Strachová: Vezmu větev a prostěradlo a budu na Soči trénovat

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
17. 1. 2014 14:59
Šárka Strachová bude v Soči českou vlajkonoškou, čehož si osmadvacetiletá slalomářka-specialistka nesmírně považuje. Nervózní však 7. února na Zahajovacím ceremoniálu nebude.
Šárka Strachová pózuje v oblečení pro Hry v Soči. Vedle oblečení si chce vyzkoušet i to, jak ponese na Zahajovacím ceremoniálu českou vlajku.
Šárka Strachová pózuje v oblečení pro Hry v Soči. Vedle oblečení si chce vyzkoušet i to, jak ponese na Zahajovacím ceremoniálu českou vlajku. | Foto: ČTK

Praha - Řeklo by se, že už nemá na olympijských hrách v Soči nikomu nic dokázat. Z mistrovství světa má kompletní medailovou sbírku, z posledních Her ve Vancouveru má doma bronz. 

A i když jí byl předloni vyoperován nádoru na mozku, rozhodla se Šárka Strachová pokračovat dál ve své kariéře. Chtěla totiž po Turíně a Vancouveru poznat ještě jednou atmosféru pod pěti kruhy.

V té době však nevěděla, že si ji čeští sportovci vyberou pro Hry v Soči jako vlajkonošku, čehož si osmadvacetiletá slalomářka-specialistka nesmírně považuje. Nervózní však 7. února na Zahajovacím ceremoniálu nebude.

"Kolik času mi ještě zbývá? Přesně tři týdny? Tak to mám ještě dost času, abych si to zkusila. Někteří lidi, co už ji nesli, mě ale děsí, že to není až tak jednoduché, ale mám plán, jak to vyzkoušet," řekla Strachová novinářům po přebrání své kolekce oblečení pro českou výpravu. 

Šárko, řekla jste, že máte plán, jak nesení vlajky natrénovat. Prozradíte nám ho?
Vždycky, když chci někoho pobavit, tak říkám, že půjdeme sebrat velkou větev, natáhneme prostěradlo a budu trénovat, aby to hezky vlálo, protože to je nejdůležitější, aby ta naše krásná vlajka byla dobře vidět.

Zde přítomný šéf české výpravy Martin Doktor nesl vlajku na Hrách v Sydney před čtrnácti lety. Pomohl Vám nějakou radou?
Pořád mi říká, že to nic není. A i kdybych to nezvládla, prý si mě nikdo nevšimne, protože je to strašně rychlé. Navíc mě uklidňoval, že zimním sportovcům vlajka většinou nosí na hrách štěstí, kdežto těm sportovcům, co ji nesou před letními hrami, nosí dlouhodobě smůlu, což byl i případ Martina v Sydney.

Přebíráte už potřetí olympijskou kolekci. Které oblečení se Vám líbí nejvíce?
Tahle kolekce se mně líbí moc. Je veselá, je tam bílá, což je základní barva zimy. Kombinace modrých kalhot se skoro celou bílou bundou s jemnými motivy se moc povedla. Myslím si, že budeme na zahájení zářit.

A kdybyste je měla porovnat s ostatními kolekcemi?
Hodně se mi líbila i ta ve Vancouveru. Všichni si ho na předávání medailí pochvalovali. Měli jsme totiž ty veselé kalhoty s velkými kruhy. Povedla se, slušela ženám a střihově byla perfektní i funkční.

A nemrzí Vás, že jste si nemohla obléknout kolekci pro letní hry v Londýně, který kvůli holinkám vzbudila mezi všemi výpravami největší obdiv?
Musím uznat, že jsem byla nejprve šokovaná, když jsem to v televizi během Zahajovacího ceremoniálu viděla. Ale vzhledem k počasí v Anglii to byl vynikající nápad. 

Pojďme k jinému tématu. Od začátku roku si musíte injekčně doplňovat růstový hormon, protože nádorem poškozená hypofýza jej vyprodukovat nedokáže. Je to velká komplikace?
Ty hodnoty hormonu byly extrémně nízké, nějakých čtyřicet procent toho co u normálních lidí, proto jsem musela po poradě s lékaři přistoupit k tomuto kroku. Ale není to žádná hrůza. Každý den si píchám jednu dávku. Pokud to má pomoct, zvyknete si. 

Nehrozí kvůli tomu risk, že porušíte antidopingová pravidla?
On to není žádný doping, všechno je podloženo lékařsky. Výjimka je stanovena na určité množství, nemůžu si dovolit něco přepálit a dělat to jako ti, co si chtějí růstovým hormonem pomoct neprávem. Musím ale uznat, že mě překvapilo, jak rychle výjimka od WADA (Světová antidopingová agentura) přišla.

Jak moc podle Vás ovlivnilo menší množství hormonu Vaši výkonnost? 
Vůbec jsem nevěděla, proč vždycky ve druhém kole slalomu o tolik zpomalím, když jsem v létě tolik dřela. I když jsem kolikrát ze sebe chtěla dát to nejlepší, tak to tam nebylo. U delších slalomů mi docházela energie a pak to vypadá, že jedu opatrně a neriskuji.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Wizz Air spustí od července novou linku z Prahy do albánské Tirany

Létat bude na trase dvakrát týdně.  Po ohlášení linky Českých aerolinií (ČSA) do Londýna jde o druhou zcela novou linku po koronavirové krizi na pražském letišti. Vedle toho dopravci obnovují provoz zavedených linek.

Letadla Wizz Air mezi Prahou a Tiranou budou létat vždy v pondělí a v pátek. Wizz Air bude na lince používat letadlo Airbus A320 Family v konfiguraci až pro 189 cestujících. Na trase v minulých letech létaly také Smartwings.

Provoz na pražském letišti tak bude dál ožívat po koronavirové krizi, která téměř utlumila letecký provoz. V dubnu dubnu letiště zaznamenalo bezprecedentní pokles provozu o 99,6 procenta, když odbavilo 5031 cestujících. Na konci měsíce fungovaly pouze dvě pravidelné linky, a to do Minsku a Sofie.

Další zprávy