Střelkyně Marušková získala na MS bronz

ČTK ČTK
9. 8. 2010 17:35
Od zlata ji dělily pouhé dvě desetiny bodu
Lenku Maruškovou dělily od zlata jen dvě desetiny
Lenku Maruškovou dělily od zlata jen dvě desetiny | Foto: www.lenkamaruskova.cz

Mnichov - Střelkyně Lenka Marušková získala na mistrovství světa v Mnichově bronzovou medaili ve sportovní pistoli. Od zlata ji dělily pouhé dvě desetiny bodu.

Stříbrná olympijská medailistka z Atén si tak spravila chuť po nedělním čtvrtém místu ve vzduchové pistoli.

Marušková navíc vybojovala společně s Michaelou Musilovou a Petrou Hykovou cenný kov stejné hodnoty i v soutěži družstev.

Žádný jiný český střelec dvě medaile z Mnichova mezi seniory nezískal, v juniorské kategorii byl rovněž dvakrát bronzový Josef Nikl ve střelbě na běžící terč.

Čtěte také: Emmons do finále MS neproklouzla. Byla devatenáctá

Zkušená česká střelkyně vstupovala do finále s čtyřbodovou ztrátou na Španělku Soniu Franquetovou a Srbku Zoranu Arunovičovou.

Po první finálové položce už se ale Marušková dělila o druhou příčku, před poslední sérií pěti ran byla dokonce s dalšími dvěma soupeřkami ve vedení.

Dramatický závěr však zvládly Arunovičová s Ruskou Kirou Klimovovou o něco lépe a předčily Maruškovou o 0,2 bodu. Titul mistryně světa si pak v rozstřelu zajistila Klimovová.

Výsledky:

Ženy - sportovní pistole 30+30 ran: 1. Klimovová (Rus.) 788,8 (584+204,8/v rozstřelu 49,0), 2. Arunovičová (Srb.) 788,8 (588+200,8/48,9), 3. Marušková 788,6 (584+204,6), ...27. Musilová 578, 31. Hyková 577.

Družstva: 1. Rusko 1754, 2. Srbsko 1741, 3. ČR (Marušková, Musilová, Hyková) 1739.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

V centru Bagdádu došlo ke dvěma útokům. Během výbuchů zemřelo nejméně 28 lidí

Při dvou sebevražedných útocích na rušném bagdádském tržišti přišlo ve čtvrtek o život nejméně 28 lidí a dalších 73 bylo zraněno. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. V minulosti za podobnými atentáty ale stáli radikálové z teroristické organizace Islámský stát (IS). S odkazem na irácké úřady o tom informovala agentura AP.

Útoky zasáhly obchodní čtvrť Báb aš-Šarkí v době, kdy se země potýká se zvýšeným politickým napětím kvůli ekonomické krizi a předčasným volbám plánovaným na říjen. Irácká armáda uvedla, že zahynulo 28 lidí a dalších 73 bylo zraněno, někteří vážně. Nemocnice v Bagdádu po útoku aktivovaly tzv. traumaplán. Podle mluvčího armády příslušníci bezpečnostních složek před útokem pronásledovali dva sebevražedné atentátníky. Ti se poté odpálili na náměstí Tajaran.

Jde o první útoky v rušné bagdádské obchodní čtvrti za poslední tři roky. Naposledy se na místě odpálil sebevražedný atentátník v roce 2018 krátce poté, co tehdejší premiér Hajdar Abádí oznámil, že teroristická organizace Islámský stát byla v Iráku poražena.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Británie odmítá udělit zastoupení Evropské unie v Londýně diplomatický status

Británie odmítla v rozporu s obvyklou praxí udělit zastoupení Evropské unie v zemi diplomatický status, unijní vyslanci budou namísto toho považováni za pracovníky běžné mezinárodní organizace. S odvoláním na vyjádření britského ministerstva zahraničí o tom dnes informovala agentura DPA. Podle ní rozhodnutí vzbudilo v Bruselu otevřenou nevoli.

Británie opustila EU loni na konci ledna a na konci loňského roku skončilo i přechodné období, během kterého ještě dodržovala většinu unijních pravidel.

Britské ministerstvo zahraničí uvedlo, že odmítá udělit diplomatický status a s tím spojené výsady velvyslanci EU ve Spojeném království Joau Valemu de Almeidovi a dalším pracovníkům zastoupení. Zdůvodnilo to tím, že EU není svrchovaným národním státem, a tudíž jí takovýto status nepřísluší.

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell podle serveru stanice BBC napsal dopis britskému ministrovi zahraničí Dominiku Raabovi, v němž v souvislosti s postupem Londýna vyjádřil "hluboké znepokojení".

Evropská komise podle agentury Reuters uvedla, že všech 143 unijních delegací ve světě užívá stejného diplomatického postavení jako mají zástupci států. Londýn si je toho podle ní vědom.

"Poskytnutí recipročního zacházení na základě Vídeňské konvence o diplomatických vztazích je standardní praxí mezi rovnými partnery a jsme si jisti, že si tuto záležitost s našimi přáteli v Londýně můžeme uspokojivým způsobem vyjasnit," řekl mluvčí komise Peter Stano.

Dokud byla Británie součástí bloku, podporovala diplomatický status delegací EU v jiných zemí, dodal Stano. Nynější změnu britského postoje podle něj nic neospravedlňuje.

Londýn podle BBC ve svém kroku argumentoval, že udělení diplomatického statusu pro unijní zástupce by vytvořilo precedent v očích představitelů dalších mezinárodních organizací. EU oproti tomu tvrdí, že není typickou mezinárodní organizací.

Podobný krok jako nyní Londýn učinila před více než dvěma roky administrativa bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, která ponížila diplomatický status mise EU ve Washingtonu. Komentátoři opatření hodnotili jako důkaz zhoršujících se vztahů mezi Bruselem a Washingtonem. Po silných protestech unijních představitelů bylo původní diplomatické postavení mise EU v USA po několika měsících obnoveno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy