Štybar druhý v Harelbeke, Cancellara si zlomil obratle

Ondřej Kurečka
27. 3. 2015 17:46
Závodem E3 Harelbeke začala série čtyř prestižních jednorázových závodů s kostkovými úseky, jež jsou zařazeny do kategorie World Tour.
Zdeněk Štybar.
Zdeněk Štybar. | Foto: ČTK

Harelbeke – Závodem E3 Harelbeke začala série čtyř prestižních cyklistických jednorázových závodů s kostkovými úseky, jež jsou zařazeny do kategorie World Tour. A závod to byl nadmíru zajímavý i z českého pohledu.

Zdeněk Štybar druhým místem vybojoval další velký úspěch své kariéry a navíc pravděpodobně přišel o dalšího z velkých soupeřů pro nadcházející týdny. Česká hvězda nestačila pouze na Brita Gerainta Thomase.

Peloton se na pouť dlouhou 215 kilometrů vydal v pravé poledne, více než pětihodinovou náročnou cestu mu mělo ještě ztížit hned 17 tradičních belgických „bergů“, krátkých prudkých výjezdů většinou po kočičích hlavách. Na řadě z těchto úseků se navíc za devět dní pojede druhý „klasický monument“ roku, závod Okolo Flander.

Cancellara a další favorité v pádu

Únik dne se zformoval krátce po startu a čítal šest závodníků, nejznámějším z nich byl Dries Devenyns z týmu IAM, operoval zde také například pokračovatel slavného belgického cyklistického rodu, Sean De Bie, jediný přemožitel Petra Vakoče z ME do 23 let v Olomouci z předminulého roku.

Náskok uprchlíků se pohyboval až kolem osmi minut, ale peloton to nechávalo v klidu. Právě v hlavní skupině se po necelé hodině od startu stal incident zásadní pro další pokračování jara.

Do hromadného pádu se zapletli mimo jiné Lars Boom, Sebastian Langeveld, vítěz letošní "Primavery" Milán-San Remo John Degenkolb a Fabian Cancellara, obhájce Okolo Flander a jeden z největších favoritů celé kampaně na kostkách.

Degenkolb pokračoval dál, Boom s Langeveldem naopak v závodě dále neúčinkovali a je otázkou, jak to s nimi bude ve zbytku belgických a francouzských závodů, kde měli patřit k širšímu okruhu favoritů. Po pár kilometrech do týmového auta nastoupil i Cancellara, který se nechal slyšet, že tím pro něj jaro skončilo.

Pokud se tyto informace potvrdí, peloton přijde po Tomu Boonenovi i o druhého závodníka, který se řadí k největším legendám "kostkových klasik" v celé jejich historii.

Cancellara si při pádu v E3 Harelbeke zlomil dva obratle

Švýcarský cyklista Fabian Cancellara si při pádu v dnešním závodu E3 Harelbeke zlomil dva obratle v bederní oblasti a s největší pravděpodobností nebude startovat v dubnových klasikách Paříž-Roubaix a Kolem Flander.

"Rentgen potvrdil naše nejhorší obavy: 2 zlomené obratle v dolní části zad znamenají pro Fabina Cancellaru konec jarních klasik," uvedl na twitteru Švýcarův tým Trek.

Čtyřiatřicetiletý Cancellara se zapletl do pádu několika jezdců na kostkách v úvodu dnešního závodu, kdy na zemi skončil například také Nizozemec Sebastian Langeveld.

Pro čtyřnásobného mistra světa v časovce Cancellaru měly být jarní klasiky jedním z vrcholů sezony. Závody Kolem Flander a Paříž-Roubaix vyhrál během kariéry už třikrát, ve Flandrech měl obhajovat loňský triumf.

Rozhodující útok Thomase a Štybara

Rozhodujícím momentem pro pořadí v cíli byl útok Gerainta Thomase na patnáctém klasifikovaném "bergu", 2 200 metrů dlouhém Oude Kwaremont, jednom z těch, po němž se pojede i za více než týden na Okolo Flander.

K Thomasovi se přidal Zdeněk Štybar a dvojici po chvíli dojel i obhájce Peter Sagan. Trojice brzy dojela Devenynse, posledního z uprchlíků a jala se navyšovat náskok na zbytek favoritů. Mezera mezi vedoucí trojkou, v níž svítil dres českého i slovenského šampiona, jež Štybar se Saganem získali ve stejném závodě, se pohybovala kolem 30 sekund a začala růst poté, co se ve stíhací skupině začalo nastupovat.

Na minutu rozdíl narostl překročení mety 10 kilometrů do cíle, tehdy začalo být zřejmé, že se vítězem stane jeden česko-slovensko-britské trojice. V tu chvíli již členem stíhací skupiny nebyl ani Greg van Avermaet, další z velkých favoritů následujících závodů, když šel krátce předtím přes řídítka.

Thomas zvítězil, Štybar druhý

4,5 kilometru před cílem z vedoucí skupiny zaútočil Thomas, vědom si toho, že by na něj ve finiši nejspíše zbylo až třetí místo, stejně jako v minulém ročníku. Sagan nebyl schopen na jeho nástup reagovat, Štybar se jej tak vydal pronásledovat osamoceně, ale nebyl úspěšný.

Osmadvacetiletý Velšan, vítěz letošního Okolo Algarve tak projel cílem osamoceně a potvrdil, že patří k nejvšestrannějším a nejtalentovanějším cyklistům dneška.

Štybar protnul cílovou pásku s odstupem 25 sekund na druhém místě, potvrdil skvělou formu a ukázal, že skutečně bude patřit k hlavním favoritům následujících týdnů. Sagana nakonec pohltila hlavní skupina a na třetím místě tak dospurtoval Štybarův týmový kolega Trentin.

Cyklistický jednorázový závod E3 Harelbeke (WorldTour) - 215,3 km:

1. Thomas (Brit./Sky) 5:14:57, 2. Štybar (ČR/Etixx-Quick-Step) -25, 3. Trentin (It./Etixx-Quick-Step), 4. Kristoff (Nor./Kaťuša), 5. Vanmarcke (Belg./LottoNL), 6. Breschel (Dán./Tinkoff-Saxo) všichni -38.