Štěpánek bude hrát s Nestorem, s Berdychem myslí na medaili z OH

27. 11. 2015 15:19
Radek Štěpánek se v uplynulé sezoně hodně trápil se zdravotními problémy, v té příští ale má smělé cíle. Na olympiádě chce uspět s Tomášem Berdychem, ambice má i v Davis Cupu a na Tour se spojil s Danielem Nestorem, aby se opět vrátil mezi deblovou špičku.
Radek Štěpánek
Radek Štěpánek | Foto: Reuters

Praha - Tenista Radek Štěpánek se znovu cítí jako zamlada a pln energie hledí do příští sezony. Dvojnásobný vítěz Davisova poháru dnes oslavil sedmatřicáté narozeniny a nad dortem v barvách Sparty odhalil, že ve čtyřhře vytvoří pár s Kanaďanem Danielem Nestorem. S Tomášem Berdychem pak chtějí na olympiádě v Riu de Janeiro v deblu zaútočit na medaili.

Zásadní pro Štěpánka je, že se znovu po více než roce cítí fyzicky výborně. "Poslední tři měsíce jsem se cítil jako zamlada. Poznával jsem svoje tělo a všechny aspekty hry se lepšily. To mě hřeje a dává energii pokračovat dál. Pokračuju v obou dvou disciplínách, singla i debla, nic nedávám stranou," řekl Štěpánek.

V poslední době měl Štěpánek různé zdravotní lapálie. Loni si v září na Davis Cupu pochroumal záda, pak měl problém s nohou a vrátil se do hry až letos v dubnu. "Letošní rok, když to řeknu zjednodušeně, byl spíše o přežití. Zranění se prolínala a bylo těžké dohánět rozjetý vlak, ale od US Open se cítím výborně," řekl.

Šance na medaili z Ria je

K vrcholům roku 2016 vedle grandslamů přibude olympijský turnaj v Riu. Už během letošního roku se s Berdychem domlouvali, že spolu vytvoří pár a pokusí se prorazit ve čtyřhře. Jejich nadšení dostat se na olympiádě do závěrečných bodů se zvedlo po postupu do semifinále na nedávném turnaji v pařížské hale Bercy.

"Šanci na medaili si připomínáme čím dál častěji. Hráli jsme spolu po dlouhé době v Paříži a utvrdilo nás to, že nemusíme být zas tak skromní," řekl Štěpánek. Spolu s Berdychem tvoří skvělou deblovou dvojici v Davisově poháru, v kterém mají bilanci 15:2. Na hrách v Pekingu 2008 i v Londýně 2012 ale vždy brzy vypadli.

Před cestou do Ria plánují Štěpánek s Berdychem odehrát několik společných turnajů. "Jak to půjde, abychom se nesešli až v Riu," řekl Štěpánek.

Pro změnu s levákem

A když nebude hrát na turnajích s Berdychem, bude po jeho boku stát zkušený levák Nestor. Čtyřiatřicetiletý Kanaďan vyhrál osm grandslamových titulů ve čtyřhře a další čtyři má z mixů. "Bude to změna mít vedle sebe leváka, což je v deblu taky určitá výhoda. Dost si od toho slibuju a cílem bude Londýn," doufal Štěpánek, že se jim bude s Nestorem dařit a vybojují si účast na vrcholu sezony Turnaji mistrů.

Stále Štěpánek nebalí ani dvouhru. Bývalý osmý hráč světa je nyní až na 196. místě singlového žebříčku ATP. "Zkusím se porvat, abych si polepšil a probojoval se výš. Půjdu jako kdysi přes kvalifikace. Vím, že to je úkol náročný, ale je to motivace," řekl Štěpánek, kterého bude čekat kvalifikace i na grandslamové Australian Open.

V neposlední řadě patří k jeho cílům Davisův pohár. Češi budou hrát první kolo v březnu v Německu. "A snad nás pak bude čekat zápas nejen v září," doufal, že tenisté duel zvládnou, aby postoupili do čtvrtfinále a vyhnuli se zrádné baráži.

Volejbalistky Liberce podlehly v Lize mistrů jasně italské Novaře

Volejbalistky Dukly Liberec prohrály v Lize mistryň ve skupině C podruhé bez zisku setu. Favorizované italské Novaře podlehly při své domácí premiéře v elitní soutěži jasně po setech 11:25, 16:25 a 19:25.

Italky zápasu od úvodní výměny dominovaly. A to ani nehrály v nejsilnějším složení, jen na střídačce zůstala hvězdná turecká univerzálka Ebrar Karakurtová. Přesto hráčky Dukly v prvním i druhém setu rychle ztrácely a přesné a tvrdé útočné hře italského celku nedokázaly čelit.

"Největší rozdíl je v útoku. Hrajou nadmíru agresivně, jsou dobře naskočený a máme problém s obranou. Ale rozdíl je ve všem," řekla libero Veronika Dostálová v České televizi.

Až ve třetí sadě se v úvodu hrálo vyrovnaně. Hráčky z pod Ještědu ožily a poprvé v utkání vedly, a to dokonce o dva body (6:4). O náskok brzy přišly a zápas ztratily za hodinu a dvě minuty. "Škoda, že jsme to ve třetím setu nedotáhly na dvacítku," uvedla Dostálová.

I po jasné prohře obecenstvo odměnilo výkon domácího týmu potleskem a hráčky si s diváky plácaly. "Máme radost i pro prohraném utkání, protože je pro nás něco neskutečnýho porovnávat se s ruskou a italskou ligou a sáhnout si na ně. Hrát s nimi je za odměnu," řekla Dostálová.

V prvním utkání prohrály úřadující české šampionky v Moskvě s Dynamem 0:3. První polovinu skupiny zakončí Liberec před vánočními svátky v Istanbulu, kde nastoupí 21. prosince.

Pardubice otočily duel s Plzní a vyhrály 4:3 po nájezdech

Hokejisté Pardubic získali v předehrávce 31. kola extraligy dva body, když v nájezdech zdolali Plzeň 4:3. Už v jedenáctém vzájemném duelu za sebou tak vyhrál domácí tým, přestože Západočeši vedli 2:0 a potom ještě 3:2. Dynamo bodový zisk zachránilo v poslední minutě třetí třetiny, kdy vyrovnal Jakub Nakládal.

Předehrávka 31. kola hokejové extraligy:

HC Dynamo Pardubice - HC Škoda Plzeň 4:3 po sam. nájezdech (0:1, 1:1, 2:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 36. Poulíček (Blümel), 53. Camara (A. Musil), 60. Nakládal (Blümel, Paulovič), rozhodující sam. nájezd Poulíček - 20. Schleiss (Bulíř, Čerešňák), 32. Bulíř (Schleiss, Budík), 55. L. Kaňák (J. Dufek). Rozhodčí: Hodek, Jeřábek - Gerát, Axman. Vyloučení: 3:4. Využití: 0:1. Diváci: 1000 (omezený počet).

před 2 hodinami

Basketbalisté Nymburka prohráli s Igokeou 69:76 a postup v LM se jim vzdálil

Basketbalisté Nymburka prohráli utkání 5. kola Ligy mistrů na hřišti Igokey Aleksandrovac 69:76 a výrazně si zkomplikovali boj o postup ze skupiny E. Českým šampionům nepomohlo v Bosně a Hercegovině ani 25 bodů nejlepšího střelce Jarricka Hardinga, za domácí dosáhlo hned pět hráčů dvojciferného počtu bodů. Nejproduktivnější byl Marco Jošilo se 14 body.

Svěřenci trenéra Aleksandera Sekuliče ztratili zápas především ve třetí čtvrtině, kterou prohráli 8:23, a připsali si třetí porážku. Kvůli prohře o sedm bodů mají navíc oproti Igokee v tabulce horší vzájemné skóre. První duel vyhráli doma 86:82. Pro udržení naděje na postup Nymburk musí v posledním kole porazit doma Galatasaray Istanbul, jinak skončí.

Nymburk měl povedený začátek a v úvodu jej táhl především oslavenec Demetre Rivers, který v den 26. narozenin nastřílel za necelých šest minut 11 bodů. Díky němu český mistr brzy vedl 18:9. Domácí trenér Dragan Bajič reagoval oddechovým časem a po něm se Igokea vrátila smrští devíti bodů za necelé dvě minuty do hry. Úvodní čtvrtina tak skončila těsným vedením domácích 26:25.

Bosenský celek si ve druhé části vybojoval sedmibodový náskok, ale Nymburk dobře eliminoval jeho sílu na doskocích a brzy se mu podařilo skóre otočit. Vedle Riverse táhl českého mistra hlavně americký rozehrávač Harding, který se v posledních čtyřech minutách druhé části postaral o všech 13 bodů. Díky jeho sérii zvrátil Nymburk stav 31:36 na 44:39. Dvojice Rivers - Harding zaznamenala v půli dohromady 36 bodů.

Ve druhé části se však hlavním hostujícím střelcům přestalo dařit a domácí díky Starksovi a Radanovovi duel otočili. Vedle 12 bodů měl třicetiletý Starks v průběhu třetí čtvrtiny také 5 zisků a 7 asistencí. Naopak Nymburk dál tápal, za úvodní čtyři minuty zaznamenal pouhé dva body a čtvrtinu prohrál 8:23. Český šampion netrefil ani jeden z pěti tříbodových pokusů.

Igokea tak vstoupila do závěrečné části s desetibodovým náskokem a trhák navýšila o dalších šest bodů. Domácí navíc prodlužovali své útoky, které se snažili zakončit tříbodovými pokusy. Ty se jim však nedařily. Nymburk se tak v závěru díky Lukáši Palyzovi a Vojtěchu Hrubanovi přiblížil na kýženou čtyřbodovou ztrátu. Jejich naději ale následně utnul trojkou Waller a domácí si již klíčový náskok udrželi taktickou hrou až do konce.