Špotáková si jde pro chybějící titul, zlato chce i Veselý

FOTO Veselý, Špotáková, Rosolová. Kdo získá medaili?
Veselý letos ze všech Evropanů hodil letos nejdál. Výkonnost obhájce titulu ale není stabilní a v posledních týdnech se navíc potýkal s drobnými zdravotními problémy.
A hlavně, v Curychu je krátký rozběh, který českému oštěpaři vůbec nesedí.
Barbora Špotáková na ME před dvěma lety v Helsinkách chyběla, protože se soustředila na olympiádu v Londýně. V roce 2010 v Barceloně byla vůbec jedinou českou medailistkou, vybojovala tam tehdy bronz.
Letos je Špotáková v evropských tabulkách na třetím místě.
Foto: Reuters
Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
12. 8. 2014 6:00
Tři zlaté medaile a celkem pět cenných kovů budou na mistrovství Evropy v Curychu obhajovat od úterý do neděle čeští atleti.

Curych/Praha - Tři zlaté medaile a celkem pět cenných kovů budou na mistrovství Evropy v Curychu obhajovat od úterý do neděle čeští atleti. Zatímco čtvrtkař Pavel Maslák bude ve Švýcarsku kvůli zranění chybět, oštěpař Vítězslav Veselý a tyčkařka Jiřina Ptáčníková se budou pokoušet o zopakování velkého úspěchu.

Největší šanci na chybějící titul mistryně Evropy bude mít na první vrcholné akci po těhotenství Barbora Špotáková, která před dvěma lety šampionát v Helsinkách vynechala. Letos však nenašla přemožitelku, a tak by mohla po stříbru z Göteborgu 2006 a bronzu z Barcelony 2010 zkompletovat medailovou sbírku.

"Nemůžu mít jiné cíle, když jsem v letošní sezoně neprohrála. Jsem zdravá, i když trošku unavená, ale to tak vždycky bývá, když jedu na velké závody. Myslím, že do čtvrtka je ještě čas. Kvalifikace se v mém případě dá zvládnout i v únavě," přiznala 33letá oštěpařka, kterou čeká kvalifikace hned v úterý.

Veselý: Krátký rozběh je problém

To obhájce zlata Veselý sice už letos poražen byl, na rozdíl od Špotákové se ale může pyšnit tím, že má letos na kontě nejdelší pokus ze všech Evropanů.

Bojí se však toho, že se nepopasuje s krátkým rozběhem v Curychu, který mu podle jeho slov vůbec nesedí. "To bude problém. Ale budu se s tím muset nějak vypořádat," řekl před odjezdem 31letý oštěpař.

Naopak další obhájkyně zlata Ptáčníková ambice na obhajobu nemá, protože se letos výkonnostně trápí, na čemž se výrazně podílel rozvod s překážkářem Petrem Svobodou"Už to nějak doklepu, není to ideální. Ale já jsem bojovnice," věří si 28letá tyčkařka.

Šanci na medaili má i její tréninkový kolega Jan Kudlička, který je mezi přihlášenými v evropských tabulkách na čtvrtém místě o pouhý centimetr za medailovými pozicemi. "Měl jsem medaili v hale, chci ji i venku," přiznal 26letý tyčkař, který vybojoval bronz na letošním HMS v Sopotech.

Zastoupí Rosolová zraněnou Hejnovou?

Stejně jako zraněný čtvrtkař Maslák na šampionát neodjela i další členka tréninkové skupiny Dalibora Kupky Zuzana Hejnová, která se nestihla vrátit do formy po operaci zlomené nártní kosti a navíc nedokázala překonat bolest zraněné paty.

Loňskou mistryni světa by však mohla na trati 400 metrů překážek nahradit Denisa Rosolová, která bude obhajovat stříbrnou medaili z Helsinek.

Při domácím šampionátu v Ostravě totiž minulý týden zaběhla druhý nejlepší čas mezi Evropankami.  "Hlavně se mi zvedlo sebevědomí, takže bych ráda běžela pod 54 sekund," přiznala Rosolová.

Medailové ambice má na patnáctistovce i Jakub Holuša, půlkařka Lenka Masná, výškař Jaroslav Bába, chodkyně Anežka Drahotová nebo koulaři Jan Marcell a Ladislav Prášil. Překvapit by naopak chtěl již zmíněný překážkář Petr Svoboda, který se představí na vrcholné akci po třech a půl letech po vážných potížích s achilovkou.

Dvořák: Medaili může získat deset Čechů

Po delší době má česká výprava šanci na medaili i ve víceboji. Třetí ženou letošních evropských tabulek je totiž sedmibojařka Eliška Klučinová, která letos vytvořila na mítinku v Kladně český rekord 6460 bodů. 

"Za mnou je to ale hodně těsné. Vím, že holky šly třeba jen jeden víceboj, mně se naopak z více závodů skoro ideálně povedl jen ten v Kladně. Ale nechci si jet pro páté místo," popsala Klučinová své medailové ambice.

Šéftrenér výpravy Tomáš Dvořák přiznal, že ambice na medaili mají všichni zmínění atleti, tipovat však počet medailistů nechce. 

"Neskrývám, že máme medailové ambice, chceme se přiblížit úspěchu z Helsinek a dopadnout lépe než v Barceloně, kde jsme brali jen jeden bronz. Adeptů na medaile je až deset. Ale radši nic předvídat nebudu, v Barceloně jsem také sliboval houf medailí," uvedl pro ČTK Dvořák.

Špotáková jasnou favoritkou na zlato

Jednoznačnou favoritkou na zlato je podle sázkových kanceláří Špotáková. Například společnost Unibet vypsala na její triumf kurz 1,25:1. Na triumf Veselého vypsala kurz 3:1 s tím, že větším favoritem na zlato už je jen Fin Tero Pitkämäki.

Co se týká šancí na medaili, solidní šanci ji získat podle Unibetu má Ptáčníková (1,75:1), Holuša (2,5:1), Marcell a Bába (oba 4,5:1).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Zahraniční obchod Česka skončil v říjnu schodkem. Bilanci ovlivnil obchod s ropou a plynem

Zahraniční obchod Česka vykázal v říjnu schodek 18,2 miliardy korun, meziročně tak byl výsledek o 49,4 miliardy horší. Bilanci negativně ovlivnil zejména větší deficit obchodu s ropou a zemním plynem. Vyplynulo to z předběžných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ), který je dnes zveřejnil na webu.

"Vyšší dovoz táhne celkovou obchodní bilanci za letošní rok stále blíže k červeným číslům. V říjnu, obdobně jako v září, skončila bilance zahraničního obchodu se zbožím v minusu. Dovoz byl nepříznivě ovlivněn zejména meziročním růstem cen fosilních paliv, ale i zvyšováním zásob zemního plynu před zimou," uvedl k říjnové obchodní bilanci vedoucí oddělení obchodní bilance ČSÚ Stanislav Konvička.

Vývoz zboží v říjnu meziročně klesl o 7,5 procenta na 331,6 miliardy korun, zatímco dovoz stoupl o 6,9 procenta na 349,8 miliardy Kč. Letošní říjen měl o jeden pracovní den méně než loňský. V meziměsíčním srovnání po sezonním očištění se vývoz zvýšil o 2,7 procenta a dovoz o 2,3 procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Český průmysl zrychlil pokles. Znovu je důvodem zejména výroba automobilů

Meziroční pokles českého průmyslu v říjnu zrychlil na 4,9 procenta ze zářijových čtyř procent. Znovu je důvodem zejména výroba automobilů a jejich dílů. Hodnota nových zakázek v průmyslu klesla o dvě procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Meziměsíčně byla průmyslová výroba vyšší o 0,9 procenta.

"Říjnové výsledky průmyslu jsou do značné míry podobné těm zářijovým. Ve většině průmyslových odvětví produkce rostla. Problémy s dodávkami komponentů ve výrobě automobilů se však začaly projevovat i v navazujících odvětvích, například výrobě pneumatik," uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka.

Výroba automobilů se proti loňskému říjnu snížila o třetinu. Pohoršila si také produkce pryžových a plastových výrobků a o více než čtvrtinu slabší výsledky zaznamenalo rovněž zpracování dřeva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy