Emotivní Ondra uchvátil porotu. Sportovní fotografii roku pořídil Bíba z Economie

Sport ČTK Sport, ČTK
5. 2. 2019 18:28
Sportovní fotografií roku 2018 byl zvolen snímek Adama Ondry od Lukáše Bíby z vydavatelství Economia, do něhož spadá také server Aktuálně.cz. Fotografie zachycuje okamžik zklamání po neúspěšném pokusu, při kterém českému lezci těsně uniklo zlato.
Adam Ondra po neúspěšném pokusu během mistrovství světa v rakouském Innsbrucku.
Adam Ondra po neúspěšném pokusu během mistrovství světa v rakouském Innsbrucku. | Foto: Lukáš Bíba

Vítězný snímek Lukáše Bíby byl přihlášen jako součást série pořízené na mistrovství světa v lezení v Innsbrucku. Emotivní gesto na laně zavěšeného Adama Ondry porotce natolik upoutalo, že fotografii ze série vyčlenili a přiřkli jí hlavní cenu.

"Je tam vztek, frustrace. Adam spadl dřív, než chtěl, kdyby se dostal aspoň o jeden chyt dále, získal by zlatou medaili," popsal svůj snímek Bíba. Původně očekával, že bude fotit pozitivní emoce. "Měl jsem štěstí, že padal na stranu, kde jsem byl. Věděl jsem, jak poleze, kam se bude otáčet, ale čekal jsem, že vyhraje a já budu fotit radostnou emoci," dodal.

"Vítězná fotografie je jednoznačně nejlepším portrétem sportovce za loňský rok, vyjadřuje silné emoce. Kompozičně i světelně se jedná o výrazně nadprůměrný snímek výjimečného sportovce," řekl předseda poroty Filip Láb, vedoucí katedry žurnalistiky FSV UK.

Bíba momentálně fotí pro vydavatelství Economia a spolupracuje s projektem Creative Mornings a organizací Člověk v tísni, pro kterou fotí filmový festival Jeden svět. Na soutěži Czech Press Photo získal v roce 2017 hlavní cenu kategorii Umění a v roce 2018 byl oceněn za nejlepší snímek v kategorii Sport (série).

Za vítězství v soutěži si odnesl odměnu 50 tisíc korun, trofej od skláře Zdeňka Kunce a putovní cenu, jež soutěž provází už od konce minulého století.

V kategorii Fotbal uspěl fotograf České tiskové kanceláře Roman Vondrouš se snímkem z ligového šlágru mezi Slavií a Plzní.

V kategorii Portrét získal ocenění volný fotograf Štěpán Černý za snímek zápasníka MMA Karla Vémoly. V kategorii Ostatní sporty uspěl volný fotograf Petr Slavík s fotkou bikera Jana Ševečka. Nejlepší motoristický snímek zachytil volný fotograf Jiří Křenek při formuli 1. Nejlepší sérii nafotil Michal Beránek z deníku Sport při rozlučkovém zápase fotbalisty Tomáše Rosického. Čestná uznání získali volný novinář Jan Kasl a Petr Josek z agentury AP.

Vítězové kategorií získali odměnu 10 tisíc, držitelé Čestného uznání pět tisíc korun.

Výsledky soutěže zveřejnil Klub sportovních novinářů s pořadatelskou agenturou Seven Days Agency na dnešní vernisáži na pražské Staroměstské radnici, kde od středy bude probíhat výstava nejlepších fotografií. Doplňují ji dvě autorské přehlídky. Průřez svojí 35 let dlouhou kariérou představuje Jaroslav Legner. Druhá výstava patří Michalu Červenému, jenž jako loňský vítěz dostal právo představit další své fotografie.

Soutěž Sportovní fotografie roku navazuje na loni obnovenou tradici výročních přehlídek založenou legendami novinářské fotografie v roce 1971. Mezi roku 2001 až 2017 se nevyhlašovala. Letos se přihlásilo 50 profesionálních fotoreportérů, kteří poslali celkem 481 snímků.

Výsledky soutěže Sportovní fotografie roku 2018:

Hlavní cena: Lukáš Bíba - Adam Ondra (Nespokojený Adam Ondra po finále MS v lezení na obtížnost).

Fotbal: Roman Vondrouš - Slavia vs. Plzeň (Jaromír Zmrhal ze Slavie a Jan Kovařík z Plzně hlavičkují v 27. kole první fotbalové ligy).

Ostatní sporty: Petr Slavík - Biker Jan Ševeček se připravuje na náročný sjezd v Julských Alpách.

Portrét: Štěpán Černý - Válečník Vémola

Motorismus: Jiří Křenek - Poslední velká nehoda Fernanda Alonsa v F1, Spa Belgie 2018.

Série: Michal Beránek - Rozlučka TR10 (snímky z rozlučky fotbalisty Tomáše Rosického s kariérou na Letné).

Zvláštní ceny poroty: Jan Kasl - Arctic Kayaking a Petr Josek - Putin po MS v Rusku.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Turecký novinář dostal 17 let vězení, podle soudu zveřejnil tajné informace

Istanbulský soud vynesl trest 17 let vězení pro investigativního novináře Mehmeta Baransua, jehož odsoudil za zveřejnění tajných státních informací. Informoval o tom opoziční server Ahval. Baransu je ve vězení od roku 2015 a psal pro deník Taraf, který před čtyřmi lety turecký režim zakázal.

Baransu byl odsouzen za "zveřejnění informací, které měly zůstat tajné z důvodů bezpečnosti či domácích a zahraničních polických zájmů státu". Kauza se týká článku, který vyšel v listopadu 2013 v deníku Taraf pod názvem "Rozhodnutí skoncovat s Gülenem padlo na zasedání národní bezpečnostní rady (MGK) v roce 2004". Podle článku tak začala vláda pronásledovat Gülenovo hnutí rok poté, co se stal Recep Tayyip Erdogan premiérem.

Fethullah Gülen a jeho hnutí, jež si říká Hizmet (Služba), bývalo začátkem tohoto století spojencem nynějšího prezidenta Erdogana a jeho nyní vládní strany AKP. Posléze se ale oba muži názorově rozešli a Erdoganův režim označil Gülenovo hnutí v roce 2014 za teroristickou organizaci FETÖ (Fethullahova teroristická organizace).

Zdroj: ČTK
Další zprávy