15. 10. 2008 22:37
Nalbandian - Berdych 6:2, 6:7, 6:1
Tomáš Berdych končí v Madridu ve druhém kole.
Tomáš Berdych končí v Madridu ve druhém kole. | Foto: Reuters

Madrid - Českým tenistům se na turnaji v Madridu ve středu nedařilo. Nejdříve vypadl odpoledne Tomáš Berdych, večer ho napodobil další reprezentant Radek Štěpánek.

Berdych skončil stejně jako loni ve druhém kole - a také na raketě totožného soupeře.

Nad jeho síly byl Argentinec David Nalbandian, kterého závěr sezony tradičně zastihl ve výborné formě. Českého reprezentanta porazil ve třech setech a vykročil za obhajobou loňského titulu.

Berdych se na kurtu nestačil ani pořádně rozkoukat a rychle prohrál první set. Zatímco Nalbandian proměnil obě své možnosti k prolomení soupeřova podání, rodák z Valašského Meziříčí ze stejného počtu brejkbolů nevyužil ani jeden.

Ve druhém setu ovšem třiadvacetiletý Čech zabral a hra se vyrovnala. Oba tenisté si navzájem jednou sebrali servis, a sada tak dospěla až do zkrácené hry.

Vyrovnaný byl i tiebreak. Rozhodla ho nakonec dvojchyba Argentince, který za stavu 5:6 ve svůj neprospěch nezvládl situaci na podání.

Berdych ale na zisk druhé sady nedokázal navázat a ztratil svůj servis hned v prvním gamu třetího setu. Český hráč se na podání trápil i dál, zatímco Argentinec byl bezchybný a dovedl zápas snadno do vítězného konce.

Loučí se i Štěpánek

Postoupit se nepodařilo ani druhému českému zástupci Radku Štěpánkovi. Ten sice absolvoval ve středu večer poměrně vyrovnanou bitvu s bývalou světovou jedničkou Rogerem Federerem, ale i tak se po setech 3:6 a 6:7 s turnajem loučí.

Diváci na kurtech v Madridu viděli napínavý tenis především v závěru druhé sady, kdy se rodák z Karviné snažil vynutit rozhodující set. Blízko k němu měl za stavu 6:5, ale podání svého soupeře prolomit nedokázal.

Rozuzlení tak přinesl až tie-break.

Do něho sice vstoupil lépe Federer, který dokázal Štěpánka obrat hned o první servis, ovšem vzápětí také chyboval a po dalším jeho zaváhání si mohl Štěpánek dovolit několik oslavných gest.

Rodák z Karviné měl navíc za stavu 5:3 ve svůj prospěch i možnost podání, jenže nabídnutou šanci na zvýšení náskoku ztratil dvojchybou. Povzbuzený Švýcar brzy využil psychické výhody a obrátil vývoj ve svůj prospěch.

Za stavu 7:6 pak už jen pečetil své konečné vítězství. Bývalá světová jednička nyní narazí v další fázi na Francouze Tsongu.