Stačila hodina a hodnota klisny vystřelila do výšin

Martin Cáp Martin Cáp
8. 5. 2012 11:11
Hodnota klisny French Quebec se v neděli znásobila díky Chuchli i Anglii
Foto: Aktuálně.cz

Takovým stylem vstupují do sezony hvězdy. Tříletá hnědka French Quebec vyhrála v neděli Jarní cenu klisen a rázně dala na chuchelském závodišti najevo, že se s ní letos musí na vrcholné scéně počítat.

Úplné překvapení to samozřejmě nebylo. Hnědka ze stáje Dr. Charvát loni předváděla v Irsku kvalitní výkony a po menším vítězství finišovala čtvrtá v silně obsazeném dostihu kategorie listed na závodišti Curragh.

Skutečná hodnota tohoto doběhu se v neděli ukázala jen o hodinu dříve, kdy si jeho vítězka Homecoming Queen doběhla pro lehký úspěch v 1000 Guineas, britské verzi Jarní ceny klisen. Zatímco elitní britské klisny vyřídila o devět délek, French Quebec na ni loni v říjnu ztrácela jen 6 3/4 délky.

Dostihové sloupky na Aktuálně.cz

Jestliže French Quebec neodstartovala v Chuchli jako horká favoritka, bylo to dáno jen opatrností bookmakerů i sázkařů. Klisna totiž neměla v nohou žádný zahřívací start a její trenér Čestmír Olehla se nechal v zákulisí slyšet, že po lednovém příjezdu do Česka měla French Quebec trochu potíže vstřebat tvrdou zimu na Bruntálsku, kde Olehla trénuje.

V paddocku před dostihem bylo znát, že hnědka potřebuje čas a že ještě není na vrcholu svých sil. Jednoduché to pak French Quebec neměla ani v dostihu, když se jí v úvodu nepodařilo zachytit rychlé tempo některých soupeřek a musela se spokojit s jinou pozicí, než si přál realizační tým.

Slovenský žokej Ján Havlík ji ale dokázal v cílové rovině zmobilizovat a před drtivým finišem French Quebec se nakonec musela sklonit i dlouho vedoucí favoritka Iceni Girl.

Trefit dobrou klisnu 

Podnikatel v oblasti hydraulických komponentů Jiří Charvát má našlápnuto k úspěšnému roku. Kromě French Quebec koupil v zimě také tříletého ryzáka Betpak Dala, který bude společně s dalším stájovým kolegou patřit k hlavním favoritům Velké jarní ceny, druhého klasického dostihu.

Někteří z této sestavy by měli být schopni prostát i 2400 metrů, tedy trať Českého derby. Prozatím se počítá hlavně s Betpak Dalou, který to bude muset prokázat v příštích týdnech prokázat.

French Quebec s trenérem Čestmírem Olehlou
French Quebec s trenérem Čestmírem Olehlou | Foto: Šárka Votavová

Po nedělním výkonu French Quebec někteří experti v Chuchli soudili, že ani její případná účast v Českém derby nemusela být úplným sci-fi. Tam ale klisna zatím není přihlášena a dá se předpokládat, že stáj dá zatím přednost jiným scénářům.

Jarní cena klisen, první z pětice klasických dostihů pro tříleté koně, byla letos mimořádně kvalitní. Ze zahraničí byly importovány i umístěné Iceni Girl, White Angel a Straightwhiskey.

Přestože klasické dostihy jako celek patří k hlavním motivacím pro dovoz plnokrevníků se slibnými rodokmeny a kariérami, Jarní cena klisen vždycky stála poněkud ve stínu nákupní horečky velkých stájí.

Mnozí majitelé včetně Jiřího Charváta dávají dlouhodobě přednost nákupu hřebců, kteří mají šance v Českém derby a Velké jarní ceně, ale také výhledově v lepších dostizích Itálie, Německa a Francie.

Trefit se do úspěšné koupě klisny je obtížné a návratnost v podobě dostihových úspěchů nejistější. Často se stává, že se do Česka dostanou buď klisny, které byly ve svých dvou letech svými zahraničními majiteli maximálně vytěženy nebo takové, jež mají problémy s aklimatizací a nedokážou na české půdě navázat na předešlé úspěchy.

Naděje: velké stáje

Pro zdraví dostihového sportu a chovu plnokrevníka je přitom nákup kvalitních klisen ze zahraničí klíčový.

Chovatelů, kteří si to uvědomují a mají odpovídající finanční prostředky, je v Česku zatím poskrovnu. Začínají se rekrutovat spíše z majitelů velkých dostihových stájí, kteří si nechávají své úspěšné klisny i po skončení jejich kariér a posílají je za špičkovými hřebci do zahraničí.

Takto operují například stáje Pegas nebo Wrbna Racing, které v minulosti vyhrály Jarní cenu klisen s Catoffle a Argantou.
V posledních dvou letech se k nim přidává i nová stáj DAR. Ta nakupuje cíleně kvalitní klisny doma i v zahraničí a rozjíždí nový chov, pro který počítá s takovými hvězdami jako Leo Gali, Corcovadou nebo Lindou.

Jarní cena klisen je jednou z několika nápověd, podle nichž lze toto úsilí dál směřovat. Její letošní ročník řekl minimálně jednu věc - French Quebec by se měla stát jednou z nejzajímavějších posil českého chovu za poslední léta.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy