Štafetu ovládly Finky, Češky zklamaly. Doběhly třinácté

Ondřej Roubínek, rou
26. 2. 2009 14:08
1. Finsko, 2. Německo, 3. Švédsko... 13. Česko
Francouzský tým skončil ve sprintu dvojic pátý. V cíli oddechuje finišman Cyril Miranda. | Foto: Ondřej Besperát

Liberec - Ženskou štafetu na mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci vyhrály reprezentantky Finska v čele s nejúspěšnější ženou šampionátu Ainou Kaisou Saarinenovou, která získala už své třetí zlato.

České lyžařky ve složení Eva Skalníková, Kamila Rajdlová, Ivana Janečková a Helena Erbenová na domácích tratích nenavázaly na finálovou účast v týmovém sprintu a doběhly až na třinácté příčce, za nimi skončily už jen štafety Spojených států a Estonska.

Velké zklamání si prožily Norky. Ty ještě necelý kilometr před cílem spolu s Finkami vedly o patnáct vteřin, pak ale finišmanka Marthe Kristoffersenová úplně vyhořela a propadla se až na čtvrtou příčku.

Čtěte více: Ujely o parník. Češky po finále: Zaskočilo nás to

Druhé doběhly nakonec Němky, bronz se podařilo díky výbornému finiši Charlotty Kallaové vybojovat Švédkám.

České zklamání se zrodilo už na prvním úseku, po kterém Eva Skalníková předávala Kamile Rajdlové na posledním místě s více než dvouminutovou ztrátou.

Rajdlová částečně dojem napravila, ale dokázala se posunout jen o jednu příčku kupředu. V závěrečném úseku pak česká finišmanka Helena Erbenová dotáhla štafetu alespoň na třináctou pozici.

Štafeta 4x5 km ženy:
1. Finsko (Muranenová, Kuitunenová, Roponenová, Saarinenová) 54:24,3, 2. Německo (Zellerová, Sachenbacherová-Stehleová, Gössnerová, Nystadová) -13,0, 3. Švédsko (Anderssonová, Norgrenová, Haagová, Kallaová) -13,4, 4. Norsko -16,1, 5. Itálie -52,5, 6. Polsko -1:12,1, 7. Japonsko -1:16,1, 8. Rusko -1:37,4, 9. Francie -1:40,1, 10. Bělorusko -2:24,8, ...13. Česko (Skalníková, Rajdlová, Janečková, Erbenová) -3:09,1.