Špotáková si jde pro chybějící titul, zlato chce i Veselý

FOTO Veselý, Špotáková, Rosolová. Kdo získá medaili?
Veselý letos ze všech Evropanů hodil letos nejdál. Výkonnost obhájce titulu ale není stabilní a v posledních týdnech se navíc potýkal s drobnými zdravotními problémy.
A hlavně, v Curychu je krátký rozběh, který českému oštěpaři vůbec nesedí.
Barbora Špotáková na ME před dvěma lety v Helsinkách chyběla, protože se soustředila na olympiádu v Londýně. V roce 2010 v Barceloně byla vůbec jedinou českou medailistkou, vybojovala tam tehdy bronz.
Letos je Špotáková v evropských tabulkách na třetím místě.
Foto: Reuters
Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
12. 8. 2014 6:00
Tři zlaté medaile a celkem pět cenných kovů budou na mistrovství Evropy v Curychu obhajovat od úterý do neděle čeští atleti.

Curych/Praha - Tři zlaté medaile a celkem pět cenných kovů budou na mistrovství Evropy v Curychu obhajovat od úterý do neděle čeští atleti. Zatímco čtvrtkař Pavel Maslák bude ve Švýcarsku kvůli zranění chybět, oštěpař Vítězslav Veselý a tyčkařka Jiřina Ptáčníková se budou pokoušet o zopakování velkého úspěchu.

Největší šanci na chybějící titul mistryně Evropy bude mít na první vrcholné akci po těhotenství Barbora Špotáková, která před dvěma lety šampionát v Helsinkách vynechala. Letos však nenašla přemožitelku, a tak by mohla po stříbru z Göteborgu 2006 a bronzu z Barcelony 2010 zkompletovat medailovou sbírku.

"Nemůžu mít jiné cíle, když jsem v letošní sezoně neprohrála. Jsem zdravá, i když trošku unavená, ale to tak vždycky bývá, když jedu na velké závody. Myslím, že do čtvrtka je ještě čas. Kvalifikace se v mém případě dá zvládnout i v únavě," přiznala 33letá oštěpařka, kterou čeká kvalifikace hned v úterý.

Veselý: Krátký rozběh je problém

To obhájce zlata Veselý sice už letos poražen byl, na rozdíl od Špotákové se ale může pyšnit tím, že má letos na kontě nejdelší pokus ze všech Evropanů.

Bojí se však toho, že se nepopasuje s krátkým rozběhem v Curychu, který mu podle jeho slov vůbec nesedí. "To bude problém. Ale budu se s tím muset nějak vypořádat," řekl před odjezdem 31letý oštěpař.

Naopak další obhájkyně zlata Ptáčníková ambice na obhajobu nemá, protože se letos výkonnostně trápí, na čemž se výrazně podílel rozvod s překážkářem Petrem Svobodou"Už to nějak doklepu, není to ideální. Ale já jsem bojovnice," věří si 28letá tyčkařka.

Šanci na medaili má i její tréninkový kolega Jan Kudlička, který je mezi přihlášenými v evropských tabulkách na čtvrtém místě o pouhý centimetr za medailovými pozicemi. "Měl jsem medaili v hale, chci ji i venku," přiznal 26letý tyčkař, který vybojoval bronz na letošním HMS v Sopotech.

Zastoupí Rosolová zraněnou Hejnovou?

Stejně jako zraněný čtvrtkař Maslák na šampionát neodjela i další členka tréninkové skupiny Dalibora Kupky Zuzana Hejnová, která se nestihla vrátit do formy po operaci zlomené nártní kosti a navíc nedokázala překonat bolest zraněné paty.

Loňskou mistryni světa by však mohla na trati 400 metrů překážek nahradit Denisa Rosolová, která bude obhajovat stříbrnou medaili z Helsinek.

Při domácím šampionátu v Ostravě totiž minulý týden zaběhla druhý nejlepší čas mezi Evropankami.  "Hlavně se mi zvedlo sebevědomí, takže bych ráda běžela pod 54 sekund," přiznala Rosolová.

Medailové ambice má na patnáctistovce i Jakub Holuša, půlkařka Lenka Masná, výškař Jaroslav Bába, chodkyně Anežka Drahotová nebo koulaři Jan Marcell a Ladislav Prášil. Překvapit by naopak chtěl již zmíněný překážkář Petr Svoboda, který se představí na vrcholné akci po třech a půl letech po vážných potížích s achilovkou.

Dvořák: Medaili může získat deset Čechů

Po delší době má česká výprava šanci na medaili i ve víceboji. Třetí ženou letošních evropských tabulek je totiž sedmibojařka Eliška Klučinová, která letos vytvořila na mítinku v Kladně český rekord 6460 bodů. 

"Za mnou je to ale hodně těsné. Vím, že holky šly třeba jen jeden víceboj, mně se naopak z více závodů skoro ideálně povedl jen ten v Kladně. Ale nechci si jet pro páté místo," popsala Klučinová své medailové ambice.

Šéftrenér výpravy Tomáš Dvořák přiznal, že ambice na medaili mají všichni zmínění atleti, tipovat však počet medailistů nechce. 

"Neskrývám, že máme medailové ambice, chceme se přiblížit úspěchu z Helsinek a dopadnout lépe než v Barceloně, kde jsme brali jen jeden bronz. Adeptů na medaile je až deset. Ale radši nic předvídat nebudu, v Barceloně jsem také sliboval houf medailí," uvedl pro ČTK Dvořák.

Špotáková jasnou favoritkou na zlato

Jednoznačnou favoritkou na zlato je podle sázkových kanceláří Špotáková. Například společnost Unibet vypsala na její triumf kurz 1,25:1. Na triumf Veselého vypsala kurz 3:1 s tím, že větším favoritem na zlato už je jen Fin Tero Pitkämäki.

Co se týká šancí na medaili, solidní šanci ji získat podle Unibetu má Ptáčníková (1,75:1), Holuša (2,5:1), Marcell a Bába (oba 4,5:1).

 

Právě se děje

před 44 minutami

Magistrát se odvolá proti demolici vily z počátku 20. století v Praze 5

Pražský magistrát se odvolá proti povolení demolice bourání vily z počátku 20. století v ulici Nad Výšinkou v Praze 5. Na mimořádném jednání to v úterý schválili městští radní. K odvolání hlavní město vyzvala mimo jiné městská část, která s demolicí nesouhlasí a sama odvolání podat nemůže. Vilu, kterou nechal vybudovat stavitel Viktor Beneš, vlastní Valérie Haščáková, manželka spolumajitele investiční skupiny Penta Jaroslava Haščáka.

Demoliční výměr vily ve čtvrti Na Hřebenkách vydal stavební úřad Prahy 5 v pátek 9. července, lhůta pro odvolání podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vyprší ve středu. Odvolání je již podle něj připraveno. "Nebude problém stihnout ten zítřejší (středeční) termín," řekl.

Hřib zopakoval, že vedení města považuje vilu za cennou a s bouráním nesouhlasí. Primátor dále řekl, že rada se dnes také shodla na tom, že ve spolupráci s Prahou 5 podá žádost o prohlášení budovy kulturní památkou. Žádostí podle něj na ministerstvo kultury míří více, proti bourání vznikly také petice.

Předseda magistrátního výboru pro územní rozvoj Petr Zeman (Praha Sobě) dodal, že zařazení na seznam kulturních památek nebude automaticky znamenat záchranu vily, protože v metropoli jsou památky, které jejich majitelé nechávají dlouhodobě chátrat. Vila je podle Zemana specifická, což bude znamenat nutnost najít pro ni vhodné využití. Politik se podle svých slov snaží kontaktovat majitelku vily, což se mu zatím nepodařilo. Požádal proto Pentu, aby dialog zprostředkovala.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Amazon bitcoin přijímat nebude. Cena kryptoměny po výstupu nad 40 000 dolarů klesla

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin po krátkém pondělním výstupu nad 40 000 dolarů (zhruba 872 000 Kč) opět klesla. Největší světový internetových obchod Amazon totiž popřel zprávu, že hodlá do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle serveru CoinDesk se bitcoin krátce po 13:00 SELČ prodával za 37 598 dolarů. Jeho cena tak za posledních 24 hodin vykazovala pokles zhruba o 2,5 procenta. V pondělí večer přitom vystoupila až na 40 539,39 dolaru. Hranici 40 000 dolarů tak překonala poprvé od poloviny června.

K růstu ceny bitcoinu přispěla nedělní zpráva londýnského listu City A.M., že Amazon plánuje do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Amazon ale v pondělí tuto zprávu popřel. "Bez ohledu na náš zájem o tuto oblast není spekulace ohledně našich konkrétních plánů pro kryptoměny pravdivá," uvedla firma.

Zdroj: ČTK
Další zprávy