Drsný Tourmalet i slavný Hautacam. Tour dnes vrcholí

Ondřej Kurečka
24. 7. 2014 5:30
Tour de France se čtvrteční 18. etapou rozloučí s Pyrenejemi, aby se mohla vydat na sever do pařížského nedělního cíle. Rozlučka to bude vskutku velkolepá, peloton čeká nejslavnější kopec v dějinách.
Tour čeká poslední etapa v horách. Peloton dnes vystoupá na nejslavnější kopec v dějinách závodu.
Tour čeká poslední etapa v horách. Peloton dnes vystoupá na nejslavnější kopec v dějinách závodu. | Foto: Facebook NetApp/Tour de France

Praha - Tour de France se čtvrteční 18. etapou rozloučí s Pyrenejemi, aby se mohla vydat na sever do pařížského nedělního cíle. Rozlučka to bude vskutku velkolepá, pelotonu budou na 145 kilometrech naservírovány dva vydatné vrchařské chody v podobě stoupání patřících mezi vůbec nejslavnější kopce v dějinách silniční cyklistiky.

Po předkrmu, který obstará Col du Tourmalet bude následovat hlavní chod v podobě cílového výjezdu na Hautacam.

Celou 18. etapu můžete sledovat v on-line reportáži ZDE.

Tourmalet po dvou letech opět v programu

Po startu v Pau se pojede 79 kilometrů víceméně po rovině, kterou naruší pouze dvě krátká stoupání třetí kategorie. To hlavní začíná právě až na 79. kilometru, kdy se silnice zvedne a stoupat se bude více než 17 kilometrů, po nichž se závodníci dočkají vrcholu legendárního Tourmaletu v nadmořské výšce 2 115 metrů. Stoupání má průměrný sklon 7,3 % a první jezdec na vrcholu získá tradiční „Cenu Jacquese Goddeta“, dlouholetého ředitele závodu, a finanční prémii 5 000 euro.

Na Tourmaletu, pověstném častým zahalením mlhou, se tvořila a tvoří cyklistická historie. Poprvé byl do itineráře Tour zařazen již v roce 1910 a letos se zde bude etapa odehrávat již po jednaosmdesáté. Zajímavým faktem je, že cílovým stoupáním byl zatím pouze dvakrát. V sedmnácté etapě Tour 2010 se z mlhy jako první vynořili bok po boku Andy Schleck s Albertem Contadorem, čímž Contador de facto vyhrál svou třetí „Starou dámu“, ale titul mu byl později odebrán. Naposledy se vrcholem Tourmaletu projíždělo předloni, kdy „Cenu Jacquese Goddeta“ získal Thomas Voeckler.

Cíl na Hautacamu

Po více než 35 kilometrů dlouhém sjezdu z vrcholu Tourmaletu se začne stoupat na cílový kopec, kterým bude Montée du Hautacam dlouhý 13,6 kilometru a prudký průměrně 7,8 % s vrcholem ve výšce 1 560 metrů.

Hautacam nemá tak dlouhou cyklistickou historii jako jeho předchůdce z průběhu etapy. Poprvé zde etapa Tour končila v roce 1994, kdy po tvrdém boji v samém závěru Francouz Luc Leblanc  zdolal „Big Miga“ Miguela Induraina, jenž Tour ovládl celkově. Při další zastávce o dva roky později sem do etapového cíle první dorazil Bjarne Riis, celkový vítěz Tour 1996 a v současnosti šéf týmu Tinkoff-Saxo. Rafal Majka tak bude mít v doprovodném autě toho nejlepšího rádce při obhajobě svého vedení ve vrchařské soutěži. Naposledy se v rámci Tour na Hautacam dojíždělo před šesti lety.

Nibali suverénní, bojovat se bude o další pozice

Žlutý dres bude s pohodlným více než pětiminutovým náskokem hájit Vincenzo Nibali. Hlavní souboje se tak budou odehrávat o místa za „Žralokem z Messiny“, mezi druhým Valverdem a čtvrtým Péraudem je totiž rozdíl pouhých 42 sekund a ani pátý Bardet se ztrátou 2 minut a 8 sekund na Španěla ještě nemusí být ze hry o pódiové umístění.

„Pódium je blíže než kdy jindy, ale je pravda, že mi Pinot s Péraudem dýchají na záda. Péraud je lepší časovkář, takže je to teď můj hlavní soupeř,“ je si Valverde vědom nebezpečí. Po středeční etapě, v níž se nakrátko dostal do problémů, ještě dodal: „Prošel jsem si těžkým okamžikem, ale snažil jsem se držet stabilní tempo. Tým byl skvělý a společně jsme dokázali etapu zachránit.“

Sedmatřicetiletý stříbrný medailista ze závodu horských kol na olympiádě v Pekingu Jean-Christophe Péraud, Valverdeho největší soupeř, jede zatím životní Tour a míří za největším úspěchem své silniční kariéry. Pokud v poslední pyrenejské etapě nezaváhá, pódiové umístění by jej nemělo minout, na dosud třetího Pinota sice ztrácí 8 sekund, ale je výrazně lepším časovkářem.

„Jsem neskutečně spokojený s tím, jak mi to jede. Udržet se ve třetím týdnu s Nibalim, to je skutečně něco, ale on tady nad všemi vyčnívá. Uvidíme na Champs-Elysées. Ve čtvrtek můžu mít špatný den a ztratit vše, co jsem dosud získal. Ale určitě budu bojovat o pódiové umístění,“ prohlašuje Péraud.

König bude doufat v lepší den

Péraudovi z páté pozice „kryje záda“ jeho o 14 let mladší krajan a týmový kolega Romain Bardet, který by se ještě rád pokusil vysvléci z bílého dresu pro nejlepšího mladého jezdce dalšího Francouze Thibauta Pinota, který je zatím celkově druhý a na Bardeta má najetu minutu a 34 sekund.

Šestý Tejay van Garderen má již na Bardeta značnou ztrátu a naopak solidní náskok před jezdci za ním, kterými je nizozemské duo Mollema-Ten Dam, které přeskočilo Leopolda Königa. Česká naděje si v druhé pyrenejské etapě vybrala špatný den a bude doufat, že se ve čtvrtek opět bude moci spolehnout na sílu ve svých nohou, která jej především během alpských etap dostala do TOP10.

79 bodů, jež se dají během čtvrteční etapy získat do vrchařské soutěže, znamená, že se mohou diváci opět těšit na souboj o puntíkatý dres. Majkův náskok čítající 31 bodů na druhého Nibaliho a 37 bodů na třetího Rodrigueze tak ještě nemusí nic znamenat.  

 

Právě se děje

Další zprávy