Stoch vyskákal Polákům druhé zlato, Koudelka šestnáctý

9. 2. 2014 20:25
Kamil Stoch se definitivně vymanil ze stínu Adama Malysze. 26letý skokan na lyžích triumfoval na středním můstku a získal pro Polsko druhou zlatou medaili na zimní olympiádě v historii.
Kamil Stoch svůj zlatý olympijský sen, narozdíl od Adama Malysze, naplnit dokázal | Foto: Reuters

Praha - Kamil Stoch se definitivně vymanil ze stínu Adama Malysze. 26letý skokan na lyžích triumfoval na středním můstku v Krasné Poljaně a získal pro Polsko druhou zlatou medaili na zimní olympiádě v historii.

Druhého Petera Prevce ze Slovinka porazil o nevídaných 12,7 bodu, bronz vybojoval Nor Anders Bardal.

V závodě, v němž většina favoritů zklamala, skončil Gregor Schlierenzauer jedenáctý a obhájce zlata z Vancouveru Švýcar Simon Ammann až sedmnáctý.

Nejlepší z Čechů byl šestnáctý Roman Koudelka. Jakub Janda skončil 19., do finále se dostal ještě 23. Jan Matura. Antonín Hájek vypadl v prvním kole.

Vítěz ulétl už v prvním kole

Stoch všem uletěl už v prvním kole. Vedoucí muž Světového poháru skočil 105,5 metru a získal náskok více než šesti bodů. Druhým pokusem dlouhým 103,5 metru vítězství potvrdil. Stal se tak po Wojciechu Fortunovi, vítězi na velkém můstku v Sapporu 1972, druhým polským olympijským vítězem ve skoku na lyžích.

Po 1. kole byl z Čechů nejlepší sedmnáctý Janda. Skočil stejně jako Koudelka 98,5 metru, ale rozjížděl se z nižšího nájezdu, měl proto kompenzaci a dostal více bodů. Maturův pokus byl o dva metry kratší a česká jednička sezony se dělila za Jandou o pozici s Rakušanem Gregorem Schlierenzauerem. Koudelka byl 24.

V druhém kole se Češi v pořadí úplně promíchali. Koudelka totiž skočil o metr dál než v 1. kole a za 99,5 metru si polepšil na pozici nejlepšího Čecha. Janda dopadl na 96,5 metru, Matura jen na 95,5 a oba v konečném pořadí klesli.

"Po prvním skoku jsem byl pěkně naštvaný, protože jsem skákal na začátku a pak sundali o jedno okno nájezd, z kterého jsem měl v druhém kole úplně stejnou rychlost. Takže jsem v prvním skoku přišel o několik bodů," láteřil Koudelka.

Koudelka byl nakonec spokojen

Nakonec ale musel uznat, že jeho umístění je vlastně skvělé. Vždyť ještě o Vánocích ležel v posteli, trápily ho zdravotní problémy a nevěděl, jestli vůbec do Soči odjede. "Člověka to naštvání pak přejde, když si uvědomí, že tady vlastně nemusel vůbec být. Takže si to užívám," uvedl Koudelka.

Matura se zlobil, že mu nevycházel odraz. "Pral jsem se s hranou, v druhém pokusu jsem ten odraz netrefil. Ale na středním můstku jsem neměl moc ambicí, těším se spíš na ten velký," uvedl Matura.

Lukáš Hlava skákal nejhůře ze svěřenců trenéra Davida Jiroutka už v tréninku a 91,5 metru mu na postup z prvního kola nestačilo. Obsadil 46. místo.