Špotáková bude házet v Lausanne, po dopingu se vrací Gay

ČTK ČTK
2. 7. 2014 11:56
Zdravotní potíže české oštěpařky Barbory Špotákové jsou už překonány a světová rekordmanka je připravena na čtvrtečním mítinku Diamantové ligy v Lausanne na čtvrtý start v sezoně.
Barbora Špotáková.
Barbora Špotáková. | Foto: CPA Eduard Erben

Lausanne - Zdravotní potíže české oštěpařky Barbory Špotákové, kvůli nimž musela vynechal start na Zlaté tretře před dvěma týdny, měly jen krátkého trvání a světová rekordmanka je připravena na čtvrtečním mítinku Diamantové ligy v Lausanne na čtvrtý start v sezoně.

Tahákem závodu bude opět výška mužů, ale také duel Američana Justina Gatlina s krajanem Tysonem Gayem, který se vrací po dopingovém trestu, na stometrové trati, byť tento závod tentokrát není součástí Diamantové ligy.

Špotáková se utká s hvězdami sezony

Dvojnásobná olympijská vítězka Špotáková musela zrušit závod v Ostravě kvůli zánětu slepého střeva, který se podařilo antibiotiky rychle rozehnat a Špotáková tak už mohla ještě ten týden o víkendu házet na ME družstev v Braunschweigu, kde předvedla výkon 65,57 m.

Letos hodila nejdál v Římě 66,43 metru a je třetí oštěpařkou sezony. V Lausanne bude sedm nejlepších oštěpařek roku včetně vedoucí Lindy Stahlové z Německa (67,32).

Souboj hříšníků: Gay vyzve Gatlina

Jednatřicetiletý trojnásobný mistr světa z roku 2007 Gay, který je s časem 9,69 druhým sprinterem historie, dostal trest za pozitivní nález na anabolický steroid testosteron. Přišel o MS v Moskvě i o stříbrnou medaili ze štafety na 4x100 m na hrách z OH v Londýně.

Kontroverzní mírnější roční trest díky spolupráci s vyšetřovateli mu vypršel 23. června. Gatlin, jenž je druhým nejlepším sprinterem roku, ale drží čtyři z pěti nejrychlejších časů sezony, měl rovněž v minulosti opletačky s dopingovými komisaři a za sebou má čtyřletý distanc.

Výškaři mohou ohrozit rekord

Při výšce mužů lze v Lausanne opět očekávat útoky na světový rekord Kubánce Javiera Sotomayora 245 cm. Ve startovní listině totiž jsou Mutaz Essa Baršim z Kataru i jeho největší sok Bohdan Bondarenko z Ukrajiny, kteří už letos skočili 242 cm a oba se o rekordní výšku už několikrát pokoušeli.

Do Lausanne přijede také Rus Ivan Uchov, který má letos na kontě 241 cm, přes 240 se dostal v sezoně také Kanaďan Derek Drouin, jenž rovněž nechybí.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Nové byty v Praze do konce června zdražily meziročně o 9,4 procenta, ukázala analýza

Prodejní ceny nových bytů v Praze na konci června meziročně vzrostly v průměru o 9,4 procenta na 118 480 korun za metr čtvereční. Proti prvnímu čtvrtletí stouply ceny o 5,6 procenta. Vyplývá to z aktuální analýzy developerských firem Trigema, Skanska Reality a Central Group. Růst cen podle nich zrychlil kvůli převisu poptávky nad nabídkou, odrážejí se v něm i zvyšující se ceny stavebních materiálů.

"Prodeje jsou na rekordní úrovni již devět měsíců v řadě. Poptávku ženou stále velmi dostupné hypotéky a také obava ze znehodnocení úspor vlivem inflace. Na byty se dokonce tvoří pořadníky a nové projekty se z velké části vyprodají prakticky hned po uvedení na trh," uvedl zakladatel a šéf společnosti Central Group Dušan Kunovský.

Z analýzy vyplývá, že během druhého čtvrtletí letošního roku se v metropoli prodalo rekordních 2650 nových bytů, počet nabízených jednotek se naopak snížil na 3350. Za celé pololetí se podle firem v Praze prodalo 4750 nových bytů, meziročně téměř dvojnásobek. Největší zájem lidé při koupi projevili o dispozice 2+kk, druhou prodejně nejsilnější pozici obsadily třípokojové byty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy