Sprint na lyžích v Lahti ovládli Norové Iversen a Fallaová

20. 2. 2016 15:01
Maiken Caspersen Fallaová
Maiken Caspersen Fallaová | Foto: Reuters

Lahti (Finsko) - Norští běžci na lyžích obsadili pět ze šesti medailových pozic ve sprintu volnou technikou na Světovém poháru v Lahti. Zvítězili Emil Iversen a Maiken Caspersen Fallaová, jež triumfovala v této disciplíně už pošesté v sezoně. Čeští běžci na startu nebyli.

Závod mužů skončil absolutním triumfem Norů, kteří měli na startu finále velkou početní převahu. Jediným "vetřelcem" mezi nejlepší šesticí byl Federico Pellegrino a italský lídr pořadí SP ve sprintu protnul cílovou pásku až na čtvrtém místě za Finnem Haagenem Kroghem a Petterem Northugem.

Iversen zvítězil v SP podruhé v kariéře. Celkové hodnocení vede odpočívající Martin Johnsrud Sundby rovněž z Norska před Kroghem a Northugem.

Také Norky mířily za trojnásobným úspěchem, ale v posledních metrech neodolaly Heidi Wengová a Ingvild Flugstad Östbergová mocnému finiši Američanky Jessicy Digginsové. Vedoucí žena SP Therese Johaugová také z Norska vypadla v semifinále.

V neděli je v Lahti na programu skiatlon a na startu by neměl chybět jediný český reprezentant Martin Jakš.

SP v běhu na lyžích v Lahti - sprint volnou technikou (1,6 km):

Muži: 1. Iversen 3:08,14, 2. Krogh -0,25, 3. P. Northug (všichni Nor.) -0,69, 4. Pellegrino (It.) -0,98, 5. Skar -1,15, 6. Brandsdal (oba Nor.) -2,41.

Průběžné pořadí SP (po 26 z 36 závodů): 1. Sundby (Nor.) 1817 b., 2. Krogh 1154, 3. P. Northug 1091, 4. Usťugov (Rus.) 877, 5. Dyrhaug 825, 6. Tönseth (oba Nor.) 684, ...39. Jakš (ČR) 133.

Ženy: 1. Fallaová (Nor.) 3:33,81, 2. Digginsová (USA) -0,25, 3. Wengová -0,31, 4. Östbergová -0,41, 5. Jacobsenová (všechny Nor.) -2,27, 6. Falková (Švéd.) -18,40.

Průběžné pořadí SP (po 26 z 36 závodů): 1. Johaugová (Nor.) 1895, 2. Östbergová 1701, 3. Wengová 1453, 4. Kallaová (Švéd.) 968, 5. Pärmäkoskiová (Fin.) 836, 6. Nilssonová (Švéd.) 832, ...32. Nováková 161, 82. Grohová (obě ČR) 10.