Štybar klesl na Tirrenu na konečné sedmé místo, Kreuziger byl desátý

15. 3. 2016 16:50
Třetí podnik letošního seriálu WorldTour vyhrál Belgičan Greg Van Avermaet o jedinou sekundu před slovenským mistrem světa Peterem Saganem.
Zdeněk Štybar
Zdeněk Štybar | Foto: ČTK

San Benedetto del Tronto - Sedmé místo obsadil Zdeněk Štybar v etapovém závodu Tirreno-Adriatico, který až do předposlední etapy vedl. Další český cyklista Roman Kreuziger skončil desátý. Třetí podnik letošního seriálu WorldTour vyhrál Belgičan Greg Van Avermaet o jedinou sekundu před slovenským mistrem světa Peterem Saganem.

V závěrečné časovce na 10 kilometrů triumfoval bývalý čtyřnásobný světový šampion Švýcar Fabian Cancellara. Sedmou etapu italského závodu ovládl s náskokem 13 sekund před Francouzem Johanem Le Bonem.

Štybar v pondělí přišel o modrý trikot vedoucího jezdce a před časovkou ztrácel na Van Avermaeta sedm sekund. O další sekundu zaostával Sagan, kterému dnes těsně nevyšel útok na první místo. Slovenská hvězda dál zůstává v letošní sezoně bez vítězství.

Štybar v časovce neudržel stupně vítězů. Od celkově třetího Boba Jungelse z Lucemburska ho dělilo deset sekund. Kreuziger, který byl na Tirrenu v letech 2012 a 2014 třetí v konečném pořadí, ztratil na Štybara 15 sekund.

"Plán byl vyhrát druhou etapu a modrý dres byl nad plán. Včera se bohužel stala taktická chyba. Vyhrát Tirreno celkově byla moje životní šance, v takové pozici už nebudu," uvedl Štybar na svém webu.

V pondělní etapě byl v závěrečných desítkách kilometrů členem vedoucí skupiny, jenže z ní nedlouho před cílem odpadli jeho dva kolegové z týmu Etixx-Quick-Step a český cyklista neudržel tempo soupeřů z úniku.

I dnešní časovku čekal lepší. "Dal jsem do ní všechno, ale poslední čtyři kilometry jsem parkoval. Formu celkem mám, jak má být, a odteď už přemýšlím jen o Milánu - San Remo," dodal Štybar.

Van Avermaet se stal prvním belgickým vítězem závodu od roku 1977, kdy si připsal posledních ze svých šesti triumfů za sebou Roger De Vlaeminck. Třicetiletý jezdec stáje BMC potvrdil formu po nedávném prvenství na belgické klasice Omloop Het Nieuwsblad.

Poznámka redakce: Zdeněk Bakala, který je majitelem stáje Etixx - Quick-Step, vlastní zároveň vydavatelství Economia, pod nějž patří i Aktuálně.cz.

Cyklistický závod Tirreno-Adriatico (WorldTour) - závěrečná 7. etapa (časovka na 10,1 km):

1. Cancellara (Švýc./Trek) 11:08, 2. Le Bon (Fr./FDJ) -13, 3. Martin (Něm./Etixx-Quick-Step), 4. Dowsett (Brit./Movistar) oba -15, 5. Leezer (Niz./LottoNL) -16, 6. Bodnar (Pol./Tinkoff) -17, ...33. Bárta (ČR/Bora Argon 18) -38, 56. Kreuziger (ČR/Tinkoff) -49, 82. Štybar (ČR/Etixx-Quick-Step) -57.

Konečné pořadí:

1. Van Avermaet (Belg./BMC) 20:42:22, 2. Sagan (SR/Tinkoff) -1, 3. Jungels (Luc./Etixx-Quick-Step) -23, 4. Reichenbach (Švýc./FDJ), 5. Pinot (Fr./FDJ) oba -24, 6. Nibali (It./Astana) -29, 7. Štybar -33, ...10. Kreuziger -48.