Štěpánek: Jdeme si pro zlatý hattrick. Berďu proto přemluvím

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
9. 4. 2014 7:00
Chce se zapsat do dějin. Ještě žádnému týmu v moderní éře tenisu se nepovedlo vyhrát třikrát v řadě Davis Cup, Radek Štěpánek však tvrdí, že má český tým letos velkou šanci, aby to dokázal.
Radek Štěpánek potvrdil, že jej zlatý hattrick v Davis Cupu hodně láká a je schopný pro něj udělat cokoliv.
Radek Štěpánek potvrdil, že jej zlatý hattrick v Davis Cupu hodně láká a je schopný pro něj udělat cokoliv. | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Chce se zapsat do dějin. Ještě žádnému týmu v moderní éře tenisu se nepovedlo vyhrát třikrát v řadě Davis Cup, Radek Štěpánek však tvrdí, že má český tým letos velkou šanci, aby to dokázal.

V cestě za "zlatým hattrickem" sice v semifinále stojí silná Francie, a v případném finále nejspíš ještě silnější Švýcarsko, navíc zářijové semifinále odehrají Češi na horké francouzské půdě, kde dosud vyhráli jen jediný ze sedmi duelů. Podle pětatřicetiletého tenisty je i tak reálná šance udržet si salátovou mísu v držení i pro příští rok.

"Teďka je to rozehraný, že jsme znovu v semifinále, tak by bylo skvělý hrát znovu v plné sestavě a zakřičet si jako hokejisté zlatý hattrick. Víme, že jestli chceme znovu uspět, musíme hrát v nejlepší a nejsilnější sestavě. Pevně věřím a doufám, že se Tomáš (Berdych) do týmu vrátí a budeme se rvát o další finále," řekl Štěpánek novinářům na úterní tiskové konferenci.

Mluvil jste o tom, že byste v zápase ve Francii rád hrál s Tomášem Berdychem. Jak reálně vidíte jeho účast v semifinále?
To rozhodnutí je čistě na něm. Já bych na to netlačil, je spousta času, a nechal bych tomu volný průběh. Pravdou je, že i kdybychom už nikdy nehráli, nemůže nám nikdo říct půl slova. Ale když to máme letos znovu výborně rozehrané a jsme v semifinále, bylo by skvělé, kdybychom mohli nastoupit zase v plné sestavě.

Budete tedy s Tomášem mluvit a přemlouvat ho k návratu?
Po tom, co jsme spolu v Davis Cupu zažili, už nám s Tomem stačí se na sebe podívat a nemusíme moc mluvit. Určitě se k tomu ale dostaneme a sedneme si. Může se toho ještě hodně udát, jak říkám, nechme tomu čas. Rozhodnutí by mělo přijít asi před US Open. Pak už budou odehrané všechny grandslamy, Tomáš bude vědět, jak si stojí směrem k Turnaji mistrů, a podle toho se asi bude rozhodovat. Je to čistě na něm. Pevně věřím, že se k nám připojí.

Sledoval vůbec Tomáš vaše počínání v Japonsku?
Psali jsme si před zápasem, držel nám palce, volali jsme si i v jednotlivých dnech. Nebylo mu zrovna úplně nejlíp. Doufali jsme, že mu naším vítězstvím trošku spravíme náladu. A za pár dní se zase uvidíme v Monte Carlu.

Jak se vůbec do Francie těšíte? Mluví se o tom, že by se mělo hrát na antuce. Bylo by to pro český tým plus, nebo minus?
Musíme být připravení na všechno. Antuka je fyzicky nejnáročnější, zvlášť když člověk hraje všechny tři dny. Někdy to jsou doopravdy jatka, ale my jsme odhodlaní udělat pro úspěch cokoliv a padnout tam na hubu. Je však pravda, že Francouzi mají tým strašidelně silný a široký, mají spoustu variant, jak hráče využít na všech površích.

Mluví se také o tom, že by se mělo hrát v Paříži na Roland Garros. Jaké to je, stát v téměř posvátném kotli, kde proti vám bude stát patnáct tisíc francouzských fanoušků?
Francouzští diváci jsou hodně energičtí, strašně povzbuzují svůj tým. Ale my už máme spoustu zkušeností s publikem. Zažili jsme Argentinu, Srbsko. Nemá nás co překvapit. Když nás pozvou na Roland Garros, což je stánek francouzského tenisu, bude to o to speciálnější. Byla by čest si tam zahrát. Ale to jsou všechno druhotné věci. My si tam hlavně pojedeme pro tři body.

Pojďme k zápasu v Japonsku. Vyhráli jste už pojedenácté v řadě, navíc 5:0, cítíte, že soupeři vnímají tu vaši šňůru výher?
Je z nás cítit přirozený respekt. Soupeři jsou si vědomi síly našeho týmu a my se snažíme držet vítěznou auru co nejdéle.  

