31. 5. 2012 22:00
Oštěpařka vylepšila své vlastní letošní světové maximum
Barbora Špotáková má před olympiádou vynikající formu.
Barbora Špotáková má před olympiádou vynikající formu. | Foto: Reuters

Řím - Oštěpařka Barbora Špotáková vyhrála závod Diamantové ligy v Římě. Vlastní letošní světové maximum posunula na 68,65 metru a zvítězila o 70 centimetrů před Jihoafričankou Sunette Viljoenovou. Mistryně světa Maria Abakumovová z Ruska skončila výkonem rovných 62 metrů až pátá.

O vrchol mítinku se postaral jamajský sprinter Usain Bolt, který po nevýrazné stovce na Zlaté tretře v Ostravě (10,04) své zaváhání napravil a výkonem 9,76 sekundy vylepšil své letošní světové maximum o šest setin. Druhý doběhl do cíle se ztrátou 15 setin jeho krajan Asafa Powell.

Špotáková se vyšvihla do čela disciplíny

Špotáková i Viljoenová hodily nejlepší výkony v poslední sérii, třetí Britka Goldie Sayersová už ztratila na vítěznou českou reprezentantku bezmála čtyři metry. Čtvrtá byla Němka Christina Obergföllová, která se nedostala přes 63 metrů.

Světová rekordmanka Špotáková dosud vedla letošní tabulky hodem dlouhým 67,78 metru, kterým minulý pátek vyhrála Zlatou tretru. Na Diamantové lize předtím v Dauhá podlehla Abakumovové, dnešní triumf ji ale vynesl do čela průběžného pořadí disciplíny.

Špotáková: Věřím, že budu házet ještě dál

"Do závodu jsem byla přemotivovaná, v rozhazování mi to totiž šlo úplně famózně. Bohužel tím, že jsem věřila, že je to hodně dobré, tak jsem do pokusů šla hodně silou," řekla česká oštěpařka. "Teprve v pátém a šestém pokusu jsem se dokázala uvolnit. S výsledkem jsem samozřejmé spokojená, ale s délkou hodu úplně ne. Věřím, že budu házet v dalších závodech dál," prohlásila Špotáková.

Česká rekordmanka v běhu na 400 metrů překážek Zuzana Hejnová obsadila čtvrté místo a svůj letošní nejlepší výkon z Ostravy si časem 55,09 sekundy vylepšila o devatenáct setin. Běh vyhrála Jamajčanka Kaliese Spencerová za 54,39 sekundy.

"Do osmé překážky jsem držela rytmus, ale pak jsem neběžela tak, jak obvykle běhám. Cítím, že je potřeba ještě dotrénovat a doladit formu," uvedla po závodu Hejnová. "Ještě to není ono, ale jsem spokojená. Může to takto být lepší než vloni, kdy jsem začátkem sezony běhala výborně a pak mi to nevyšlo," dodala.

Koech zaběhl třetí nejrychlejší čas všech dob

Třetí nejrychlejší čas všech dob v závodu na 3000 metrů překážek předvedl Keňan Paul Kipsiele Koech, který ještě kolo před cílem útočil na světový rekord. Nakonec mu časomíra naměřila letošní maximum 7:54,31 minuty.

Nejlepší výkony roku na světě mají po dnešku také novozélandská koulařka Valerie Adamsová, která o tři centimetry přehodila hranici 21 metrů, mílařka Abeba Aregawiová, jež časem 3:56,54 změnila etiopské rekordní tabulky, keňská vytrvalkyně Vivian Cheruiyotová, která zvládla pět kilometrů za 14:35,62 minuty, a britský výškař Robbie Grabarz (233).