Špotáková zakončila Diamantovou ligu druhým místem, celkově skončila třetí

9. 9. 2016 18:25
Barbora Špotáková hodila pátým pokusem na závěrečném mítinku atletické Diamantové ligy v Bruselu 63,78 metru a obsadila druhé místo, celkově skončila třetí.
Barbora Špotáková
Barbora Špotáková | Foto: Reuters

Brusel - Oštěpařka Barbora Špotáková obsadila na závěrečném mítinku atletické Diamantové ligy v Bruselu druhé místo. Trojnásobná olympijská medailistka hodila pátým pokusem 63,78 metru, vítězná Lotyška Madara Palameikaová vylepšila hned v úvodní sérii národní rekord na 66,18. Zuzana Hejnová doběhla v závodu na 400 metrů překážek čtvrtá.

V konečném pořadí disciplíny skončila světová rekordmanka Špotáková třetí. O prémii 40.000 dolarů pro celkovou vítězku oštěpu už v belgické metropoli bojovat nemohla, neboť na vedoucí Palameikaovou měla nedostižnou ztrátu. V minulosti Špotáková vyhrála seriál Diamantové ligy čtyřikrát.

"Dnes jsem na vítězství neměla, Palameika potvrdila svoji diamantovou suverenitu. Ukázalo se, že letošní sezona je pro mě sezonou pátých pokusů…J. Po olympiádě už moje úsilí k tomu, aby to šlo ještě dál, bylo složité, sezona byla dlouhá, ale s ohledem na to, jak probíhal především začátek sezony, tak jsem celkově spokojená a druhé místo na finále Diamantové ligy je fajn. Teď už se těším na relaxaci a odpočinek," uvedla po závodě.

V Bruselu dnes bude korunováno ještě dalších 14 celkových vítězů Diamantové ligy. Na startu bude krátce po dvacáté hodině i překážkářka Zuzana Hejnová, o prémii 40.000 dolarů však ani ona usilovat nemůže, neboť letos v Diamantové lize závodí poprvé.

Ani překážkářka Hejnová o prémii 40.000 dolarů usilovat nemohla, neboť letos v Diamantové lize závodila poprvé. V čase 55,12 doběhla stejně jako na olympiádě čtvrtá, od třetí Jamajčanky Kaliese Spencerové ji dělilo sedm setin sekundy. Zvítězila Američanka Cassandra Tateová (54,47), která díky tomu pro sebe rozhodla i souboj o celkovou vítězku disciplíny.

V minulém týdnu se po mítinku v Curychu radoval z celkového prvenství v disciplíně oštěpař Jakub Vadlejch.

V tyčkařském sektoru se Američanka Sandi Morrisová blýskla překonáním rovných pěti metrů, což se jí povedlo jako třetí ženě v historii. Už její předchozí skok přes 494 cm přitom byl nejlepším světovým výkonem této sezony a novým rekordem USA pod širým nebem.

Historické tabulky vede Ruska Jelena Isinbajevová, která před sedmi lety dokázala skočit 506 centimetrů. Morrisová se v Bruselu o 507 pokoušela marně. Světovou rekordmankou v hale je její krajanka Jennifer Suhrová, která letos v lednu skočila 503 cm.

Ani Etiopance Almaz Ayanaové pokus o překonání světového rekordu na pětikilometrové trati nevyšel. Za osm let starým maximem krajanky Tiruneš Dibabaové nakonec časem 14:18,89 zaostala o více než sedm a půl sekundy.

Na stovce potvrdila svou letošní dominanci olympijská vítězka Elaine Thompsonová z Jamajky, která jasně zvítězila za 10,72 a nizozemskou rivalku Dafne Schippersovou za sebou nechala o 25 setin. Souboji čtvrtkařek dominovala Caster Semenyaová, jihoafrická olympijská vítězka osmistovky, která předčila všechny specialistky a vylepšila si osobní rekord na 50,40 sekundy.

Závěrečný mítink atletické Diamantové ligy v Bruselu:

Muži:

Disk: 1. Stahl (Švéd.) 65,78, 2. Malachowski (Pol.) 65,27, 3. Weisshaidinger (Rak.) 64,73.

Konečné pořadí: 1. Malachowski 54, 2. Stahl 34, 3. Milanov (Belg.) 26.

Ženy:

100 m (vítr +0,6 m/s): 1. Thompsonová (Jam.) 10,72, 2. Schippersová (Niz.) 10,97, 3. Williamsová (Jam.) 11,09.

Konečné pořadí: 1. Thompsonová 50, 2. Schippersová 34, 3. Henryová (Brit.) 12.

400 m: 1. Semenyaová (JAR) 50,40, 2. Okolová (USA) 50,51, 3. McPhersonová (Jam.) 50,51.

Konečné pořadí: 1. McPhersonová 39, 2. Hastingsová (USA) 32, 3. Semenyaová 20.

400 m př.: 1. Tateová (USA) 54,47, 2. Petersenová (Dán.) 54,60, 3. Spencerová (Jam.) 55,05, 4. Hejnová (ČR) 55,12.

Konečné pořadí: 1. Tateová 50, 2. Doyleová (Brit.) 40, 3. Petersenová 20, ...6. Hejnová 6.

Trojskok: 1. Ibargüenová (Kol.) 14,66, 2. Rypakovová (Kaz.) 14,41, 3. Mamonaová (Portug.) 14,16.

Konečné pořadí: 1. Ibargüenová 76, 2. Rypakovová 39, 3. Papachristuová (Řec.) 20.

Oštěp: 1. Palameikaová (Lot.) 66,18, 2. Špotáková (ČR) 63,78, 3. Wingerová (USA) 61,86.

Konečné pořadí: 1. Palameikaová 59 b., 2. Mitchellová (Austr.) 25, 3. Špotáková 23.