Špotáková se vrací k závodění. 85 dní před finále ještě nemá splněný limit do Ria

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
26. 5. 2016 16:29
Oštěpařka Barbora Špotáková se po desetidenním soustředění v maďarském Debrecínu rozhodla, že do letošní olympijské sezony vstoupí závodem Diamantové ligy 2. června v Římě. Na domácí půdě se pak o čtyři dny později představí na pražské Julisce v 23. ročníku Odložilova memoriálu.
Barbora Špotáková
Barbora Špotáková | Foto: Tomáš Liška

Praha - Oštěpařka Barbora Špotáková se po desetidenním soustředění v maďarském Debrecínu rozhodla, že do letošní olympijské sezony vstoupí závodem Diamantové ligy 2. června v Římě.

Na domácí půdě se pak o čtyři dny později představí na pražské Julisce v 23. ročníku Odložilova memoriálu.

"Od vážného zranění nohy uplynulo přesně deset týdnů. Cítím se zdravá, ale dobře vím, že stále musím být dost opatrná,“ netajila v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Lze říci, že jste stoprocentně zdravotně v pořádku?

To asi ne, i když při chůzi žádnou bolest necítím, mohu i lehce běhat, ale rozběh v oštěpařském sektoru volím zatím ještě zkrácený a tedy i pomalejší. Oštěp je však především technická disciplína, takže i při tomto určitém omezení si věřím na hody kolem šedesáti metrů. Více nám prozradí samozřejmě až závody.

Není vaše rozhodnutí startovat už za týden v Římě trochu předčasné?

Je to můj oblíbený mítink v nádherné atmosféře. Cítím se zdravá a už se moc těším, že se zase objevím v závodní podobě. Pojedu tam určitě nervózní, tréninků s oštěpem za sebou moc nemám, ale věřím, že se aspoň přiblížím k šedesátimetrové hranici a splním limit na olympijské hry.

Už 6. června chcete startovat na pražském Odložilově memoriálu. Dlouho nic a teď během čtyř dnů dva závody?

Chci se představit i na domácí půdě v mém dalším oblíbeném závodě, ale s velkou opatrností. Potřebuji se však pozvolna dostat do závodního tempa. Věřím, že se budu stále zlepšovat a dosáhnu svého cíle, čili být výborně připravena na olympijské hry. Mám ještě dost času, vždyť do finále oštěpu zbývá ještě 85 dní.

Jak pokračuje vaše spolupráce se staronovým trenérem Rudolfem Černým?

Velice dobře, mohu říci doslova perfektně. Při mých zdravotních problémech jsme museli přistoupit k určité improvizaci, ale díky našim zkušenostem jsme vždy našli schůdnou cestu. Oba toho máme už dost za sebou, včetně zdravotních překážek. Ruda svoji pozici hodně prožívá, sází v mém případě spíš na opatrnost, takže mě v mé občasné euforii správně brzdí.

Co říkáte informaci, že vaše velká ruská soupeřka Maria Abakumovová si měla pomáhat dopingem?

Nedávná ruská aféra tak trochu prozradila, že zřejmě šlo o systémovou akci, takže mě to moc nepřekvapilo. Na druhou stranu to však neprožívám ani neřeším. Avšak zároveň si vůbec neumím představit olympiádu bez ruských atletů. Podle mého názoru by v Riu měli startovat, o čemž se má rozhodovat asi v půli června.

 

Právě se děje

před 25 minutami

ČSÚ zatím dostal ve sčítání lidu přes 4,3 milionu formulářů. Končí v úterý

Český statistický úřad (ČSÚ) dosud obdržel více než 4,3 milionu formulářů ke sčítání lidu. Z toho bylo 3,9 milionu elektronických a 440 000 listinných. Dalších 640 000 listinných formulářů je stále v domácnostech. V neděli o tom informovala mluvčí sčítání Jolana Voldánová. Sčítání končí v úterý.

Do úterní půlnoci lze využít elektronický formulář na webu scitani.cz nebo mobilní aplikaci Sčítání21. Do úterý je také možné si na kontaktních místech vyzvednout listinný sčítací formulář a odpovědní obálku. Vyplněný formulář v obálce mohou lidé vhodit do poštovní schránky nebo odevzdat na kterékoliv pobočce České pošty, případně na krajské správě ČSÚ.

Mluvčí již dříve uvedla, že je obtížné stanovit, od kolika lidí statistici údaje už dostali a kolik jim je ještě musí zaslat. Formulář se vyplňuje za domácnost. Česko má 10,7 milionu obyvatel. Podle statistik o příjmech a životních podmínkách má domácnost v průměru 2,34 členů. Při zohlednění tohoto počtu by tedy ve sčítání informace o sobě a svém bydlení poskytlo už zhruba 10,2 milionu osob a formulář by mělo vyplnit a poslat ještě asi půl milionu lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy