Špotáková si jde pro chybějící titul, zlato chce i Veselý

FOTO Veselý, Špotáková, Rosolová. Kdo získá medaili?
Veselý letos ze všech Evropanů hodil letos nejdál. Výkonnost obhájce titulu ale není stabilní a v posledních týdnech se navíc potýkal s drobnými zdravotními problémy.
A hlavně, v Curychu je krátký rozběh, který českému oštěpaři vůbec nesedí.
Barbora Špotáková na ME před dvěma lety v Helsinkách chyběla, protože se soustředila na olympiádu v Londýně. V roce 2010 v Barceloně byla vůbec jedinou českou medailistkou, vybojovala tam tehdy bronz.
Letos je Špotáková v evropských tabulkách na třetím místě.
Foto: Reuters
Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
12. 8. 2014 6:00
Tři zlaté medaile a celkem pět cenných kovů budou na mistrovství Evropy v Curychu obhajovat od úterý do neděle čeští atleti.

Curych/Praha - Tři zlaté medaile a celkem pět cenných kovů budou na mistrovství Evropy v Curychu obhajovat od úterý do neděle čeští atleti. Zatímco čtvrtkař Pavel Maslák bude ve Švýcarsku kvůli zranění chybět, oštěpař Vítězslav Veselý a tyčkařka Jiřina Ptáčníková se budou pokoušet o zopakování velkého úspěchu.

Největší šanci na chybějící titul mistryně Evropy bude mít na první vrcholné akci po těhotenství Barbora Špotáková, která před dvěma lety šampionát v Helsinkách vynechala. Letos však nenašla přemožitelku, a tak by mohla po stříbru z Göteborgu 2006 a bronzu z Barcelony 2010 zkompletovat medailovou sbírku.

"Nemůžu mít jiné cíle, když jsem v letošní sezoně neprohrála. Jsem zdravá, i když trošku unavená, ale to tak vždycky bývá, když jedu na velké závody. Myslím, že do čtvrtka je ještě čas. Kvalifikace se v mém případě dá zvládnout i v únavě," přiznala 33letá oštěpařka, kterou čeká kvalifikace hned v úterý.

Veselý: Krátký rozběh je problém

To obhájce zlata Veselý sice už letos poražen byl, na rozdíl od Špotákové se ale může pyšnit tím, že má letos na kontě nejdelší pokus ze všech Evropanů.

Bojí se však toho, že se nepopasuje s krátkým rozběhem v Curychu, který mu podle jeho slov vůbec nesedí. "To bude problém. Ale budu se s tím muset nějak vypořádat," řekl před odjezdem 31letý oštěpař.

Naopak další obhájkyně zlata Ptáčníková ambice na obhajobu nemá, protože se letos výkonnostně trápí, na čemž se výrazně podílel rozvod s překážkářem Petrem Svobodou"Už to nějak doklepu, není to ideální. Ale já jsem bojovnice," věří si 28letá tyčkařka.

Šanci na medaili má i její tréninkový kolega Jan Kudlička, který je mezi přihlášenými v evropských tabulkách na čtvrtém místě o pouhý centimetr za medailovými pozicemi. "Měl jsem medaili v hale, chci ji i venku," přiznal 26letý tyčkař, který vybojoval bronz na letošním HMS v Sopotech.

Zastoupí Rosolová zraněnou Hejnovou?

Stejně jako zraněný čtvrtkař Maslák na šampionát neodjela i další členka tréninkové skupiny Dalibora Kupky Zuzana Hejnová, která se nestihla vrátit do formy po operaci zlomené nártní kosti a navíc nedokázala překonat bolest zraněné paty.

Loňskou mistryni světa by však mohla na trati 400 metrů překážek nahradit Denisa Rosolová, která bude obhajovat stříbrnou medaili z Helsinek.

Při domácím šampionátu v Ostravě totiž minulý týden zaběhla druhý nejlepší čas mezi Evropankami.  "Hlavně se mi zvedlo sebevědomí, takže bych ráda běžela pod 54 sekund," přiznala Rosolová.

Medailové ambice má na patnáctistovce i Jakub Holuša, půlkařka Lenka Masná, výškař Jaroslav Bába, chodkyně Anežka Drahotová nebo koulaři Jan Marcell a Ladislav Prášil. Překvapit by naopak chtěl již zmíněný překážkář Petr Svoboda, který se představí na vrcholné akci po třech a půl letech po vážných potížích s achilovkou.

Dvořák: Medaili může získat deset Čechů

Po delší době má česká výprava šanci na medaili i ve víceboji. Třetí ženou letošních evropských tabulek je totiž sedmibojařka Eliška Klučinová, která letos vytvořila na mítinku v Kladně český rekord 6460 bodů. 

"Za mnou je to ale hodně těsné. Vím, že holky šly třeba jen jeden víceboj, mně se naopak z více závodů skoro ideálně povedl jen ten v Kladně. Ale nechci si jet pro páté místo," popsala Klučinová své medailové ambice.

Šéftrenér výpravy Tomáš Dvořák přiznal, že ambice na medaili mají všichni zmínění atleti, tipovat však počet medailistů nechce. 

"Neskrývám, že máme medailové ambice, chceme se přiblížit úspěchu z Helsinek a dopadnout lépe než v Barceloně, kde jsme brali jen jeden bronz. Adeptů na medaile je až deset. Ale radši nic předvídat nebudu, v Barceloně jsem také sliboval houf medailí," uvedl pro ČTK Dvořák.

Špotáková jasnou favoritkou na zlato

Jednoznačnou favoritkou na zlato je podle sázkových kanceláří Špotáková. Například společnost Unibet vypsala na její triumf kurz 1,25:1. Na triumf Veselého vypsala kurz 3:1 s tím, že větším favoritem na zlato už je jen Fin Tero Pitkämäki.

Co se týká šancí na medaili, solidní šanci ji získat podle Unibetu má Ptáčníková (1,75:1), Holuša (2,5:1), Marcell a Bába (oba 4,5:1).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 26 minutami

Drony v Českém Švýcarsku nalézají po uhašení požáru místa se zvýšenou teplotou

Drony v Českém Švýcarsku v pondělí večer objevily čtyři místa se zvýšenou teplotou, v úterý při ranním průzkumu nalezly několik dalších. Místa prolévají hasiči vodou a rozhrabávají motykami. Na Twitteru to uvedl mluvčí hasičů Lukáš Marvan.

Nejrozsáhlejší požár v České republice se rozhořel 24. července, vystřídalo se u něj 6000 hasičů. V pátek hasiči zásah ukončili a poslední hašené místo předali správě národního parku. Správa si zajistila dobrovolné jednotky hasičů, které hlídají jednotlivé úseky. Pomáhají jim v tom pracovníci národního parku a pomoct přijeli také revírníci z dalších národních parků v zemi. Celkově činnost koordinuje hasičský záchranný sbor. Ráno a večer řídí společný briefing, poskytuje technologickou podporu. Na místě je i lezecká skupina.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Češi už požádali o příspěvek 5000 korun zhruba pro 211 tisíc dětí

Lidé již zažádali o jednorázový příspěvek 5000 korun asi pro 211 tisíc dětí. Uvedl to v úterý ráno na Twitteru ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Celkem by mohlo podle ministerstva dostat příspěvek 1,1 milionu domácností zhruba na 1,6 milionu dětí. Z nich pro 240 tisíc dětí dostanou lidé dávku automaticky, protože na ně již pobírají dětské přídavky. Výdaje na mimořádný příspěvek dosáhnou asi 7,8 miliardy korun. Příspěvkem chce vláda zmírnit dopady zdražování na rodiny.

Dávka je určena na všechny děti s trvalým pobytem a bydlištěm v Česku, kterým nebylo letos k 1. srpnu ještě 18 let, nebo které se do konce tohoto roku teprve narodí. Získat ji mohou rodiny s loňským hrubým příjmem do milionu korun. Domácnosti s přídavky na děti příspěvek dostávají automaticky a ostatní o něj musí požádat buď on-line na webu ministerstva, nebo osobně přes tzv. Czech Pointy. Celkem bylo podle dnešních informací Jurečky podáno už přes 132 tisíc žádostí, z toho přes on-line aplikaci asi 117 tisíc a na Czech Pointech přes 15 tisíc.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Čína uvalila sankce na sedm tchajwanských činitelů, Tchaj-pej to odsoudil

Čína uvalila sankce na sedm tchajwanských činitelů včetně diplomatické zástupkyně ve Spojených státech. Chce je tím potrestat za údajnou podporu nezávislosti Tchaj-wanu, uvedla agentura Reuters s odvoláním na čínská státní média. Tchajwanské ministerstvo zahraničí sankce odsoudilo a označilo je za zastrašování.

Sankce přicházejí poté, co na začátku srpna navštívila Tchaj-pej předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová. Podle Číny, která považuje demokraticky spravovaný Tchaj-wan za nedílnou součást svého území, krok vyslal špatný signál tchajwanským politickým silám usilujícím o nezávislost ostrova. V neděli a v pondělí byla na Tchaj-wanu také delegace amerického Kongresu.

Mezi osobami, na něž čínský úřad pro záležitosti Tchaj-wanu uvalil sankce, je nově šéfka diplomatického zastoupení Tchaj-wanu ve Spojených státech Siao Mej-čchin, předseda tchajwanské Rady národní bezpečnosti či politici z vládnoucí Demokratické pokrokové strany (DPP). Podle Pekingu osoby na sankčním seznamu "úmyslně zvýšily napětí v Tchajwanském průlivu a lehkomyslně podkopaly stabilitu a mír v regionu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy