Štvanici dělilo málo od vyplavení. Velké štěstí, říká Šavrda

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
14. 6. 2013 6:00
Doslova centimetry dělily právě probíhající tenisový challenger Prague Open na pražské Štvanici od toho, aby byl zrušen, nebo přemístěn do jiného areálu v hlavním městě.
Jen necelý půlmetr dělil tenisové kurty na Štvanici od toho, aby byly stejně jako v roce 2002 zatopeny. Měli jsme velké štěstí, řekl manažer 1. ČLTK Vladislav Šavrda.
Jen necelý půlmetr dělil tenisové kurty na Štvanici od toho, aby byly stejně jako v roce 2002 zatopeny. Měli jsme velké štěstí, řekl manažer 1. ČLTK Vladislav Šavrda. | Foto: Eduard Erben

Praha - Doslova centimetry dělily právě probíhající tenisový challenger Prague Open na pražské Štvanici od toho, aby byl zrušen, nebo přemístěn do jiného areálu v hlavním městě.

Rozvodněné Vltavě totiž při její kulminaci chybělo pouhých 40 centimetrů, aby se vylila na štvanické kurty.

"My jsme na doplatili naštěstí jen v hale, která je pod úrovní země a tam bohužel voda trochu natekla. Co se týká kurtů, tak v tom krizovém momentu chybělo velmi málo, aby byly pod vodou. Měli jsme velké štěstí," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz šéf organizačního výboru turnaje a manažer pořádajícího oddílu 1. ČLTK Praha Vladislav Šavrda.

Pane Šavrdo, jak Vám bylo, když jste musel sledovat, jak Vltava užuž přetékala hráz u Štvanice?
I přes odpor policie jsem tu v noci, kdy to kulminovalo, byl. Musel jsem se podívat, v jakém je to stadiu, i když všechny počítače a další cenné věci už jsme měli vystěhované na skříních, aby to bylo bezpečnější. Před jedenácti lety jsme to tak bohužel neudělali a o všechno jsme přišli.

Tentokrát jste však měli štěstí...
Naštěstí jsme to teď vůbec na rozdíl od ostatních klubů nemuseli řešit a voda se přes nábřeží nevylila. To by byly okamžitě zatopené všechny kurty. I přes to štěstí jsem neměl šanci si vůbec oddechnout. Okamžitě jsem se vrátil na ostrov, který je dosud pořád zavřený, s výjimkou tenisového areálu. Musel jsem být v kontaktu s pražským krizovým povodňovým štábem, abychom vůbec vyjednali, kdy sem vůbec budeme smět.

Jak moc sil Vám potom sebralo stihnout vše během pár dní připravit do startu turnaje?
Náš největší problém byl ten, že se od minulé soboty hrály už ráno zápasy kvalifikace, museli jsme najít náhradní řešení, protože jsme věděli, že tady může hrát až od úterka. Díky vstřícnosti pražského klubu Spoje na Žižkově jsme to odehráli tam, všechny věci a lidi tam přesunuli a pak zase zpátky. Žádná stížnost ze strany supervizora turnaje nebyla, zabezpečené to bylo dobře.

Jakou jste měl připravenu záložní variantu, kdyby Vltava kurty na Štvanici skutečně zaplavila?
Kdyby to tu zatopené bylo, bavili bychom se o tom, jestli ten turnaj zrušit, nebo to přesunout na jiné místo. Byl jsem ve styku s vedením ATP a bylo mi řečeno, že máme dopředu počítat s náhradní variantou, i když by byly ty podmínky horší než tady.

Jak velkou ztrátou by pro Vás bylo zrušení turnaje?
Hráči už jsou dopředu přihlášení, a kdybychom se rozhodli turnaj zrušit, oni by už se nemohli přihlásit na jiný turnaj nemohli. Tak to nefunguje, už by bylo dávno po uzávěrce. Proto na nás z ATP tlačili, abychom hráli za každou cenu někde jinde. V hlavní soutěži bychom pokračovali nahoře na Žižkově a sem bychom se přesunuli třeba až na závěrečné boje.

A nebyl by to problém například pro vaše sponzory?
Supervizor nám ty kurty schválil, hrálo se na pěti kurtech, na kterých by se dala hrát i hlavní soutěž. Problém by nastal jen pro naše partnery, určitě by se nám totiž nepodařilo ty kurty osázet plachtami a reklamami, které mají ve smlouvách.

Už jste mluvil o záplavách v roce 2002. Jaké jste si z nich vzali poučení do dalších let?
Tehdy jsme patřili pod tenisový svaz, takže se ty peníze řešily z jeho pojistky. Byla udělaná dobře, takže jsme ty škody nemuseli doplácet ze svého. Hned po té povodni se ale ten areál rozdělil na dva soukromé subjekty, takže jsme si udělali pojistku sami.

Takže byste v případě záplav netratili?
Jsme v zátopové oblasti, takže nás ta pojistka sice vyjde dráž, několikanásobně než před rokem 2002, ale nepojistit to prostě nejde. I kdyby nás to štěstí nepotkalo a stalo se něco fatálního, problém bychom s tím neměli.

Mluvil jste ale o tom, že kurt v hale zaplavený byl. Jaké škody na něm voda napáchala?
Dotklo se to celého povrchu, bude nutné celý vyměnit. Co se týká okolního sklepení, to už nespadá pod nás, to už zase patří tenisovému svazu. My tu halu máme pronajatou celoročně, trénují tam všichni naši hráči, takže je jasné, že tam budeme muset udělat nový povrch.

O tom, jakou má Prague Open, 1. ČLTK a český tenis budoucnost si přečtěte v druhé části rozhovoru.

 

Právě se děje

Další zprávy