Strachová prohrála s Björndalenem, v komisi MOV nebude

20. 2. 2014 11:43
Česká lyžařka Šárka Strachová neuspěla s kandidaturou do komise sportovců Mezinárodního olympijského výboru (MOV).
Šárka Strachová ve výboru MOV sportovce zastupovat nebude.
Šárka Strachová ve výboru MOV sportovce zastupovat nebude. | Foto: ČTK

Soči - Česká lyžařka Šárka Strachová neuspěla s kandidaturou do komise sportovců Mezinárodního olympijského výboru (MOV). Dvě volná místa získali norský biatlonista Ole Einar Björndalen a kanadská hokejistka Hayley Wickenheiserová.

Bronzová olympijská medailistka z Vancouveru Strachová se ucházela o jedno ze dvou míst, které uvolní běžkyně na lyžích Rebecca Scottová a hokejista Saku Koivu, kteří byli zvoleni na osm let na ZOH v Turíně 2006.

Do hlasování se zapojil rekordní počet sportovců

Měla celkem osm rivalů, vedle Björndalena s Wickenheiserovou například svou soupeřku ze slalomu Tanju Poutiainenovou, trojnásobnou biatlonovou vítězku ze Soči Darju Domračevovou z Běloruska či bývalého švýcarského lyžaře Didiera Cuche.

Své zástupce si v průběhu her volili sami sportovci. V Soči se jich do hlasování zapojilo 80,87 procenta, což je podle vyjádření MOV nový olympijský rekord. Björndalen, který na hrách získal dvě zlata a s třinácti kovy se stal nejúspěšnějším sportovcem v historii ZOH, dostal 1087 hlasů.

Pro hokejovou legendu hlasovalo 758 sportovců

Pro legendu ženského hokeje Wickenheiserovou, trojnásobnou olympijskou vítězku a sedminásobnou mistryni světa, hlasovalo 758 sportovců. Další pořadí olympijský výbor nezveřejnil.

Po formálním schválení budou noví členové oficiálně uvedeni do komise během slavnostního zakončení olympijských her v neděli 23. února. Komise sportovců má 22 členů, její předsedkyní je německá šermířka Claudia Bokelová.

Členem komise byl do roku 2012 trojnásobný olympijský vítěz v hodu oštěpem Jan Železný. Po vypršení jeho mandátu se během londýnských her o místo ucházela jeho svěřenkyně Barbora Špotáková, ale stejně jako nyní Strachová neuspěla.