Krpálek se stal podruhé Sportovcem roku, kolektivům vládli čeští basketbalisté

Králové a královny sportu i elegance. To byl Sportovec roku 2019
A domů odcházel s trofejí pro vítěze. Korunu pro Sportovce roku získal už podruhé.
Elegantní róbou se pochlubila tenistka Barbora Strýcová...
... i olympijská vítězka z Turína Kateřina Neumannová s dcerou. Ano, to je ta malá dívenka, která v roce 2006 jako první přála mámě k triumfu v závodě na 30 km volnou technikou.
Adam Ondra se svojí partnerkou. Také ona ráda a úspěšně zdolává lezecké stěny.
20. 12. 2019 22:44
Judista Lukáš Krpálek podruhé v kariéře vyhrál anketu Sportovec roku. Letošní mistr světa tak navázal na svůj triumf v olympijské sezoně 2016.

Druhé místo patří se ztrátou 74 bodů basketbalistovi Tomáši Satoranskému, třetí skončil hokejista David Pastrňák. Výsledky ankety dnes v pátek večer slavnostně vyhlášeny v pražském hotelu Hilton.

Krpálek navázal na prvenství z roku 2016, kdy získal olympijské zlato. Za posledních 14 let je jediným mužským vítězem ankety, od roku 2005 a triumfu hokejisty Jaromíra Jágra zvítězila hned dvanáctkrát žena. Z pomyslného trůnu Krpálek sesadil snowboardistku a lyžařku Ester Ledeckou.

Devětadvacetiletý judista na konci srpna vybojoval zlato na mistrovství světa v nejtěžší kategorii a jako první vyhrál na šampionátech soutěže do 100 i nad 100 kilogramů. Navíc triumfoval v kolébce juda v Japonska po finálovém souboji s domácím Hisajošim Harasawou. Už po uzávěrce ankety se Krpálek posunul do čela světového žebříčku.

"Už jen být mezi desítkou je něco nádherného. Je to taková odměna na konci roku, kdy si všichni řekneme, co kdo dosáhl a pogratulujeme si. Pro mě je tahle cena něco nádherného, popravdě jsem to moc nečekal. V roce 2016 jsem si myslel, že tuhle korunku pro vítěze držím poprvé a naposledy," řekl Krpálek na tiskové konferenci.

"Nevěděl jsem, co přijde, protože jsem přestoupil do těžší kategorie. Peru se i s o 50 nebo o 60 kilogramů těžšími soupeři. Ono se to povedlo, rok nato jsem vyhrál mistrovství Evropy, další rok mistrovství světa. Bylo by krásné, kdyby to v příštím roce byla olympiáda. To už bych chtěl asi moc, ale tu medaili budu chtít vybojovat," uvedl Krpálek.

Dva nováčci v top 10

Satoranský byl vedle tenistky Barbory Strýcové nováčkem v elitní desítce a hned se dostal na druhou příčku. Osmadvacetiletý rozehrávač dotáhl národní tým k nečekanému šestému místu na mistrovství světa v Číně a jako jediný Čech hraje NBA. Satoranský se stal nejlépe umístěným basketbalistou v historii ankety a nejvýše postaveným zástupcem kolektivního sportu od druhého místa Jágra v roce 2006.

"Je to skvělé. Vím, jaká je konkurence a kolik Česko produkuje kvalitních sportovců. Pro basketbalistu je to určitě velké vyznamenání. Jen to ukazuje, že basket se stal v Česku populárním sportem a to je to, co všichni baskeťáci chceme," řekl v telefonickém rozhovoru Satoranský.

Stupně vítězů poprvé od roku 2004 kompletně ovládli muži. Třetí skončil Pastrňák, který na jaře došel s Bostonem do finále Stanley Cupu a v této sezoně vládne střelcům NHL.

Až s osmým místem se musela spokojit obhájkyně prvenství Ledecká. Loňská dvojnásobná olympijská vítězka letos vyhrála Světový pohár v paralelních disciplínách na snowboardu a opět závodila i v alpském lyžování. Na triumf ve sjezdu dosáhla těsně po uzávěrce druhého kola ankety.

Zatímco vloni Ledecká ovládla anketu s rekordním náskokem 759 bodů, letos byl mezi vítězem a druhým rozdíl malý. Satoranský dokonce od novinářů získal o tři první místa (39) více než Krpálek, judista ale figuroval lépe na dalších pozicích. Na čtvrté příčce skončila trojnásobná vítězka ankety rychlobruslařka Martina Sáblíková, která jako jediná z desítky letos získala tři světová zlata.

Týmům vládly bezedné koše

Nejlepším kolektivem se stali čeští basketbalisté, kteří obsadili na světovém šampionátu v Číně senzační šesté místo, vyrovnali tak nejlepší výsledek národního týmu z roku 1970 a v anketě mezi kolektivy vyhráli jako první basketbalové mužstvo v historii.

"Je to skvělé," řekl kapitán Pavel Pumprla, který po šampionátu ukončil reprezentační kariéru. "Věřím, že jsme udělali hodně pro popularitu basketbalu v České republice. I po příjezdu mě zastavovalo spoustu lidí, u kterých mám pocit, že o basketbal předtím nezakopli a najednou vypadalo, že ví, o co se v tom sportu jedná. Byl to velký krok kupředu," dodal.

Výběr okolo Satoranského jasně o 146 bodů porazil fotbalisty Slavie Praha, třetí skončila fotbalová reprezentace. Jen 29 hlasujících nedalo basketbalisty na první místo.

V juniorské kategorii, kterou vyhlašuje Nadace České sportovní reprezentace, vyhrál osmnáctiletý tenista Jonáš Forejtek. Cenu Emila Zátopka pro sportovní legendu obdržel cyklista Jiří Daler, olympijský vítěz z roku 1964.

Anketa Sportovec roku je dvoukolová, v prvním kole novináři zvolí desítku, z níž pak vyberou vítěze. Celkem hlasovalo 238 žurnalistů. Krpálek za triumf získal čtvrt milionu korun, basketbalisté 100 tisíc.

Výsledky ankety Sportovec roku 2019

Jednotlivci: 1. Lukáš Krpálek (judo) 1268 b., 2. Tomáš Satoranský (basketbal) 1194, 3. David Pastrňák (hokej) 1149, 4. Martina Sáblíková (rychlobruslení) 966, 5. Eva Samková (snowboarding) 870, 6. Jiří Prskavec (vodní slalom) 852, 7. Adam Ondra (sportovní lezení) 748, 8. Ester Ledecká (snowboarding a alpské lyžování) 722, 9. Barbora Strýcová 678, 10. Karolína Plíšková (obě tenis) 636.

Další pořadí: 11. Petra Kvitová (tenis) 415 b., 12. Tomáš Souček (fotbal) 366, 13. Markéta Davidová (biatlon) 326, 14. Josef Dostál (rychlostní kanoistika) 137, 15. Markéta Vondroušová (tenis) 137, 16. Martin Šonka (letecká akrobacie) 116, 17. Tomáš Nýdrle (sportovní střelba) 109, 18. Zdeněk Štybar (cyklistika) 109, 19. Jaromír Jágr 80, 20. Jakub Voráček (oba hokej) 64, 21. Ondřej Kolář (fotbal) 60, 22. Amálie Hilgertová 59, 23. Vít Přindiš (oba vodní slalom) 59, 24. Alex Král (fotbal) 53, 25. Tomáš Bábek (cyklistika) 44.

Kolektivy: 1. basketbalisté ČR 447, 2. fotbalisté Slavie Praha 301, 3. fotbalisté ČR 221.

Další pořadí: 4. basketbalistky USK Praha 71, 5. hokejisté ČR 45, 6. baseballisté ČR 35, 7. hlídka ČR 3xK1 slalom (Prskavec, Přindiš, Hradilek) 27, 8. štafeta běžců na 4×100 metrů (Stromšík, Veleba, Jirka, Záleský) 15.

Junioři: 1. Jonáš Forejtek (tenis) 86, 2. Jan Čejka (plavání) 76, 3. Filip Nepejchal (sportovní střelba) 71.

Sportovní legenda - Cena Emila Zátopka: Jiří Daler (cyklistika).