Sprint vyhráli Lind a Crawfordová

Sport Plus, ČTK
22. 2. 2006 10:59
Pragelato - Olympijský závod v lyžařském sprintu vyhráli Švéd Lind a překvapivě Kanaďanka Crawfordová. Čeští běžci na lyžích Martin Koukal a Dušan Kožíšek skončili ve čtvrtfinále.  Jejich kolegyně Eva Nývltová neuspěla, skončila na 50. místě.

I druhý olympijský sprint v běhu na lyžích skončil vítězstvím největšího favorita Švéda Björna Linda. V italském Pragelatu dnes vyhrál všechny své jízdy od kvalifikace až po finále. Pro životní stříbro si dobruslil Francouz Roddy Darragon; dva nejlepší ve čtvrtfinále vyřadili oba české reprezentanty Martina Koukala a Dušana Kožíška.

Lind, který v této sezoně Světového poháru vyhrál polovinu ze šesti sprintů, oslavil olympijský double během devíti dnů. Jeho
partner z vítězné dvojice Thobias Fredriksson mu ve finále vydatně pomohl, když před finišem odstavil domácího Itala Cristiana Zorziho. Tomu se nepodařilo obhájit ani bronz, s Fredrikssonem prohrál o čtyři sekundy.

Fredriksson si přitom prožil horkou chvilku ve čtvrtfinále, neboť se přes cílovou čáru natáhl jen o kousek dříve než jeho krajan Peter Larsson. Ve finále ale nechyběl a Lindovi ke zlatu pomohl, když se natlačil před Zorziho. Ostatní favority včetně Norů zastínil Darragon, jehož dosud nejlepším výsledkem bylo loňské čtvrté místo ze sprintu v Novém Městě na Moravě.

Čechy vyřadili medailisté

Koukala s Kožíškem mohl hřát pocit, že je ve čtvrtfinále vyřadili dva nejlepší muži dnešního sprintu na 1325 metrů. V konečném pořadí skončil první z nich patnáctý, Kožíšek dvaadvacátý. Lind potvrdil pověst momentálně nejrychlejšího běžce; pro zlato ve dvojicích si doběhl klasickou technikou, pro individuální titul dnes volně.

V semifinále ztratil naději na obhajobu zlata Nor Tor Arne Hetland. Při snaze předjet Linda při kolizi ztratil rovnováhu a upadl. Itálie zůstala bez medaile, i když měla mezi nejlepšími šesti závodníky hned tři zástupce.

Překvapivvá vítězka

Dvaadvacetiletá Crawfordová na loňském mistrovství světa v Oberstdorfu obsadila ve sprintu až pětačtyřicátou příčku a ve
Světovém poháru se začala výrazněji prosazovat až v této sezoně. V prosinci na domácí půdě ve Vernonu poprvé pronikla do desítky a při posledním předolympijském závodě v Davosu skončila třetí.

Na olympiádě byl však už její postup do finále překvapením a nečekalo se, že by mohla zaútočit na nejvyšší příčky. Hned v první zatáčce se však dostala do čela, kde až do konce závodu úspěšně odrážela nápor soupeřek, a v posledním stoupání před cílovou rovinkou si vytvořila mírný náskok. Ten bez větších problémů udržela a o sedm desetin vteřiny porazila Künzelovou, která podobně jako ve štafetě zvládla finiš a o dvě desetiny porazila Sidkovou.

Už ve čtvrtfinále vypadla obhájkyně zlaté medaile ze Salt Lake City Julia Čepalovová. Ruská běžkyně se od začátku pohybovala až v závěru šestičlenného startovního pole a k postupu měla daleko. První kolo vyřazovacích bojů nepřečkala ani Norka Marit Björgenová, která ve svém čtvrtfinále skončila čtvrtá o vteřinu před Slovenkou Alenou Procházkovou.

Muži - sprint (1,3 km volně):
Finále A: 1. Lind (Švéd.) 2:26,5, 2. Darragon (Fr.) -0,6, 3. T. Fredriksson (Švéd.) -1,3, 4. Zorzi (It.) -5,2.
Finále B: 5. Schwienbacher 2:23,9, 6. Frasnelli (oba It.) - 1,3, 7. Kjölstad (Nor.) -1,7, 8. Saarepuu (Est.) -4,0, ...15. Koukal, 22. Kožíšek (oba ČR) - vyřazeni ve čtvrtfinále, 49. Otčenáš (SR) - vyřazen v kvalifikaci.
Ženy - sprint (1,1 km volně):
Finále A: 1. Crawfordová (Kan.) 2:12,3, 2. Künzelová (Něm.) - 0,7, 3. Sidková (Rus.) -0,9, 4. Scottová (Kan.) -2,4.
Finále B: 5. Kuitunenová (Fin.) 2:18,1, 6. Gjömleová (Nor.) - 0,1, 7. Follisová (It.) -2,2, 8. Majdičová (Slovin.) -3,4, ...23. Procházková (SR) - vyřazena ve čtvrtfinále, 50. Nývltová (ČR), 53. Garajová (SR) - vyřazeny v kvalifikaci.