Špotáková o sokyních: Jsme na sebe jako feny

Miloslav Lubas
12. 9. 2011 13:45
Špotáková už teď přemýšlí, jak na ně v Londýně vyzraje
Barbora Špotáková
Barbora Špotáková | Foto: Reuters

Praha - Největší soupeřky nemají Barboru Špotákovu rády. Ale ani samy sebe.

Olympijské vítězce z Pekingu 2008 a letošní stříbrné medailistce z MS v jihokorejském Tegu však velká rivalita vyhovuje.
A pokusí se na olympiádě v Londýně 2012 svým sokyním vypálit rybník.

"Mám vyostřenou rivalitu ráda, souvisí to s mou povahu, jsem vždycky připravená bojovat," řekla v pondělí novinářům.

Čtěte také:
Špotáková zakončila sezonu vítězstvím v Berlíně
Stovku v Curychu vyhrál šampion Blake, Špotáková čtvrtá
Špotáková, Synek. Národní hvězdy mají 50 tisíc měsíčně
Oštěpařka Špotáková kandiduje do komise sportovců MOV

A jak se rivalita mezi Špotákovou, Abakumovovou nebo Oberföllovou projevuje?

"Když jsme se v Tegu rozcvičovaly před závodem, dala se tam atmosféra krájet," prozradila Špotáková. "S kluky se to vůbec nedalo srovnat, ti se na sebe smáli a vesele do sebe šťouchali."

"My holky se k sobě chováme jak fena k feně," dodala oštěpařka, jež šest let za seboou vozí z OH, MS a ME medaile.

Úsměvy oštěpařek jsou falešné jak pětník

Ještě na olympiádě v Pekingu 2008 Báře soupeřky - kromě Abakumovové - k prvnímu místu srdečně blahopřály a upřímně ji objímaly.

Maria Abakumovová
Maria Abakumovová | Foto: Reuters

"Teď jsou jejich úsměvy takové falešné. Tak to na světě chodí, když jste dlouho na vrcholu, tak vás lidi nemají moc rádi," prohlásila Špotáková.

Sezóna jí sice skončila, každý den ale už myslí na londýnskou olympiádu. A doufá, že s trenérem Janem Železným se ještě zlepší. Připravuje se s ním rok a spolupráci s ním si pochvaluje.

A věří, že si spolu ´sednou´ ještě víc než v uplnulé sezóně. Trénink na londýnskou olympiádu začne v říjnu.

Maďarské termály, to je něco na srdíčko

Do odpočinku Špotáková zařadí kromě dovolené v teplých krajích a pobytu v maďarských termálních lázních s přítelem Lukášem i práci na svém bytě na Jungmannovu náměstí v Praze.

"Dům, kde bydlím, stárne, a potřebuje velkou péči," uvedla.

Prozradila, že sama na sobě cítí přibývající roky - je jí 30 let - a po sedmi letech dřiny potřebuje více času na regeneraci. 

Tělo je unavenější než dřív. Honza Železný mi řekl, ať odpočívám, jak dlouho chci. Těším se hodně do maďarských termálních lázní," konstatovala Špotáková.

"Pomáhají mi hlavně psychicky, je to moje srdeční záležitost. Moje babička byla z Maďarska."

Příští zimu odletí Bára znovu se do jižních krajů

V říjnu vyrazí závodnice Dukly, nadporučice Špotáková, na soustředění buď na Šumavu nebo do Špindlerova Mlýna.

Foto: Reuters

Připravuje se ve skupině s třemi českými oštěpaři a trénink na Londýn se neobejde bez dlouhodobého zimního kempu v jižní Africe.

Letos se Špotákové cesta za formou na druhý konec světa vyplatila. Ve finále v Tegu přehodila 71 metrů a těsně prohrála jen Abakumovovou v nejlepším závodě ženské oštěpařské historie.

Scénář z minulé sezóny zopakuje také v tom, že omezí co nejvíce závody. Ješčtě neví, jestli se zúčastní mistrovství Evropy v Helsinkách. Za hlavní soutěž sezóny považuje olympiádu. Pokud do Helsinek pojede, tak je vezme jen jako obyčejný mítink.

Letošní rok jí vyšel i zdravotně. Netrápily ji problémy s lektem. ´Jenom´ jí bolely achilovky. Po olympiádě v Londýně plánuje Špotáková závodní pauzu. A nevylučuje, že by šlo o mateřskou dovolenou.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Kosovo se obává vyloučení z play off o postup na fotbalové Euro

Fotbalové reprezentaci Kosova hrozí kvůli zásahům politiků do fungování tamního fotbalového svazu vyloučení z play off o postup na mistrovství Evropy v příštím roce. Jak s odvoláním na severomakedonský server Infosport.mk uvedla balkánská média, UEFA i Mezinárodní fotbalová federace FIFA s nelibostí sledují zasahování prištinských vládních míst do fungování fotbalového svazu, zejména nedávný pokus dosáhnout odvolání jeho šéfa Agima Ademiho.

Kosovu tak podle webu reálně hrozí dvou- až pětiletý distanc z mezinárodních soutěží, což by ovlivnilo také play off o poslední volná místa na evropském šampionátu v příštím roce. Kosovská reprezentace se má na konci března utkat nejprve se Severní Makedonií a v případě výhry pak o postup na ME s vítězem zápasu Gruzie - Bělorusko.

Pokud by ale bylo Kosovo suspendováno, půjde do finále play off skupiny D podle médií rovnou severomakedonský tým.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

V Madridu začal pochod za klima, v jeho čele jdou indiáni a Greta Thunbergová

V Madridu začal Pochod za klima, který má připomenout naléhavost boje za ochranu ovzduší. Koná se v souvislosti konferencí OSN o změnách klimatu (COP25), která ve španělské metropoli začala v pondělí. V čele pochodu jdou jihoameričtí indiáni a účastní se ho i mladá švédská aktivistka Greta Thunbergová.

Organizátoři očekávají desítky tisíc účastníků, uvedl deník La Vanguardia. Už v začátku pochodu, který se vydal od madridského nádraží Atocha přes centrum španělské metropole, začali lidé volat mimo jiné "Není žádná planeta B" či "Klimatickou spravedlnost, teď". Podle deníku El País je kromě španělštiny v davu slyšet také portugalština.

Lidé nesou transparenty vyzývající k omezení emisí skleníkových plynů a okamžitým činům v boji proti globálnímu oteplování. Některé transparenty, například s nápisem Konzum Tě zkonzumuje, rozdávali mladí lidé před začátkem pochodu těm, kdo přišli s prázdnýma rukama.

Zdroj: ČTK
Další zprávy