Špotáková v šoku. Je to skvělá kopie Jana Železného

15. 9. 2008 13:33
Oštěpařka věří, že je v jejích silách hodit 75 metrů
Barbora Špotáková právě hází světový rekord. Ale věří, že muže hodit i víc.
Barbora Špotáková právě hází světový rekord. Ale věří, že muže hodit i víc. | Foto: Reuters

Stuttgart - Tomu srovnání se nedá ubránit. Jen co se atletický svět smířil s odchodem fenomenálního Jana Železného, už musí s obdivem skloňovat jméno dalšího českého oštěpaře. Tedy oštěpařky.

Barbora Špotáková totiž po fantastickém zisku zlaté olympijské medaile v posledním závodě sezony překonala na Světovém atletickém finále ve Stuttgartu i světový rekord.

Napodobila tak Železného, který je stále držitelem historického maxima mezi muži. A sama Špotáková pak po rekordním pokusu přiznala, že prsty v jejím úspěchu má svým způsobem právě i legenda oštěpařského sportu.

Oštěpařka Barbora Špotáková se raduje u výsledkové tabule, na níž je hodnota jejího nového světového rekordu.
Oštěpařka Barbora Špotáková se raduje u výsledkové tabule, na níž je hodnota jejího nového světového rekordu. | Foto: Reuters
Čtěte více:
Špotáková hodila světový rekord! Měří 72,28 metru

Od Železného odkoukala techniku

"Jan je technicky naprosto skvělý, takže jsem studovala záznamy jeho závodů a to, jak po odhodu pokračuje v pohybu za oštěpem," popisuje olympijská vítězka. "Letos poprvé jsem to trefila opravdu skvěle," radovala se Špotáková.

Ta oslnila atletické finále hned prvním pokusem, ve kterém její oštěp doletěl až na značku 72,28 metrů, tedy o 58 centimetrů dále, než byl dosavadní rekord Kubánky Osleidys Menendezové.

"Myslela jsem na to, že bych dnes mohla překonat své osobní maximum. To bylo sice docela blízko světovému rekordu, ale o tom jsem vůbec nepřemýšlela," přiznala česká oštěpařka po závodě. "Byla jsem úplně v šoku, absolutně jsem to nečekala," dodala Barbora Špotáková.

Můžu hodit 75 metrů

Bývalá sedmibojařka má navíc ve svých sedmadvaceti letech ještě nejlepší roky před sebou. Kam až může oštěp z její ruky doletět?

Barbora konečně vyfasovala vlajku odpovídající velikosti a běží slavit.
Barbora konečně vyfasovala vlajku odpovídající velikosti a běží slavit. | Foto: Reuters
Připomeňte si olympijský úspěch:
Fantastická Špotáková! Češi vezou z Pekingu další zlato
Fanánek: Song pro Báru vznikl rychleji, než jsme tušili

"Můj světový rekord není tak nepřekonatelná hranice jako 98,48 metrů v mužském oštěpu," připomíná Špotáková dvanáct let starý velehod Jana Železného z německé Jeny.

Na atletickém finále ve Stuttgartu se před dvěma roky Železný loučil s mezinárodními závody. Teď zde překonala Barbora Špotáková světový rekord.
Na atletickém finále ve Stuttgartu se před dvěma roky Železný loučil s mezinárodními závody. Teď zde překonala Barbora Špotáková světový rekord. | Foto: Reuters

"Myslím, že takových 75 metrů se dá hodit," věří oštěpařka. Na jejím objevení má zásluhy právě i Železný. Na jeho popud totiž Špotáková před pěti lety definitivně opustila sedmiboj a začala se soustředit výhradně na oštěp.

A úspěchy na sebe nedaly dlouho čekat. V roce 2005 zazářila zlatem na univerziádě, o rok později už brala bronz na evropském šampionátu v Göteborgu.

Vloni pak v Osace získala titul mistryně světa a letos dokonala svou cestu na absolutní vrchol svým posledním pokusem v olympijské soutěži, který jí přinesl zlatý triumf. Jaké je ale ve skutečnosti spojení mezi Janem Železným a Barborou Špotákovou?

"Můj trenér Rudolf Černý je ve stejném klubu jako Jan a když něco potřebuji, pomůže mi. Když mám problémy s technikou, vždycky si najde čas," vysvětluje čerstvá světová rekordmanka.

Podívejte se na rekordní pokus Barbory Špotákové:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Kvůli lesnímu požáru na východě Španělska úřady evakuovaly 1800 lidí

Už na 1800 lidí z osmi obcí muselo být preventivně evakuováno kvůli lesnímu požáru, který vypukl ve čtvrtek na východě Španělska. Plameny sežehly zatím na 3800 hektarů porostu a stále se je nedaří dostat pod kontrolu, informoval v pátek deník ABC. Na místě během pátku zasahovalo zhruba 500 hasičů, kterým pomáhalo ze vzduchu 18 vrtulníků a hasicích letadel.

První velký lesní požár letošního roku ve Španělsku vypukl u obce Villanueva de Viver, která leží asi 90 kilometrů severně od města Valencie. Už ve čtvrtek byly preventivně evakuovány stovky lidí, včetně obyvatel domova pro seniory. Hasiči s plameny bojují v provinciích Castellón a Teruel.

Plameny ohrožují i národní park Sierra de Espadan, který leží v provincii Castellón. Starosta obce Montanejos Miguel Sandalinas vyjádřil velké znepokojení, že živel ohrozí turistiku v oblasti vyhledávané kvůli krásné přírodě i termálním pramenům.

Španělský premiér Pedro Sánchez poukázal, že oheň vypukl mimo období, kdy lesní požáry obvykle vznikají. "Tento požár v tak brzkém měsíci představuje další důkaz klimatické krize, kterou lidstvo zažívá," uvedl premiér, který vyzval obyvatele k "nejvyšší opatrnosti".

Zdroj: ČTK
Další zprávy