Štěpánek zahájí proti Djokovičovi, Berdych vyzve Lajoviče

Sport ČTK Sport, ČTK
14. 11. 2013 13:30
Tipsarevič v pátek nenastoupí, proti Berdychovi bude hrát až 117. hráč světového žebříčku.
Podívejte se na záběry ze čtvrtečního tréninku srbského týmu (klikněte na obrázek). | Video: Sport

Bělehrad - Los rozhodl. 101. finále Davisova poháru zahájí vzájemným soubojem světová jednička Novak Djokovič a český hrdina z minulého roku Radek Štěpánek.

Ve druhé páteční dvouhře se pak Tomáš Berdych utká s třiadvacetiletým mladíkem Dušanem Lajovičem. Až 117. hráč světového žebříčku nahradil v sestavě na poslední chvíli Janka Tipsareviče, který nemůže nastoupit kvůli zranění.

"Jo jo, tak jsme to chtěli," komentoval český tým pořadí vylosovaných zápasů na svém facebookovém profilu. Úvodní utkání finále začíná v pátek po 16. hodině (online reportáž můžete sledovat na stránkách Aktuálně.cz).

Debl bude nejdůležitějším zápasem

Do sobotní čtyřhry zaskakující český kapitán Vladimír Šafařík sice nahlásil Lukáše Rosola a Jana Hájka, pokud se ale nestane nic nepředvídatelného, nastoupí obvyklý pár Berdych - Štěpánek, který má v Davis Cupu unikátní bilanci 13:1 na zápasy.

Srbský kapitán Bogdan Obradovič nominoval do debla sehraný pár Nenad Zimonjič, Ilja Bozolac. Také tady je ale pravděpodobná změna, protože domácí budou chtít využít fenomenální formu Novaka Djokoviče.

"Debl bude jednoznačně nejdůležitějším bodem," říká Tomáš Berdych. Obecně se totiž předpokládá, že suverénní Djokovič dvakrát vyhraje a naopak náhradník Lajovič nezíská ve dvouhrách ani bod.

Djokovič: Výhrou pomůžu Dušanovi

O tom, že čerstvý vítěz Turnaje mistrů porazí v úvodním duelu českého veterána Štěpánka, v Srbsku nikdo nepochybuje. A pochopitelně si věří i sám Djokovič.

"Začínám a doufám, že dokážu získat pro Srbsko první bod. Je důležité začít finále na vítězné vlně a pomůžu i Dušanovi (Lajovičovi), aby na něj nebyl tak velký tlak, protože se mu za stavu 1:0 bude lépe nastupovat," uvedla po losu domácí hvězda.

Se Štěpánkem má bilanci 8:1 na zápasy, naposledy ho porazil na letošním Australian Open. Český tenista uznává sílu soupeře.

"Hraje v neuvěřitelné formě. Kostí jednoho soupeře za druhým, sebedůvěru má určitě velkou a bude se chtít doma předvést," upozornil Štěpánek.

Čechy neúčast Tipsareviče těší

Devětadvacetiletý Tipsarevič získal Srbům třetí rozhodující bod proti Kanadě v závěrečném pátém utkání zářijového semifinále. Od té doby ale laboroval se zraněním, předčasně ukončil sezonu a v Bělehradu celý týden netrénoval.

"Potěšilo by nás, kdyby Tipsarevič nehrál. Je to vynikající hráč, ale nesoustředíme se na to. Soustředíme se na nás, abychom je byli schopni porazit, ať tam bude, nebo tam nebude," řekl ve středu český zastupující kapitán Vladimír Šafařík.

Na Tipsareviče neměl v Davis Cupu dobré vzpomínky Radek Štěpánek. Ten s loni osmým hráčem světa prohrál v semifinále soutěže družstev v roce 2010 rovněž v Bělehradu za nerozhodného stavu závěrečnou dvouhru.

Hájek: Lajovič to nezvládne

Za Tipsareviče tak kapitán Goran Obradovič nominoval Lajoviče. Ten letos na okruhu ATP odehrál čtyři zápasy a čtyřikrát prohrál, jinak hrál challengery.

"Letos se výkonnostně zvedl, ale není to hráč na rychlý povrch, je mladý. Nedokážu si představit, že by to zvládl," řekl o něm český hráč Jan Hájek.

V Davisově poháru si třiadvacetiletý Lajovič zahrál jen jednou. Loni nastoupil za rozhodnutého stavu proti Švédsku a připsal si výhru.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 19 minutami

Ústavní soud odmítl stížnost zdravotní sestry Marešové, žádala vyšší odškodnění od TV Nova

Ústavní soud odmítl stížnost zdravotní sestry Věry Marešové ve sporu o odškodnění s TV Nova. Za informování televize o jejím případu vysoudila 1,2 milionu korun, nárokovala desetkrát vyšší sumu. Dovolání Marešové loni zamítl Nejvyšší soud. Důvod k zásahu nenašli ani ústavní soudci, jak je patrné z usnesení v databázi soudu.

"Zadostiučinění přiznané stěžovatelce není očividně nepřiměřené jí způsobené újmě," stojí v usnesení.

Marešová čelila obžalobě z vražd šesti pacientů v rumburské nemocnici. Státní zástupce požadoval doživotí. Soudy ji pravomocně osvobodily. Některá média v mezičase informovala o Marešové, aniž dostatečně respektovala presumpci neviny, případně používala expresivní či bulvární jazyk. Zdravotní sestra pak některé mediální domy zažalovala.

Žaloba na TV Nova se týkala desítek reportáží z let 2014 až 2016. Obvodní soud pro Prahu 5 přiznal Marešové milion korun, Městský soud v Praze odškodnění zvýšil na 1,2 milionu. Zadostiučinění není zjevně nepřiměřeně nízké, rozhodl loni Nejvyšší soud, podle kterého justice správně zohlednila judikaturu v oblasti ochrany osobnosti, ale také odškodnění přiznané zdravotní sestře ve sporech s jinými mediálními domy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy