Američan zakládá nadaci pro sportování českých dětí. Snad inspiruje další, doufá šéf ČOV

Michal Šenk Michal Šenk
27. 12. 2017 15:20
Společnost Odien, která v Česku vlastnila Avii, Čedok a bylo o ní slyšet také, když FAČR zvažovala výstavbu národního fotbalového stadionu v Letňanech, založila nadaci na podporu sportu. V první fázi jde o několik milionů korun. Podobně aktivní je firma v Chorvatsku a Turecku.
Ambasadoři projektu Sport2Life
Ambasadoři projektu Sport2Life | Foto: Sport2Life

Praha - Investiční skupina Odien chce podpořit sportování dětí zásadními "sponzorskými penězi". Společnost, která v Česku působí přes deset let a kterou založil Američan Michael Saran z bohaté a současně sportovně orientované rodiny, vybuduje zároveň vlastní agenturu a projekt Sport2Life, který by měl postupně kromě podpory existujících sportovních svazů a turnajů sám stavět hřiště a haly a pořádat různé sportovní akce.

Prvním konkrétním výstupem bude cílená podpora turnajů v minivolejbale a minibasketbale, které bude v příštím roce spolupořádat volejbalový a basketbalový svaz. "Příští rok na projekt Sport2Life věnujeme asi sedm milionů korun a budeme sami vyhledávat, případně budeme chtít přijímat nabídky na další podobné akce," říká Saran.

"Jedním z úkolů našeho výboru je zlepšit financování a obecně podmínky pro sportování a pohyb dětí v Česku. K tomu je zapotřebí stát, ale i podnikatelé a korporace. Věřím, že projekt Sport2Life a Michael Saran, který za ním stojí, budou inspirovat i další podnikatele," poznamenává šéf ČOV Jiří Kejval.

Iniciátor projektu Saran se spojil i se známými a úspěšnými sportovci. Ti budou nadaci pomáhat v roli ambasadorů a konzultantů. Sport2Life podpoří i olympijský vítěz ze Salt Lake City v akrobatických skocích na lyžích Aleš Valenta. Dále lyžařka - mistryně světa Šárka Strachová či fotbalová legenda Vladimír Šmicer a další.

Odien je podobně aktivní také v dalších zemích, kde působí - v Turecku a Chorvatsku. I tady sází na spojení se sportovními celebritami, jako je vítěz olympiády a mistr světa v házené Ivano Balič, fotbalový brankář Stipe Pletikosa nebo výškařka Blanka Vlašičová.

Bratr Michaela Sarana Sadettin byl na začátku milénia jedním z členů topmanagementu fotbalového klubu Fenerbahce Istanbul. Dnes je jeho společnost Saran Media jednou z nejvlivnějších společností na mediálním a sportovně-mediálním trhu v Turecku a okolních zemích. Firma také v zemi vybudovala několik škol a sportovních hřišť.

Hlavní aktivitou Odienu v tuzemsku je dnes development a projekty výstavby nemovitostí. V Letňanech Odien vlastní přes 60 hektarů plochy v bývalém areálu výrobce aut Avia. Na tuto nemovitost firma nyní zpracovává projekt jeho renovace a nové výstavby, který počítá také se školou a sportovišti. Ta spolu s parkem budou představovat až desetinu celkové rozlohy areálu.

Společnost Odien dříve v České republice vlastnila cestovní kancelář Čedok a skrze ni sponzorovala sport i na profesionální úrovni.

Před dvěma lety, když fotbalový svaz zvažoval plány na výstavbu národního fotbalového stadionu s kapacitou kolem 40 tisíc lidí, byl areál v Letňanech v majetku Odienu lokalitou, kde se zvažovalo, že by stadion mohl vyrůst. Později se plány svazu změnily a ve stínu dotační kauzy kolem někdejšího předsedy Fotbalové asociace ČR Miroslava Pelty nápad utichl úplně.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

Vicepremiér Jurečka: Milostivé léto pro dlužníky by se mohlo brzy zopakovat

Milostivé léto pro dlužníky by se mohlo v brzké době zopakovat. Mohlo by se také případně rozšířit i na další pohledávky. Na uspořádání další oddlužovací akce je ve vládní koalici shoda. Uvedl to vicepremiér a ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Pro opakování jsou i poslanci, kteří milostivé léto prosadili. Akce začala loni 28. října a skončí v pátek. Pokud do té doby lidé s exekucí na dluh u veřejných institucí splatí původní dlužnou částku a 908 korun odměnu exekutorovi, odpustí se jim penále, úroky a další platby. 

Další zprávy