Stále neporažen. Kanoista Fuksa deklasoval konkurenci na kilometru i v Duisburgu

Aktualizováno 26. 5. 2018 13:54
Rychlostní kanoista Martin Fuksa nenašel přemožitele ani v třetím závodě Světového poháru. V Duisburgu triumfoval na kilometrové trati.
Martin Fuksa pokračuje ve vítězné jízdě Světovým pohárem.
Martin Fuksa pokračuje ve vítězné jízdě Světovým pohárem. | Foto: Reuters

Duisburg - Rychlostní kanoista Martin Fuksa pokračuje ve Světovém poháru ve vítězném tažení a týden po dvojnásobném triumfu v Szegedu ovládl i v Duisburgu kilometrovou trať. Už v rozjížďkách i semifinále zajel český reprezentant nejrychlejší časy ze všech a finále opanoval s náskokem zhruba dvou lodních délek před velkými rivaly Isaquiasem Queirozem z Brazílie a domácím Sebastianem Brendelem.

Kajakář Josef Dostál skončil na německé regatě na stejné trati čtvrtý, od medaile jej dělilo 163 tisícin. Stříbrného olympijského medailistu porazili domácí reprezentanti Max Rendschmidt a Tom Liebscher, mezi ně se vměstnal ještě jednadvacetiletý belgický talent Artuur Peters.

Fuksa se usadil v čele finálového pořadí od prvního mezičasu a v cíli za sebou nechal stříbrného olympijského medailistu Queiroze o téměř dvě a půl sekundy. Šampion z Ria a úřadující mistr světa z kilometrové trati Brendel ztratil další sekundu. V dalším programu v Německu se Fuksa pokusí zopakovat double triumfem na poloviční trati.

Dostál při letošním debutu v SP vyhrál páteční rozjížďku a v semifinále byl druhý. Finále rozjel pomaleji, až do posledního mezičasu se pohyboval na sedmém místě a mocný finiš na závěrečné dvěstěpadesátce jen těsně nedotáhl k medaili. Mistr světa z loňských Račic Liebscher o špičku lodě uhájil bronz, jeho kolega ze zlatého olympijského čtyřkajaku i šampion z Ria v deblkajaku Rendschmidt byl zhruba o sekundu rychlejší.

Martin Seidl a Ondřej Bišický byli v Duisburgu šestí na deblkajaku na sprinterské dvoustovce, Lenka Součková s Janou Ježovou obsadily na nejkratší trati sedmé místo na deblkanoi.

Závody SP v rychlostní kanoistice v Duisburgu (Německo):

1000 m:

K1: 1. Rendschmidt (Něm.) 3:26,559, …4. Dostál (ČR) 3:27,671, …finále B: 9. Veselý (ČR) 2:43,28.

C1: 1. Fuksa (ČR) 3:42,385.

500 m:

Muži:

K2: 1. Gelle, Botek (SR) 1:28,627.

C2: 1. Oeltze, Kretschmer (Něm.) 1:40,801.

Ženy:

K1: 1. Stensilsová (Švéd.) 1:48,274, …finále C: 8. Kožíšková (ČR) 1:56,734.

K2: 1. Carringtonová, Ryanová (N. Zél.) 1:38,724.

C2: 1. Vincentová-Lapointeová, Vincentová (Kan.) 1:51,428.

200 m:

Muži:

K2: 1. Apagyi, Csizmadia (Maď.) 32,232, …6. Seidl, Bišický (ČR) 33,545.

Ženy:

C2: 1. Lin Wen-ťünx, Čang Lu-čchi (Čína) 44,038, …7. Součková, Ježová (ČR) 46,545.