Špotáková se vrací k závodění. 85 dní před finále ještě nemá splněný limit do Ria

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
26. 5. 2016 16:29
Oštěpařka Barbora Špotáková se po desetidenním soustředění v maďarském Debrecínu rozhodla, že do letošní olympijské sezony vstoupí závodem Diamantové ligy 2. června v Římě. Na domácí půdě se pak o čtyři dny později představí na pražské Julisce v 23. ročníku Odložilova memoriálu.
Barbora Špotáková
Barbora Špotáková | Foto: Tomáš Liška

Praha - Oštěpařka Barbora Špotáková se po desetidenním soustředění v maďarském Debrecínu rozhodla, že do letošní olympijské sezony vstoupí závodem Diamantové ligy 2. června v Římě.

Na domácí půdě se pak o čtyři dny později představí na pražské Julisce v 23. ročníku Odložilova memoriálu.

"Od vážného zranění nohy uplynulo přesně deset týdnů. Cítím se zdravá, ale dobře vím, že stále musím být dost opatrná,“ netajila v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Lze říci, že jste stoprocentně zdravotně v pořádku?

To asi ne, i když při chůzi žádnou bolest necítím, mohu i lehce běhat, ale rozběh v oštěpařském sektoru volím zatím ještě zkrácený a tedy i pomalejší. Oštěp je však především technická disciplína, takže i při tomto určitém omezení si věřím na hody kolem šedesáti metrů. Více nám prozradí samozřejmě až závody.

Není vaše rozhodnutí startovat už za týden v Římě trochu předčasné?

Je to můj oblíbený mítink v nádherné atmosféře. Cítím se zdravá a už se moc těším, že se zase objevím v závodní podobě. Pojedu tam určitě nervózní, tréninků s oštěpem za sebou moc nemám, ale věřím, že se aspoň přiblížím k šedesátimetrové hranici a splním limit na olympijské hry.

Už 6. června chcete startovat na pražském Odložilově memoriálu. Dlouho nic a teď během čtyř dnů dva závody?

Chci se představit i na domácí půdě v mém dalším oblíbeném závodě, ale s velkou opatrností. Potřebuji se však pozvolna dostat do závodního tempa. Věřím, že se budu stále zlepšovat a dosáhnu svého cíle, čili být výborně připravena na olympijské hry. Mám ještě dost času, vždyť do finále oštěpu zbývá ještě 85 dní.

Jak pokračuje vaše spolupráce se staronovým trenérem Rudolfem Černým?

Velice dobře, mohu říci doslova perfektně. Při mých zdravotních problémech jsme museli přistoupit k určité improvizaci, ale díky našim zkušenostem jsme vždy našli schůdnou cestu. Oba toho máme už dost za sebou, včetně zdravotních překážek. Ruda svoji pozici hodně prožívá, sází v mém případě spíš na opatrnost, takže mě v mé občasné euforii správně brzdí.

Co říkáte informaci, že vaše velká ruská soupeřka Maria Abakumovová si měla pomáhat dopingem?

Nedávná ruská aféra tak trochu prozradila, že zřejmě šlo o systémovou akci, takže mě to moc nepřekvapilo. Na druhou stranu to však neprožívám ani neřeším. Avšak zároveň si vůbec neumím představit olympiádu bez ruských atletů. Podle mého názoru by v Riu měli startovat, o čemž se má rozhodovat asi v půli června.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 41 minutami

OECD varuje při zotavování ekonomiky před předčasným koncem státní pomoci

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zvýšila inflační výhled a varuje před předčasným koncem pomoci ze strany vlád a centrálních bank, který by mohl ohrozit zotavování globální ekonomiky. Organizace to uvedla na úterní digitální tiskové konferenci, kde zveřejnila ekonomický výhled se zaměřením na skupinu největších ekonomik G20.

Světová ekonomika by podle OECD po loňském poklesu o 3,4 procenta zapříčiněném pandemií letos mohla vykázat růst o 5,7 procenta. To je o desetinu procentního bodu méně, než OECD uváděla ve své dřívější prognóze. V příštím roce by pak měl růst zpomalit na 4,5 procenta, což je o jednu desetinu procentního bodu více, než OECD předpokládala koncem května.

Rychlé obnovování ekonomiky vrací hrubý domácí produkt (HDP) zpět na úroveň před pandemií covidu-19. Přesto ale zůstává aktivita v mnoha rozvíjejících se zemích slabá kvůli nízké proočkovanosti, píše OECD.

Na příští dva roky počítá OECD s vysokou inflací. Růst spotřebitelských cen podle jejího dohadu dosáhne vrcholu ke konci letošního roku, kde se ve skupině 20 hlavních ekonomik vyšplhá na 4,5 procenta. Příští rok by měla inflace v zemích této skupiny zpomalit na 3,5 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy