Špotáková: Proč jsem neházela světově? Musela jsem uklízet

Hejnová na republice ulila start, Špotáková honila fenu
Pavlu Maslákovi se na republikovém šampionátu dařilo z českých hvězd nejvíc, když vyhrál v dobrém čase 20,58 dvoustovku.
Halový mistr světa a Evropy na čtyřstovce po nevýrazném začátku sezony předvedl jeden z lepších výkonů. "Konečně. Trochu jsem se bál po tom včerejšku, jak tady foukal vítr, ale nakonec dobré. Jsem spokojený," prohlásil Maslák.
To Barbora Špotáková se sotva dostala přes 60 metrů, ale i tak získala domácí zlato.
Dnešní závod brala s rezervou, i když chtěla vyhrát, hodit přes 60 metrů a hlavně zůstat zdravá. "Ale abych kvůli tomu výrazně omezila svou rodinnou činnost? To ne, od toho jsou jiné závody," podotkla oštěpařka, která se od loňského podzimu připravuje sama bez trenéra. "Všechno je tak, jak má být. Vzhledem k tomu, co jsem absolvovala, tak jsem tohle čekala."
Foto: Tomáš Liška
ČTK ČTK
28. 6. 2015 18:49
Společenskou událostí bylo pro oštěpařku Barboru Špotákovou mistrovství České republiky v Plzni, na němž dnes vybojovala jubilejní desátý domácí titul.

Plzeň - Společenskou událostí bylo pro oštěpařku Barboru Špotákovou mistrovství České republiky v Plzni, na němž dnes vybojovala jubilejní desátý domácí titul. Světová rekordmanka se jen dvakrát dostala přes 60 metrů, její nejdelší pokus doletěl o metr za tuto hranici. Dvojnásobná olympijská vítězka si z toho těžkou hlavu nedělala.

Od mistrovství Evropy družstev minulý víkend v Héraklionu nebyla na žádné regeneraci, dnes ráno vstávala se synem Jankem v pět hodin, dopoledne tři hodiny doma uklízela, pak sedla za volant a jela do Plzně. "To se neslučuje s výkony světové úrovně," pousmála se Špotáková. "Ale každý doma někdy uklízíme, ne?" prohlásila.

Rodinu omezovat nechtěla

Dnešní závod brala s rezervou, i když chtěla vyhrát, hodit přes 60 metrů a hlavně zůstat zdravá. "Ale abych kvůli tomu výrazně omezila svou rodinnou činnost? To ne, od toho jsou jiné závody," podotkla oštěpařka, která se od loňského podzimu připravuje sama bez trenéra. "Všechno je tak, jak má být. Vzhledem k tomu, co jsem absolvovala, tak jsem tohle čekala."

Sezona je letos pro Špotákovou ve všem nová. Nejenže trénuje sama, ale její výkonnost není kdovíjaká. Atletický rok začala dvěma výkony pod 60 metrů a za cíl si dala každým závodem přidávat metry. To se jí dařilo, nejdál dosud hodila v Oslu 64,10 metru. "Ale pro tenhle závod to moje předsevzetí o zlepšování neplatilo," konstatovala v Plzni.

Špotákovou dnes navíc zaměstnávali i fanoušci a kamarádi. "Když se padesátkrát podepíšu, dvacetkrát vyfotím, každý se mnou chce prohodit pár slov, to taky hodně vyčerpává. Na mistrovství republiky to tak vždycky bylo, takže pak je náročné soustředit se na závod. To si lidi neuvědomí," líčila třiatřicetiletá oštěpařka.

Diamantová liga a pak MS

Příští týden ji čeká mítink Diamantové ligy v Paříži, na který prý formu vyladí víc. Pak bude lehce trénovat na další závody v Londýně a ve Stockholmu a potom ji čeká v Nymburce závěrečná příprava na MS. "Tam to bude nejdůležitější, tam si nejvíc odpočinu a připravím se, když tam budu dvanáct dní dopředu sama," plánovala.

O jejím nadhledu a klidu při dnešní soutěži svědčila i humorná scénka v sektoru, do kterého vběhl před jejím pátým pokusem pes a několik lidí včetně Špotákové ho začalo nahánět. "To byla legrace, já mám psy ráda, málem jsem ho chytila," vykládala Špotáková, jak se soustředila na svůj pokus. "To bylo dobré zpestření, když tam vběhla ta fenečka, chudák celá vyplašená," dodala s úsměvem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Platforma Rekonstrukce státu ocenila 21 politiků za boj s korupcí, vyzdvihla Michálka

Platforma Rekonstrukce státu ve čtvrtek ocenila 21 politiků, kteří se podle ní v končícím volebním období nejvíce zasloužili o prosazování protikorupčních zákonů v Parlamentu. Vyzdvihla zejména zásluhy poslance Jakuba Michálka (Piráti), dále pak Marka Výborného (KDU-ČSL) a Ondřeje Profanta (Piráti). Sdělila to ve čtvrtek mluvčí platformy Eva Hromádková.

Ocenění "Dělník protikorupční legislativy" udělila Rekonstrukce státu celkem devíti zástupcům Pirátské strany, třem lidovcům, dvěma Starostům a nezávislým, dvěma poslancům vládního hnutí ANO a jedné poslankyni vládní ČSSD, dále dvěma zástupcům ODS, jedné člence TOP 09 a jednomu senátorovi za klub SEN 21 a Pirátů.

„Poslancem, který za poslední čtyři roky nejvíce podporoval protikorupční opatření, je Jakub Michálek z Pirátské strany. Zasloužil se zejména o vylepšení nominačního zákona, zavedení informačního příkazu a aktivně usiloval o schválení novely zákona o státním zastupitelství," uvedla platforma.

Výborný podle Rekonstrukce státu vedle podpory řady důležitých opatření dlouhodobě bojoval za reformu exekucí, kterou Sněmovna schválila na začátku letošního léta. Profant zase prosazoval zejména přístup k informacím a digitalizaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy