Stolní tenis trpí vládou Číňanek, tvrdí bronzová Vacenovská

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
23. 6. 2015 13:23
Iveta Vacenovská si veze z Evropských her bronz z týmové soutěže. Bere ho jako jeden z největších úspěchů kariéry.
Iveta Vacenovská
Iveta Vacenovská | Foto: František Zálewsky

Praha - Vůdčí osobností českého bronzového družstva stolních tenistek na Evropských hrách byla Iveta Vacenovská. S uplynulou sezonou příliš spokojena není, zato medaile z Baku má pro ni obrovskou hodnotu.

"Bude to pro mě hezká vzpomínka do konce života,“ zdůraznila nejlepší česká stolní tenistka v rozhovoru pro Aktuálně.cz

Jak jste spokojena se svými vystoupeními na vrcholných akcích letošní sezony?

Bohužel, moc se mi nedařilo a s celkovými výsledky spokojena nejsem. Na mistrovství Evropy družstev se nám nepodařilo postoupit ze skupiny mezi nejlepších osm celků. Ne světovém šampionátu jednotlivců mě už ve druhém kole zastavila jedna z Číňanek. Ve World Tour jsem pak prohrávala většinou už v úvodních kolech, což se promítlo i do horšího postavení v žebříčku. Vydařil se až turnaj v Baku, což mě moc těší, že aspoň tečka za letošní sezonou byla vydařená.

Jakou hodnotu má pro vás tato bronzová medaile a s čím je srovnatelná?

Myslím si, že je nesrovnatelná. Byl to jeden z největších zážitků mé kariéry. Určitě i proto, že atmosféra této evropské olympiády byla úplně jiná, než na jiných, třeba i  vrcholných akcích. Obrovský dík za zisk tohoto cenného kovu patří samozřejmě i mým spoluhráčkám Renátě Štrbíkové a Haně Matelové za super odvedenou práci.

Jak těžké překážky muselo vaše trio zdolat?

Neměly jsme lehký los. V osmifinále se nám podařilo porazit vicemistryně Evropy Rakušanky, což nám dodalo potřebnou sebedůvěru. Pak jsme zvítězily nad nebezpečnou Francií, nezlomila nás ani semifinálová porážka od Německa a v boji o třetí příčku jsme zvládly i zápas s Ukrajinou. Jsem moc ráda, že jsem k tomuto triumfu přispěla dvěma výhrami nad výbornými obranářkami Bilenkovou a Gaponovovou.

Jak se mění příchodem Asiatek evropská konkurence?

Neustále se rozrůstá. Hodně se o tom mluví, ale úplně zbytečně. Jediné východisko je být lepší a porážet je, i když je to velice těžké.

V jakém světle za této situace vidíte současný ženský stolní tenis?

Trpí převahou Číňanek. Chtělo by to, aby jim mladé hráčky dokázaly konkurovat. Stolnímu tenisu by to prospělo nejen na sledovanosti.

Co je nového ve vašem životě v Linci?

Vyhráli jsme rakouskou ligu a podařilo se nám postoupit až do finále Ligy mistrů, což byl náš velký cíl. Takže z tohoto pohledu byl můj další rok v Linci vydařený.

Jaká cesta vede na olympijské hry?

Velice složitá, ale udělám všechno, abych ji našla. Letenku do Ria si bude možné zajistit především v evropské kvalifikaci. Stanovený počet účastníků se pak má doplňovat podle žebříčku. To znamená, že celou příští sezonu bude potřeba na všech sledovaných akcích podávat  kvalitní výkony a díky nim dosahovat i dobré výsledky.

A vás nejbližší program?

Turnajem v Baku jsem uzavřela sezonu 2014/2015. Teď mě čekají dva až tři týdny na celkovou regeneraci a potom na měsíční dovolené „život bez pálky.“ Už se moc těším.

 

Právě se děje

Další zprávy