reklama
 
 

Stop! Ruští atleti zatím dozávodili, IAAF pozastavila Putinově mocnosti členství

Aktualizováno 14. 11. 2015 0:06
Mezinárodní atletická federace IAAF pozastavila kvůli dopingovému skandálu členství ruskému svazu. Ruští atleti tak nesmí startovat v mezinárodních soutěžích.

Lausanne - Mezinárodní atletická federace IAAF pozastavila kvůli dopingovému skandálu členství ruskému svazu. Ruští atleti tak nesmí startovat v mezinárodních soutěžích, vážně jim tak hrozí, že přijdou o olympijské hry v Rio de Janeiru, které se konají příští rok.

O suspendaci rozhodla Rada IAAF, hlasování dopadlo jednoznačně v poměru 22:1, ruský zástupce byl kvůli střetu zájmu vyloučen, dva členové se pak nezúčastnili.

Rusové nejsou první vyloučený stát

IAAF dosud z nejrůznějších důvodů dočasně vyloučila ze svých řad několik zemí - Jihoafrickou republiku v dobách apartheidu, Afghánistán, Vanuatu, Alžírsko a Gabon, ani jeden z případů se však netýkal organizovaného dopingu.

Rada IAAF diskutovala prostřednictvím telekonference pod vedením šéfa Sebastiana Coea více než tři hodiny a přijala rozhodnutí, jež jí v pondělí doporučila Světová antidopingová agentura WADA v třísetstránkovém dokumentu.

Ten objasňuje dopingové praktiky v Rusku za poslední roky, které dosahovaly do nejvyšších pater vedení ruského sportu, ale také k bývalému šéfovi IAAF Laminu Diackovi. Senegalského funkcionáře kvůli údajné korupci a krytí některých případů vyšetřuje francouzská policie.

Kdy suspendaci zruší?

"Dnes jsme se museli vyrovnat se selháním vedení ruské atletiky a dohodli jsme se, že jejich svaz dočasně suspendujeme. Je to přísné rozhodnutí, ale v tuto chvíli nemůže být jiné," prohlásil Coe. Trest bude podle jeho slov odvolán, pokud ruská atletika přistoupí k razantním změnám v boji proti dopingu. O termínu odvolání suspendace odmítl spekulovat.

"Toto je pro atletiku smutný budíček. Je jasné, že musíme proti dopingu bojovat razantně, podvody nesmějí být tolerovány na žádné úrovni," pokračoval Coe. "IAAF, WADA, členské federace a sportovci musejí v tomto boji spolupracovat, abychom napravili pošramocenou pověst našeho sportu," konstatoval.

Ruský ministr sportu Vitalij Mutko označil trest za velmi zvláštní. "Vedení IAAF by se místo toho mělo soustředit na vlastní problémy," poznamenal a upozornil na vyšetřování Diacka. "Nečekali jsme vlastně nic jiného," řekl v rozhovoru pro agenturu AP.

Přehled ruských atletických medailí z vrcholných akcí za posledních deset let:

Akce Místo Zlato Stříbro Bronz Pořadí
MS 2005 Helsinky 7 7 4 2.
ME 2006 Göteborg 12 12 11 1.
MS 2007 Ósaka 4 7 3 3.
OH 2008 Peking 6 5 7 2.
MS 2009 Berlín 4 3 6 4.
ME 2010 Barcelona 9 4 8 1.
MS 2011 Tegu 9 4 6 2.
ME 2012 Helsinky 4 5 5 4.
OH 2012 Londýn 8 4 5 2.
MS 2013 Moskva 7 4 6 1.
ME 2014 Curych 3 6 13 4.
MS 2015 Peking 2 1 1 9.

Mutko věří v očistu

"Věřím, že se celá situace vyjasní a ruští atleti se budou moci zúčastnit nejen olympijských her v Riu, ale už také halového mistrovství světa v březnu v Portlandu," řekl. "Ten trest je dočasný. V příštích měsících musíme vyhovět řadě požadavků," dodal Mutko.

Bývalý sprinter Frankie Fredericks jako člen komise atletů při IAAF vyjádřil extrémní zklamání nad celou kauzou. "Jsme doslova rozčilení tím, jak byla reputace atletiky poškozena. Pokud se prokážou obvinění našeho bývalého prezidenta, bude to pro náš sport, a vlastně už nyní je, velmi těžká doba," napsal Federicks v prohlášení.

"Sportovci budou spolupracovat na očištění atletiky, aby dokázali, že podvodníků není rozhodně většina," řekl. "Chceme vyslat jasný signál čistým atletům, že se jich budeme zastávat, podporujeme v tom nového prezidenta Coea," doplnil.

Mutko začal kopat kolem sebe

Ještě před jednáním Rady IAAF se snažil hrozící sankce odvrátit ministr Mutko, který údajně o podvodech věděl. Mutko obvinil vedení světové atletiky z toho, že v letech 2008 a 2009 zatajilo 155 pozitivních dopingových testů. Jen patnáct se jich prý týkalo ruských atletů, mimo jiné chodce Valerije Borčina, který vyhrál OH v Pekingu 2008.

Trest pro Rusko zahrnuje vedle zákazu startu v soutěžích také odebrání pořadatelství Světového poháru v chůzi v příští sezoně v Čeboksarech a juniorského mistrovství světa v Kazani. O případném zrušení či přesunutí závodů jinam bude IAAF jednat v nejbližších dnech.

Ruští atleti mohou i nadále závodit na domácí půdě a mohou být neomezeně testováni mezinárodními komisaři. Je takřka jisté, že prvním mezinárodním závodem bez ruských reprezentantů bude 13. prosince mistrovství Evropy v krosu ve Francii.

autor: Sport | 13. 11. 2015 22:41

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama