Sportovní klasik ČT končí, Ota Černý jde do důchodu

Sport Sport
25. 3. 2013 14:33
Otakar Černý předá své pravomoci nad světem Branek, bodů, vteřin mladším kolegům.
Oťas končí, jde do penze. Pusťte si video, na němž v Černého pořadu Na slovíčko Radek Štěpánek Černému vysvětluje, co znamená "bon nadal" v katalánštině | Video: Sport

Praha – Největší klasik sportovního zpravodajství České televize Otakar Černý předá své pravomoci nad světem Branek, bodů, vteřin mladším kolegům. ČT oznámila, že sedmdesátiletý Černý, šéfredaktor sportovní redakce, odchází do důchodu.

Přenosům, sportovním relacím i pořadu Na slovíčko vládl velmi dlouho – v ČT byl Černý dlouhých čtyřicet let, i když nikoliv celou dobu jako „sporťák“. Po listopadu 1989 moderoval například politické diskuse, odkud pochází jeho často zmiňovaná hláška "A co na to občan?".

Nový Černý se hledat nebude

Za Černého jeho pravomoci převezmou kolegové, oznámilo vedení ČT, čili jeho funkce se nebude obsazovat novým člověkem.

„Otakar Černý patří mezi výrazné osobnosti, které se zapsaly do historie vysílání Československé a České televize. Přeji mu mnoho klidných dní v průběhu jeho zaslouženého odpočinku,“ řekl generální ředitel České televize Petr Dvořák.  

Přesluhující matador

Černý zejména v posledních letech, kdy vzhledem k věku už přesluhoval, vyvolával rozporuplné reakce diváků. Někdy si je zavinil vlastní chybou. Například v pořadu Na slovíčko se zapletl do svých jazykových (ne)znalostí, když zaměnil výraz "Bon Nadal" (v katalánštině Hezké vánoce) za podporu španělskému tenistovi Rafaelu Nadalovi (viz video v tomto článku).

Otakar Černý svázal s Československou a později Českou televizí takřka celý profesní život. V roce 1969 nastoupil do Československé televize jako externí člen Redakce sportu. Pro sportovní zpravodajství zpracoval velké množství nejrůznějších reportáží, mnoho komentářů a námětů, spolupracoval i na řadě dokumentárních filmů.

Po roce 1989 se stal interním členem Redakce zpravodajství, kde působil také jako vedoucí domácího zpravodajství. Osm let moderoval politické diskusní pořady Debata a Co týden dal.

V roce 2006 stál u zrodu vysílání samostatného sportovního kanálu ČT4 sport. V roli moderátora a autora pořadu je také spojen s diskusním formátem Na slovíčko, který připravoval od roku 2008.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 7 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy