Štybar po kolizi s divákem skončil na Paříž-Roubaix šestý

7. 4. 2013 19:00
Už potřetí se stal vítězem tradiční klasiky Paříž-Roubaix Švýcar Fabian Cancellara. | Foto: Reuters

Roubaix - Na šestém místě skončil Zdeněk Štybar ve slavném cyklistickém závodu Paříž-Roubaix.

Bývalý mistr světa v cyklokrosu mohl pomýšlet na ještě lepší výsledek, ale po kolizi s divákem 14 kilometrů před cílem ztratil v úniku kontakt s dvojicí Fabian Cancellara, Sep Vanmarcke.

Prestižní klasiku s dojezdem na velodromu vyhrál potřetí v kariéře favorizovaný Švýcar Cancellara, jenž porazil Vanmarckeho v taktickém sprinterském souboji.

Štybara připravila srážka o bednu

Štybar doplatil na kontakt s jedním z fanoušků, kteří obklopovali v závěru závodu jeden z mnoha proslulých úseků s dlažebními kostkami.

Český jezdec rázem nabral ztrátu deset sekund, kterou se marně snažil dohnat. Při riskantní jízdě málem nevybral zatáčku a musel vytrhnout nohu z pedálu, aby neskončil na zemi.

Čtyřnásobný mistr světa v časovce Cancellara svým strojovým tempem nedal Štybarovi šanci manko smazat.

Naopak díky Švýcarovi dvojice v čele zvyšovala náskok, zatímco na českého cyklistu se dotahovali pronásledovatelé.

Vanmarcke: Jsem hodně zklamaný

Cancellara s Vanmarckem si mohli v závěru dovolit na velodromu předvést divákům klasický spurtérský souboj s taktickým vyčkáváním.

Belgičan se marně snažil na dvaatřicetiletého olympijského šampiona z Pekingu něco vymyslet a na pásce s ním prohrál.

"Asi bych měl mít z takového výsledku radost, ale momentálně jsem hodně zklamaný," posteskl si Vanmarcke.

Spurt o třetí místo vyhrál Štybarův kolega z týmu Omega Pharma-Quick-Step Nizozemec Niki Terpstra.

Cancellara: Nevím, jak jsem to dokázal

Podobně jako český jezdec dopadl další člen belgické stáje Stijn Vandenbergh, který se během úniku rovněž střetl s fanouškem a dokonce skončil na zemi.

"Abych řekl pravdu, nevím, jak jsem to na konci dokázal," uvedl v cíli náročného závodu na 254,5 km Cancellara.

"Všichni jeli proti nám, proti mně. Musel jsem to vzít na sebe, protože jsme ztratili pár kluků a pro náš tým to byla těžká situace. Ale tak to v tomhle závodě chodí. Pořád jsem bojoval, nevzdal to. V závěru to byl holý boj do posledního milimetru. Asi můj nejdelší v kariéře," konstatoval švýcarský jezdec, kterého museli po dojezdu podpírat.

"Musel jsem minutu v klidu ležet, abych se vzpamatoval. Tak zničený jsem snad ještě nebyl."

Cancellara má zlatý hattrick

Cancellara navázal na týden starý triumf v závodu Kolem Flander. V Roubaix slavil vítězství už v letech 2006 a 2010, kdy vybojoval rovněž "double" z těchto dvou jednorázových závodů.

Štybar v závěrečných kilometrech neodolal náporu pronásledovatelů, na oválu však ještě zabojoval a výsledkem bylo šesté místo se ztrátou 39 sekund na Cancellaru.

Při své premiéře se postaral o nejlepší český výsledek v historii závodu. Jan Bárta obsadil 95. místo.

Cancellara se posunul do čela pořadí WorldTour, kde vystřídal Slováka Petera Sagana. Štybar si připsal body (40) jako první z českých jezdců v sezoně a zařadil se na 39. pozici.

Výsledek:

1. Cancellara (Švýc.) 5:45:33 hod., 2. Vanmarcke (Belg.) stejný čas, 3. Terpstra (Niz.), 4. Van Avermaet (Belg.), 5. Gaudin (Fr.) všichni -31, 6. Štybar -39, ...95. Bárta -19:12.