Špotáková bude házet v Lausanne, po dopingu se vrací Gay

ČTK ČTK
2. 7. 2014 11:56
Zdravotní potíže české oštěpařky Barbory Špotákové jsou už překonány a světová rekordmanka je připravena na čtvrtečním mítinku Diamantové ligy v Lausanne na čtvrtý start v sezoně.
Barbora Špotáková.
Barbora Špotáková. | Foto: CPA Eduard Erben

Lausanne - Zdravotní potíže české oštěpařky Barbory Špotákové, kvůli nimž musela vynechal start na Zlaté tretře před dvěma týdny, měly jen krátkého trvání a světová rekordmanka je připravena na čtvrtečním mítinku Diamantové ligy v Lausanne na čtvrtý start v sezoně.

Tahákem závodu bude opět výška mužů, ale také duel Američana Justina Gatlina s krajanem Tysonem Gayem, který se vrací po dopingovém trestu, na stometrové trati, byť tento závod tentokrát není součástí Diamantové ligy.

Špotáková se utká s hvězdami sezony

Dvojnásobná olympijská vítězka Špotáková musela zrušit závod v Ostravě kvůli zánětu slepého střeva, který se podařilo antibiotiky rychle rozehnat a Špotáková tak už mohla ještě ten týden o víkendu házet na ME družstev v Braunschweigu, kde předvedla výkon 65,57 m.

Letos hodila nejdál v Římě 66,43 metru a je třetí oštěpařkou sezony. V Lausanne bude sedm nejlepších oštěpařek roku včetně vedoucí Lindy Stahlové z Německa (67,32).

Souboj hříšníků: Gay vyzve Gatlina

Jednatřicetiletý trojnásobný mistr světa z roku 2007 Gay, který je s časem 9,69 druhým sprinterem historie, dostal trest za pozitivní nález na anabolický steroid testosteron. Přišel o MS v Moskvě i o stříbrnou medaili ze štafety na 4x100 m na hrách z OH v Londýně.

Kontroverzní mírnější roční trest díky spolupráci s vyšetřovateli mu vypršel 23. června. Gatlin, jenž je druhým nejlepším sprinterem roku, ale drží čtyři z pěti nejrychlejších časů sezony, měl rovněž v minulosti opletačky s dopingovými komisaři a za sebou má čtyřletý distanc.

Výškaři mohou ohrozit rekord

Při výšce mužů lze v Lausanne opět očekávat útoky na světový rekord Kubánce Javiera Sotomayora 245 cm. Ve startovní listině totiž jsou Mutaz Essa Baršim z Kataru i jeho největší sok Bohdan Bondarenko z Ukrajiny, kteří už letos skočili 242 cm a oba se o rekordní výšku už několikrát pokoušeli.

Do Lausanne přijede také Rus Ivan Uchov, který má letos na kontě 241 cm, přes 240 se dostal v sezoně také Kanaďan Derek Drouin, jenž rovněž nechybí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Dálnici D11 zablokoval na dvě hodiny kamion, který dostal smyk

Provoz na dálnici D11 byl ve směru na Hradec Králové zhruba od 20:00 přerušený. Na 64. kilometru u Chlumce nad Cidlinou dostalo nákladní auto smyk a stálo napříč vozovkou. Událost se obešla bez zranění, řekla policejní mluvčí Šárka Pižlová. Situaci navíc komplikovala cisterna, která zůstala stát na krajnici a bránila kamionu v manévrování. Provoz byl obnoven krátce před 22:30.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Svět je podle apokalyptických hodin stále 100 vteřin před zničením

Vědci dnes ponechali ručičky na ciferníku symbolických hodin posledního soudu na pozici 100 vteřin před půlnocí. Na stejném místě byly i minulé dva roky. Podle dnešního sdělení expertů svět z hlediska ohrožení jadernou válkou a klimatickou změnou není o nic bezpečnější, než byl loni.

"Toto rozhodnutí v žádném případě neznamená, že se bezpečnostní situace stabilizovala. Naopak, údaj hodin je stále nejblíže apokalypse, jaká může civilizaci zničit," uvádí se v prohlášení vědců, kteří byli přizváni jako poradci ke stanovení polohy ručiček. Pomyslný odpočet posledního soudu, který vznikl v roce 1947, je projektem odborného časopisu Bulletin amerických jaderných vědců (BAS). Symbolické apokalyptické hodiny jsou na Chicagské univerzitě.

Hodiny mají být ukazatelem toho, jak daleko je zničení světa nebezpečnými technologiemi, přičemž půlnoc znamená globální katastrofu, například jadernou válku nebo nezvratnou klimatickou krizi.

Časopis BAS založil v roce 1945 Albert Einstein a vědci z Chicagské univerzity, kteří byli při vývoji první atomové bomby v projektu Manhattan. Hodiny posledního soudu vznikly o dva roky později.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Exploze v Ghaně srovnala se zemí stovky domů, z místa jsou hlášeni mrtví

Exploze ve venkovské oblasti na západě Ghany srovnala se zemí stovky domů a připravila o život zatím neupřesněný počet obyvatel. Informovala o tom dnes agentura Reuters, podle níž výbuch zapříčinila srážka motocyklu s nákladním autem, které převáželo výbušniny do zlatého dolu.

Na videích, která zveřejnila místní média, je vidět doutnající místo výbuchu a trosky domů, popsal Reuters, jenž zároveň poznamenal, že pravost videí zatím není ověřena. Na jednom záznamu jsou podle něj vidět také dvě bezvládná těla pokrytá prachem.

Zástupce šéfa úřadu pro řešení katastrof Seji Saji Amedonu uvedl, že exploze zničila na 500 domů. Místní pracovník úřadu pro mimořádné události médiím sdělil, že viděl deset mrtvých lidí. Oficiálně však úřady počet obětí neoznámily.

"Veřejnosti bylo doporučeno, aby se v zájmu své bezpečnosti přesunula z oblasti do okolních měst," uvedla policie a dodala, že nedaleká města úřady požádaly, aby přeživším zpřístupnili veřejná místa včetně školních tříd a kostelů.

Ghanský prezident Nana Akufo-Addo mezitím potvrdil, že neštěstí, které se stalo mezi městy Bogoso a Bawdie, si vyžádalo lidské životy. "Je to skutečně tragická událost a jménem vlády vyjadřuji hlubokou soustrast rodinám zesnulých," uvedla hlava státu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy