Kousek od medaile. Lezec Stráník skončil na MS čtvrtý ve finále obtížnosti

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 9. 2021 21:26
Martinu Stráníkovi na mistrovství světa ve sportovním lezení těsně unikla medaile v obtížnosti. Jednatřicetiletý závodník, který byl při neúčasti Adama Ondry největší českou nadějí, obsadil ve finále v Moskvě čtvrté místo. Titul potřetí v kariéře získal Rakušan Jakob Schubert.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Schubert, který na olympijských hrách porazil v obtížnosti i Ondru a připravil ho o zlato, dosáhl ve finále na top stejně jako druhý Luka Potočar ze Slovinska. Vítěz semifinále Brit Hamish McArthur bral bronz, když skončil těsně pod vrcholem s bilancí 46+.

Stráník, jenž postoupil ze semifinále ze čtvrtého místa, zapsal skóre 46 a na druhou medaili z MS v kariéře nedosáhl. Jeho jediným cenným kovem zůstalo stříbro, které vybojoval v roce 2007 jako sedmnáctiletý v boulderingu. Na kontě má i dvě třetí místa ze závodů Světového poháru ve Francii.

Mezi ženami triumfovala Korejka So Čche-hjon, která jako jediná ve finále dosáhla až na vrchol. Stříbro získala Američanka Natalia Grossmanová před Laurou Rogoraovou z Itálie. Těsně za postupovou osmičkou v semifinále skončila Eliška Adamovská, kterou na devátou příčku odsunul horší výsledek z kvalifikace. Vylezla stejně vysoko jako závodnice na sedmém a osmém místě.

Vítězka závodu SP v Brianconu Adamovská bezprostředně po skončení semifinále figurovala na postupové osmé příčce, ale pak ji odsunul úspěšný protest francouzské výpravy. Salomé Romainové byl dodatečně uznán chyt číslo 40, což ji posunulo na šestou příčku.

Češi s tímto verdiktem nesouhlasili. "Česká reprezentace na to reagovala protestem, jelikož Romainová neměla v chytu 40 cvaklou expresku a nebyla tak v takzvané 'legitimní pozici', ze které by mohla cvaknout, tudíž jí chyt neměl být započítán. Na základě tohoto protestu se situace konzultovala se stavěči, kteří usoudili, že z tohoto chytu cvaknout mohla, a český protest byl zamítnut. Nejen česká reprezentace, ale i mnoho dalších závodníků považuje toto rozhodnutí za neadekvátní a nespravedlivé. Trenérka Saša Gendová vyžadovala názorné předvedení cvakání z této lezecké pozice, ale to bylo odmítnuto," popisoval svaz na facebooku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 33 minutami

Americká prokuratura viní zakladatele burzy FTX z uplácení čínských úředníků

Americká prokuratura dnes vznesla nové obvinění vůči zakladateli zkrachovalé kryptoměnové burzy FTX. Sam Bankman-Fried podle ní uplácením čínských úředníků porušil americký zákon proti korupčním praktikám v zahraničí (FCPA). Informovala o tom agentura Reuters.

Prokurátoři tvrdí, že Bankman-Fried nařídil poskytnutí kryptoměn v hodnotě nejméně 40 milionů dolarů (zhruba 874 milionů Kč) ve prospěch úředníků čínské vlády. Pomocí tohoto úplatku chtěl podle prokurátorů dosáhnout uvolnění účtů patřících jeho investičnímu fondu Alameda Research, které čínské úřady zmrazily. Na těchto účtech byly kryptoměny v hodnotě přes miliardu dolarů.

Převod první části úplatku se podle prokurátorů uskutečnil kolem listopadu 2021 z hlavního obchodního účtu fondu Alameda do soukromé kryptoměnové peněženky a zmrazené účty byly následně uvolněny. Poté podle prokuratury Bankman-Fried schválil převod zbývající části úplatku v hodnotě desítek milionů dolarů.

Jedenatřicetiletý Bankman-Fried již čelí řadě obvinění v souvislosti s kolapsem kryptoměnové burzy FTX. Podle prokurátorů ukradl miliardy dolarů z účtů klientů FTX, aby jimi pokryl ztráty fondu Alameda. Prokurátoři rovněž tvrdí, že Bankman-Fried organizoval poskytování nezákonných politických darů, aby si zajistil vliv ve Washingtonu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 42 minutami

Žalobce zastavil trestní stíhání, kvůli kterému odešel šéf Vojenské policie

Státní zástupce zrušil trestní stíhání bývalého šéfa inspekce Vojenské policie Tomáše Voráče, kterého Generální inspekce bezpečnostních sborů obvinila z nelegálního nákupu přístroje proti odposlechům. Uvedla to v úterý Česká televize. Kvůli případu skončil ve funkci Voráčův tehdejší nadřízený, náčelník Vojenské policie Otakar Foltýn. Podle ministerstva obrany Vrchní státní zastupitelství kauzu vrátilo k novému rozhodnutí.

Úterním rozhodnutím Vrchního státního zastupitelství se podle mluvčí ministerstva obrany Simona Cigánkové v kauze Voráče nic zásadního nezměnilo. Foltýn podle ní loni v prosinci ponechal Voráče v pozici šéfa inspekce Vojenské policie, přestože věděl, že je Voráč obviněn. Poznamenala, že měl nejpozději do osmi pracovních dnů učinit příslušné kroky. "To je v zásadním rozporu s povinnostmi náčelníka Vojenské policie, přičemž plukovník Foltýn o obvinění podplukovníka Voráče neinformoval ani ministryni obrany," uvedla.

Foltýn v únoru požádal o uvolnění poté, co mu ministryně obrany Jana Černochová (ODS) vytkla, že ji o obvinění neinformoval a záležitost se dozvěděla z médií. Navíc podle ní Fotýn měl Voráče na základě dřívějšího rozkazu ministra obrany postavit mimo službu. Foltýn řekl, že podle jeho právního názoru bylo "50 na 50", zda Voráče služby zprostit. Podotkl, že ve chvíli, kdy se jeho nadřízený domnívá, že nesplnil rozkaz, nezbývá mu nic jiného než rezignovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy