Špotáková má před olympijskou sezonou několik trumfů

Česká atletika se oblékla do gala a vyhlásila největší hvězdy sezony
Nejlepší čeští atleti tentokrát vyměnili závodní dresy a tréninkové tepláky za večerní róby či saka. To se týká půvabné dvojice Eliška Klučinová a Anežka Drahotová i Michala Balnera.
Letošní královna české atletika Zuzana Hejnová se oblékla do pestrých barev.
Naopak třeba Pavel Maslák zůstal věrný stejnokroji pražské Dukly a přišel ve slavnostní vojenské uniformě.
To další "Duklačka" Barbora Špotáková zjevně dostala od nadřízených výjimku a místo uniformy nakráčela na pódium ve večerních šatech.
Foto: Zlata Vostrá
Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
8. 11. 2015 12:49
Oštěpařka Barbora Špotáková se před olympiádou v Rio de Janeiru po šesti letech vrací k trenérovi k Rudolfu Černému. "Na rozdíl od některých kritiků si nemyslím, že mám za sebou úplně špatnou sezonu," domnívá se úspěšná atletka.

Praha - Oštěpařka Barbora Špotáková skončila na mistrovství světa nečekaně až devátá, ale dokázala triumfovat v prestižní Diamantové lize. Tento úspěch jí zajistil v tradiční anketě Atlet roku čtvrtou příčku. Uplynulou sezonu byla bez trenéra, ale před tou příští, tedy olympijskou, se po šesti letech vrací k Rudolfu Černému.

"Na rozdíl od některých kritiků si nemyslím, že mám za sebou úplně špatnou sezonu. Ale věřím, že ta příští bude lepší," usmívala se při rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Můžete prozradit hlavní důvod, proč jste se vrátila k trenérovi Černému?

Zvážila jsem všechna pro i proti a dospěla k závěru, že za současné situace je to pro mě nejjednodušší řešení. Mluvili jsme spolu několikrát i v průběhu roku a už mi své služby nabízel. Navíc je to trenér, pod jehož taktovkou jsem dosáhla svého nejlepšího výkonu, čili světového rekordu.

Měla jste i jiné varianty?

Nabízely se i jiné možnosti, ale všechny byly strašně složité. Naopak Černý, stejně jako já, trénuje na Dukle, kde má několik mladých atletů a nabízí mi je jako sparingy. Chci to s nimi zkusit, i když samozřejmě zatím nevím, do jaké míry je budu využívat. To všechno ukáže čas.

Už jste začali spolupracovat?

Zatím ještě ne, ale řekli jsme si aspoň předběžný plán, jak by naše příprava měla vypadat. Upřímně řečeno, v tomto podzimním období vím sama dobře, co a jak mám dělat. Trenéra potřebuji hlavně v době, kdy se ladí forma, věnuje se pozornost technice a začínají závody.

Znáte už aspoň nejbližší program?:

Do konce roku se vydám na dva týdny na Kanárské ostrovy a na jaře pak znovu někam za teplem. Dvouměsíční Afrika z období Jana Železného pochopitelně nepřichází v úvahu, budu se připravovat především v domácích podmínkách. Nepůjde o žádné novinky, ale o několikrát vyzkoušený systém. Prvenstvím v Diamantové lize jsem se totiž přesvědčila, že tak špatná uplynulá sezona zase nebyla, abych v přípravě musela něco výrazně měnit.

Hodnotíte ji tedy spíš kladně?

Přinesla zklamání, ale také spokojenost. Velice dobře vím o rezervách, ale chtěla jsem si udělat volnější rok.

Novou sezonu tedy vidíte v lepším světle?

Díky několika trumfům mám čím překvapit. Hlavně přidám na tréninku, což by mohl být proti loňsku zásadní rozdíl. Mezi trumfy patří i tým lidí, který by mně také mohl pomoci. Jsou to dva fyzioterapeuti, už zmínění mladí atleti a samozřejmě trenér. Z tohoto dobrého zázemí mám příjemný pocit.

Jak byste Rudolfa Černého charakterizovala?

Je přemýšlivý, flexibilní a schopný vymýšlet nové věci s ohledem na momentální situaci. Takového jsem ho poznala a věřím, že se nezměnil. Více prozradí až skutečná spolupráce při jarních trénincích.

Už myslíte na olympiádu?

Skoro každý sportovec, který má naději na letenku do Ria, tak na ni myslí. Ani já nejsem výjimka. Energie mně nechybí a navíc tato olympiáda v Brazílii by zřejmě byla moje poslední. Proto chci nabízenou šanci plně využít.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy