to pomalé," přiznala.

Mísily se v ní různé pocity. Radost, že má ještě na to bojovat o medaili, ale smutek, že se to nepovedlo. I vztek, zklamání, lítost.

"Všechno. Vztek, protože si za to můžu sama. Lítost, že je to asi určitě moje poslední olympiáda," uvedla jednatřicetiletá lyžařka. "Někdo může říct, že do desátého místa na olympiádě je to super, ale já jsem měla cíle určitě vyšší," doplnila.

Už v sobotní dopolední kvalifikaci skončila soutěž pro Terezu Vaculíkovou. Druhá česká "boulařka" uprostřed trati upadla, ztratila lyži a skončila na 27. místě.