Strachová má podporu ČOV, patrně ponese českou vlajku v Soči

ČTK ČTK
21. 8. 2013 16:09
Šárka Strachová má plnou podporu Českého olympijského výboru (ČOV) v boji o místo v komisi sportovců při Mezinárodním olympijském výboru (MOV)
Šárka Strachová (Záhrobská)
Šárka Strachová (Záhrobská) | Foto: Eduard Erben

Praha - Šárka Strachová má plnou podporu Českého olympijského výboru (ČOV) v boji o místo v komisi sportovců při Mezinárodním olympijském výboru (MOV). Slalomářka kvůli propagaci své kandidatury tak nejspíš ponese českou vlajku při slavnostním zahájení zimních her v Soči, kde se noví dva členové budou v příštím roce volit.

"Má naši absolutní podporu, budeme apelovat na každého sportovce v týmu, aby volil Šárku (Strachovou). V kampani může pomoci hokejový tým v čele s Jaromírem Jágrem," řekl dnes generální sekretář ČOV Petr Graclík. "Český sport v olympijském hnutí vyklidil pozice a je na čase to změnit," uvedl bývalý sekretář lyžařského svazu.

Strachová bude soupeřit s lyžaři

Dlouholetým členem MOV byl Jan Železný, ale jeho mandát vypršel v roce 2012. Na jeho místo v komisi sportovců neúspěšně kandidovala loni na OH v Londýně oštěpařka Barbora Špotáková. "Chceme to tentokrát nepodcenit a nastartovat kampaň. Může z toho profitovat celé české sportovní prostředí," řekl Graclík.

Do komise se volí dva zástupci, každý akreditovaný sportovec má tudíž dva hlasy. Nesmí být zvoleni dva sportovci z téhož odvětví, přitom soupeři Strachové budou čtyři další alpští lyžaři. Jsou jimi švýcarský fenomén Didier Cuche, bulharský reprezentant rakouského původu Kilian Albrecht, Chorvatka Ana Jelušičová a Tanja Poutiainenová z Finska. O místo se dále uchází kanadská hokejistka Hayley Wickenheiserová, biatlonisté Ole Einar Björndalen z Norska a Darja Domračevová z Běloruska a italský běžec na lyžích Pietro Piller-Cotter.

"Konkurence je vysoká, ale já mám ráda výzvy," řekla Strachová. Já chci přispět tím, že na sebe od začátku sezony budu upozorňovat výsledky, to je to zásadní, samotnou propagaci nechám na ČOV," řekla Strachová, kterou čeká výroba propagačního letáku a natočení propagačního videa. "Bude důležité získat na svou stranu Rakušany, ale také Itálii, Německo a Francii, kteří kandidáty nemají," upozornila lyžařka.

Strachové má pomoci životní příběh

Ujistila, že Soči bude její třetí a poslední olympiáda a nabídka na kandidaturu i roli vlajkonoše ji potěšila. "Je to čest, takové nabídky se neodmítají," uvedla Strachová. Nemyslí si, že by kandidaturu narušila její přípravu na slalom, který je až v závěru her. Sportovní diplomacii se ale během svého dalšího života naplno věnovat nechce. "Ale tohle by se dalo skloubit třeba s rodinným životem, myslím, že bych zvládla mítinky a prosazování zájmů sportovců," ujistila.

Vedení ČOV se chce poučit z neúspěchu kandidatury Špotákové v Londýně, ale hlavně z úspěchu Danky Bartekové, slovenské olympijské medailistky ve sportovní střelbě. "Spolupracuje s námi, pomáhá nám a je vidět, že věhlasné příjmení nezaručuje úspěch," upozornil Graclík i na skutečnost, že Strachová je spíš známá za svobodna jako Záhrobská. "A také je za ní úžasný životní příběh," dodal Graclík.

Strachové diagnostikovali lékaři loni na jaře nezhoubný nádor na mozku, přesto byla osmá na mistrovství světa ve Schladmingu. Její nominaci na vlajkonoše do Soči musí posvětit ještě česká komise sportovců, ale to by měla být jen formalita.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 19 minutami

V keňské rezervaci se narodila sloní dvojčata; zda přežijí, ukážou příští dny

V keňské přírodní rezervaci Samburu se tento týden narodila sloní dvojčata. Oznámila to místní charitativní organizace Save the Elephants, již citovala agentura Reuters. Podle ní budou pro slůňata příští dny kritické, protože dvojčata slonů se rodí velmi vzácně a stejně vzácně přežívají.

Zatím slůňata bedlivě střeží jejich matka Bora a starší bratr narozený v roce 2017.

Ochránci přírody skupinku sledují a doufají, že pomohou mláďatům přežít. Jde o samičku a samce. Dvojčata se při porodech slonů rodí jenom v poměru jedna ku stu a samice často nemívají dost mléka na uživení obou mláďat.

Pracovníci ze Save the Elephants byli svědkem narození dvojčat v minulosti jen jednou, v roce 2006, a slůňata tehdy brzy po narození uhynula, řekl šéf této organizace Iain Douglas-Hamilton.

Zdroj: ČTK
Další zprávy