Vůbec poprvé jste si zahrál v 'ostrých' zápasech s Lukášem Rosolem. Jak jste si spolu sedli?
Určitě jsme se dost sblížili. S Lukášem jsem takhle ještě v ostrých zápasech nehrál. Teď jsme věděli, že to bude na nás dvou a musíme se tomu přizpůsobit. A myslím si, že jsme to zvládli dobře. I čtyřhru jsme odehráli na to, že jsme spolu hráli poprvé a vůbec jsme ji netrénovali, výborně. Pro mě byl trošku nezvyk, že Lukáš hraje debla zezadu, ale dostal jsem se do toho rytmu a myslím, že nám to dobře klapalo.

Loni v 1. kole ve Švýcarsku hrál maratonskou čtyřhru po boku Tomáše Berdycha a oba se shodli na tom, že hráli přes sedm hodin jen kvůli tomu, že jim trvalo, než se sehrají. Vy jste to tedy zvládli mnohem rychleji...
Víte, každý tenista je koučovatelný. Samozřejmě jsem to musel trochu řídit, což se ode mě čekalo. Komunikace je ve čtyřhře vždy důležitá, ale každý jsme si našli svůj prostor a zvládli jsme to. 

Poprvé navíc v Davis Cupu vyhrál i Jiří Veselý. To vám asi udělalo velkou radost, že?
Jsem hrozně rád, že se mu podařilo získat první bod, i když už to bylo za rozhodnutého stavu. Sám vím, když jsem v Davis Cupu začínal, jak jsou zápasy emočně náročné. Navíc ještě v jeho mladém věku. Tohle vítězství mu hodně pomůže, bude moct tyhle zkušenosti dál prodat. 

Příští týden vstupujete v Monte Carlu do antukové sezony. Jaké si před ní dáváte cíle?
Důležité je, že jsem zdravotně zcela v pořádku. Snad to nezakřiknu, vydrží to co nejdéle a pak se můžu prát o mety nejvyšší. Dostal jsem se poprvé od operace páteře do čtyřicítky singlového žebříčku. A před French Open bych se rád posunul k třicítce, abych byl na grandslamech nasazený, to by byla velká pomoc. Na to mám antukovou část sezony. 

A na grandslamech byste byl spokojen s jakým výsledkem?
Cesta nahoru je trnitá a zabere čas, ale já jsem byl vždy trpělivý a nikdy se nevzdával. No a pak mě čeká Wimbledon, na trávě se mi hraje nejlíp, takže věřím, že tam jsem schopný udělat nějaký výsledek. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 28 minutami

Barmský soud odsoudil k trestu smrti dva prodemokratické aktivisty

Barmský vojenský soud v pátek odsoudil k trestu smrti dva prodemokratické aktivisty. O vyneseném rozsudku informovala v oficiálním prohlášení vojenská junta, která převzala moc v Barmě po loňském převratu, při němž svrhla demokraticky zvolenou vládu vedenou Do Aun Schan Su Ťij a její Národní ligou pro demokracii (NLD). Barma nicméně už celé desítky let žádnou popravu nevykonala.

Podle informací agentury AFP byl k trestu smrti na základě protiteroristického zákona odsouzen člen NLD a bývalý poslanec Maun Ťjo. Stejný trest od vojenského tribunálu dostal také přední prodemokratický aktivista Ťjo Min Yu, známější pod přezdívkou "Kou Jimmy".

Vojenská junta v rámci své snahy rozdrtit disent v zemi odsoudila k trestu smrti desítky aktivistů brojících proti vojenskému převratu.

NLD držitelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij vyhrála s převahou volby v listopadu 2020. V únoru 2021 pak těsně předtím, než mohla její vláda zahájit druhý pětiletý mandát, následoval vojenský puč.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

V budoucí chilské vládě usedne většina žen, poprvé obsadí i resort obrany či vnitra

Budoucí chilský prezident Gabriel Boric, který se ujme úřadu v březnu, v pátek představil svou vládu. Většinu v ní budou mít ženy, které obsadí 14 z 24 křesel. Žena poprvé bude řídit ministerstvo vnitra a v čele ministerstva obrany stane vnučka bývalého prezidenta Salvadora Allendeho, kterého v roce 1973 svrhl armádní puč vedený generálem Augustem Pinochotem. Kabinet nového prezidenta je poměrně mlády a různorodý, uvedla agentura AFP.

Boric, kterému bude v únoru 36 let, avizoval, že plánuje velké reformy. Do nové vlády jmenoval řadu lidí, kteří se podobně jako on angažovali v protestech a hnutí za sociální spravedlnost. Mluvčí vlády se například stane bývalá vůdkyně studentského hnutí a komunistická zákonodárkyně Camilla Vallejová. Bývalá šéfka lékařské komory Izkia Sichesová se stane ministryní vnitra a rezort zahraničí obsadí právnička se zaměřením na lidská práva Antonia Urrejolaová. Ministerstvo obrany bude řídit vnučka bývalého prezidenta Allendeho Maya Fernándezová.

"Tato vláda má za úkol položit základy velkých reforem," uvedl ve svém proslovu Boric, kterého část politologů označuje za krajně levicového politika. Během předvolební kampaně slíbil například reformy ve zdravotnictví, školství či v penzijním systému a posílení role státu v těchto oblastech. Boric tak vychází vstříc požadavkům, které v posledních letech vznesly časté protesty v chilských ulicích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy