reklama
 
 

Sportovní klasik ČT končí, Ota Černý jde do důchodu

25. 3. 2013 14:33
Oťas končí, jde do penze. Pusťte si video, na němž v Černého pořadu Na slovíčko Radek Štěpánek Černému vysvětluje, co znamená "bon nadal" v katalánštině | Video: Sport
Otakar Černý předá své pravomoci nad světem Branek, bodů, vteřin mladším kolegům.

Praha – Největší klasik sportovního zpravodajství České televize Otakar Černý předá své pravomoci nad světem Branek, bodů, vteřin mladším kolegům. ČT oznámila, že sedmdesátiletý Černý, šéfredaktor sportovní redakce, odchází do důchodu.

Přenosům, sportovním relacím i pořadu Na slovíčko vládl velmi dlouho – v ČT byl Černý dlouhých čtyřicet let, i když nikoliv celou dobu jako „sporťák“. Po listopadu 1989 moderoval například politické diskuse, odkud pochází jeho často zmiňovaná hláška "A co na to občan?".

Nový Černý se hledat nebude

Za Černého jeho pravomoci převezmou kolegové, oznámilo vedení ČT, čili jeho funkce se nebude obsazovat novým člověkem.

„Otakar Černý patří mezi výrazné osobnosti, které se zapsaly do historie vysílání Československé a České televize. Přeji mu mnoho klidných dní v průběhu jeho zaslouženého odpočinku,“ řekl generální ředitel České televize Petr Dvořák.  

Přesluhující matador

Černý zejména v posledních letech, kdy vzhledem k věku už přesluhoval, vyvolával rozporuplné reakce diváků. Někdy si je zavinil vlastní chybou. Například v pořadu Na slovíčko se zapletl do svých jazykových (ne)znalostí, když zaměnil výraz "Bon Nadal" (v katalánštině Hezké vánoce) za podporu španělskému tenistovi Rafaelu Nadalovi (viz video v tomto článku).

Otakar Černý svázal s Československou a později Českou televizí takřka celý profesní život. V roce 1969 nastoupil do Československé televize jako externí člen Redakce sportu. Pro sportovní zpravodajství zpracoval velké množství nejrůznějších reportáží, mnoho komentářů a námětů, spolupracoval i na řadě dokumentárních filmů.

Po roce 1989 se stal interním členem Redakce zpravodajství, kde působil také jako vedoucí domácího zpravodajství. Osm let moderoval politické diskusní pořady Debata a Co týden dal.

V roce 2006 stál u zrodu vysílání samostatného sportovního kanálu ČT4 sport. V roli moderátora a autora pořadu je také spojen s diskusním formátem Na slovíčko, který připravoval od roku 2008.

autor: Sport | 25. 3. 2013 14:33

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama