Strachová skončila ve slalomu v Bormiu sedmnáctá

5. 1. 2014 13:49
Šárka Strachová obsadila ve slalomu Světového poháru v italském Bormiu sedmnácté místo. Vyhrála Američanka Mikaela Shiffrinová.
Šárka Strachová
Šárka Strachová | Foto: Reuters

Praha - Šárka Strachová obsadila ve slalomu Světového poháru v italském Bormiu sedmnácté místo. V nepříznivých podmínkách za sněžení a deště se z druhého vítězství v sezoně radovala osmnáctiletá americká mistryně světa Mikaela Shiffrinová a upevnila si vedení v průběžném pořadí disciplíny.

Strachová si oproti minulým závodům vedla v 1. kole velmi dobře a čtrnácté pozice útočilá na své letošní maximum. Ovšem její finálová jízda postrádala agresivitu a česká závodnice se propadla.

"Výkon v prvním kole byl velmi dobrý, do druhého mezičasu byl přímo skvělý," komentovala Strachova průběžné čtvrté místo. "Pak jsem ale udělala pár chyb a na spodní ploché části to moc nejelo. Tam jsem ztratila, ale přesto ta ztráta nebyla tak velká, dalo se posunout," popisovala lyžařka.

Strachová litovala chyb ve druhém kole

V druhé jízdě ale šanci nevyužila. "Zase jsem udělala pár chyb a pak to už nešlo dohnat na rovinaté části. Celkově ale cítím, že výkony jsou lepší a lepší, myslím, že se každým závodem zlepšuji," uvedla Strachová. V pondělí ji čeká obří slalom Evropského poháru ve Švýcarsku, pak kombinace v Zauchensee a slalom ve Flachau.

Po dvacátém čase druhého kola ztratila Strachová na Shiffrinovou celkem 1,88 sekundy a podělila se o 17. místo s Kanaďankou Erin Mielzynskou. V hodnocení disciplíny v SP je dvaadvacátá. Druhá česká zástupkyně na startu Martina Dubovská nedokončila první kolo.

V minulém závodu v rakouském Lienzu byla Strachová dvanáctá, předtím v Courchevelu osmnáctá a v Levi do druhého kola nepostoupila. Na Bormio má příjemné vzpomínky, v roce 2008 tam byla třetí ve finále Světového poháru a v nedaleké Santa Caterině získala bronz na mistrovství světa 2005.

Vítězce se druhé kolo také nepovedlo

Nejrychlejší ženě prvního kola Shiffrinové se druhá jízda rovněž nepovedla ideálně, zajela jedenáctý čas, ale vedení udržela o 13 setin před Marií Pietilaeovou-Holmnerovou ze Švédska. Na třetí místo se díky nejrychlejšímu druhému kolu dostala Francouzka Nastasia Noensová.

Vítězka minulých dvou slalomů Marlies Schildová z Rakouska skončila šestá a v hodnocení disciplíny ztrácí na Shiffrinovou už 62 bodů.

Vedoucí žena SP Němka Maria Höflová-Rieschová byla po prvním kole pátá, ale když v druhém pokusu útočila, jízdu nezvládla a vypadla. Nevedlo se ani obhájkyni celkového vítězství v SP Tině Mazeové ze Slovinska, která po pátém místě v prvním kole zajela špatné druhé kolo a skončila čtyřiadvacátá.

Slalom se původně měl uskutečnit v Záhřebu, ale chorvatští pořadatelé se potýkali s nedostatkem sněhu a Italové organizaci převzali. Muži pojedou v pondělí pod umělým osvětlením.

Závod SP ve sjezdovém lyžování v Bormiu:

Ženy - slalom:

1. Shiffrinová (USA) 2:00,41 (57,72+1:02,69), 2. Pietiläová-Holmnerová (Švéd.) -0,13 (57,75+1:02,79), 3. Noensová (Fr.) -0,62 (58,85+1:02,18), 4. B. Schildová (Rak.) -0,74 (58,52+1:02,63), 5. Gagnonová (Kan.) -1,11 (59,00+1:02,52), 6. M. Schildová -1,14 (58,90+1:02,65), 7. Kirchgasserová (obě Rak.) -1,31 (59,53+1:02,19), 8. Swennová-Larssonová (Švéd.) -1,34 (59,03+1:02,72), 9. Wirthová (Něm.) -1,35 (59,41+1:02,35), 10. Hansdotterová (Švéd.) -1,44 (58,45+1:03,40), ...17. Strachová -1,88 (58,88+1:03,41), Dubovská (obě ČR) nedokončila 1. kolo.

Průběžné pořadí slalomu (po 4 z 8 závodů): 1. Shiffrinová 302 b., 2. M. Schildová 240, 3. Gagnonová 180, 4. Hansdotterová 178, 5. Höflová-Rieschová (Něm.) 140, 6. Lösethová (Nor.) 110, ...22. Strachová 49, 47. Dubovská 3.

Průběžné pořadí SP (po 16 ze 34 závodů): 1. Höflová-Rieschová 611, 2. Weiratherová (Licht.) 609, 3. Fenningerová (Rak.) 597, 4. Gutová (Švýc.) 568, 5. Shiffrinová 514, 6. Mazeová (Slovin.) 449, ...64. Strachová 49, 104. Dubovská 3.