Špotáková slaví vzácnou medaili. A teď vydržet do Ria, říká

ČTK ČTK
16. 8. 2014 6:00
Barbora Špotáková oslavila oštěpařské zlato z ME a už myslí na budoucnost.
Barbora Špotáková s medailí
Barbora Špotáková s medailí | Foto: ČTK

Curych - Hned, jak si ho maminka Barbora Špotáková vzala po slavnostním ceremoniálu v Curychu do náruče, vzal si syn Janek Novotný do ruky oštěpařskou zlatou medaili z mistrovství Evropy a na dlouhou dobu ji nepustil a nikomu nepůjčil.

Cenný zlatý kov, jediný, který chyběl Špotákové v domácí sbírce, je výjimečný. Je na něm totiž vyryté jméno, disciplína, místo, výkon. "To nebývá moc často. Mně se moc líbí, je nádherná, jedna z nejhezčích, co mám," rozplývala se atletka po ceremoniálu.

Výjimečný je ale i tím, že byl ztuha vybojovaný. A také jeden z nejvíc oslavených, tentokrát v apartmánu hned u Letzigrundu. "I Honza (trenér Železný) se nechal přemluvit a přišel," prozradila Špotáková. "V tom bytě jsme popíjeli a kecali, docela oslava byla, probírali jsme závod a bylo to moc fajn, příjemné," usmívala se Špotáková.

Na oslavu speciální trička

Připít si přišli také Bára ultras, skupina jabloneckých fanoušků, všichni si povinně museli vzít speciální edici modrých trik Bára ultras. Na něm je vyobrazena lebka a nápis - Složení: pivo, otěp, rocknroll. "No jo, tak je tam chyba, rejpalové," čertila se na oko Špotáková s úsměvem. Vedle čárového kódu na triku svítilo také číslo: 72,28%. Hodnota světového rekordu.

"Teď už to je čistá radost. Ale ten závod si budu pamatovat jako na šílené drama," prohlásila. I proto si možná další českou hymnu na svoji počest užila víc než jindy. "To byla zase krása, jak se říká, to se sakra neomrzí. Člověk to zažije párkrát za život a jsem strašně vděčná, že jsem to mohla zažít znova a že to mohli slyšet i mí nejbližší," říkala s Jankem v náručí a s přítelem Lukáše po svém boku.

I díky skvělé partě kamarádů, stejnému týmu lidí, na který nedá dopustit, prý dosáhla něčeho výjimečného. Zlata ze všech tří vrcholných akcí - olympijských her, mistrovství světa a Evropy - totiž v české historii získal pouze vícebojař Roman Šebrle. "Je to něco absolutně výjimečného, neuvěřitelné, že se mi to podařilo," kroutila hlavou.

Možná bude chtít pro Janka sourozence

Výsledek z Curychu je pro ni i velkou motivací do Ria, kde by mohla získat třetí zlatou olympijskou medaili, stejně jako to dokázal její kouč. A příští rok se může stát v Pekingu podruhé mistryní světa. "Motivací je i to, že po návratu mi to jde, že to má cenu dál dělat, další dva roky ještě vydržet. Budu se snažit," slíbila.

Co bude dál, to se zatím neví. Ale je pravděpodobné, že Špotáková bude chtít za dva roky pro ročního Janka sourozence. "To by byl ideální scénář, ale nemůžeš si to naplánovat. Zatím mi hodně věcí vycházelo, když jsem si něco naplánovala, ale taky to tak být nemusí, protože každá pohádka jednou skončí," upozornila. Může skončit olympijským zlatem v Riu. "To by bylo krásný, umím si to představit," zasnila se.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 34 minutami

Poslední pozvánku na olympijský turnaj hokejistů v Pekingu obdržel David Musil

Posledním pětadvacátým hokejistou nominovaným do reprezentačního týmu pro olympijský turnaj v Pekingu je obránce David Musil z extraligového Třince. Ve výběru generálního manažera Petra Nedvěda a kouče Filipa Pešána tak aktuálně figurují tři brankáři, osm zadáků a 14 útočníků. Svaz o obsazení posledního volného místa informoval v tiskové zprávě.

Osmadvacetiletý Musil, jenž ve čtyřech zápasech okusil v minulosti i NHL, obléká dres Ocelářů od roku 2017, kdy se vrátil ze zámoří. S Třincem vyhrál dva mistrovské tituly. V reprezentačním dresu už má odehráno 47 zápasů, zúčastnil se dvou posledních odehraných mistrovství světa v letech 2019 a 2021.

"David je zkušený obránce, kterého máme prověřeného a v reprezentaci odvádí spolehlivé výkony," uvedl generální manažer Nedvěd. "Pasuje do role, pro kterou s ním počítáme. Není tajemstvím, že s trenéry jsme uvažovali i o Ladislavu Šmídovi. Nakonec jsme se s ním shodli, že přestávka kvůli operaci byla přece jenom příliš dlouhá a že je škoda, že se na led nemohl vrátit dříve. Sám řekl, že přemýšlí i o tom, zda by to bylo férové vůči dalším hráčům," dodal Nedvěd.

Minulý týden ve čtvrtek ohlášená nominace ještě nemusí být konečná. Uzavře se definitivně v pondělí, pak už jsou změny možné jen ze zdravotních důvodů. Vzhledem k okolnostem spojeným zejména s pandemií koronaviru čítá seznam náhradníků 30 jmen.

Zdroj: ČTK
Další zprávy