Sportovci truchlí: V Raškovi jsme ztratili světový idol

Sport ČTK Sport, ČTK
20. 1. 2012 13:00
Jirásek: Velká ztráta pro český sport, Jirka byl legenda
Jiří Raška.
Jiří Raška. | Foto: ČTK

Praha - Smrtí legendárního Jiřího Rašky ztratil skok na lyžích celosvětový idol. Shodli se na tom současní i bývalí reprezentanti.

Při dnešním Světovém poháru v Zakopaném se pokusí národní výběr uctít památku olympijského vítěze z Grenoblu 1968 skvělými výkony a černými páskami.

"Je to velká ztráta pro český sport. Jirka byl legenda, vždyť jako první Čech vyhrál zimní olympijské hry," řekl Milan Jirásek, předseda Českého olympijského výboru.

Vše o Raškovi:

Zemřel legendární skokan na lyžích Jiří Raška
Odborník na pohádky tvrdí: Raška je pohádková postava
Tyto sportovní hvězdy opustily svět v roce 2011
BLOG V nebi mají o radost víc. Raškovy telemarky
FOTO To byl Jiří Raška, aneb Franta z Remsa Boys

Vyzdvihl i Raškův charakter a osobní statečnost. "Podepsal Dva tisíce slov. Vychovával mladé skokany, celý život byl věrný sportu a lyžování," řekl Jirásek.

"Byl nejenom vynikající skokan, ale taky vynikající člověk. Vzpomínky se nedají koupit. Je to smutný, ale tohle je život," řekl Pavel Ploc, bývalý rekordman v letech na lyžích a stříbrný a bronzový medailista z olympijských her. "Byl mým velkým vzorem a kamarádem. Po kariéře mě zaučoval v trenérské práci," řekl.

Odešla ikona 

Reprezentace skokanů se v polském Zakopaném dozvěděla o úmrtí Rašky hned ráno. Jakub Janda dostal z Frenštátu textovou zprávu na mobilní telefon. "Pan Raška byl velkou ikonou a ta smutná zpráva mě dost vzala," řekl Janda, který se stal po Raškovi teprve druhým českým skokanem, který vyhrál Turné čtyř můstků.

Prezident Václav Klaus udělil 28. října 2011 ve Vladislavském sále Pražského hradu u příležitosti státního svátku Medaili Za zásluhy o stát v oblasti sportu Jiřímu Raškovi.
Prezident Václav Klaus udělil 28. října 2011 ve Vladislavském sále Pražského hradu u příležitosti státního svátku Medaili Za zásluhy o stát v oblasti sportu Jiřímu Raškovi. | Foto: ČTK

Skokani zkusí v závodu v Zakopaném nastoupit s černými páskami. "Musíme se domluvit s rozhodčími, aby kluci neporušili pravidla," řekl trenér David Jiroutek, kterého Raška kdysi trénoval v juniorech. "Byl ikonou skoků na lyžích u nás i ve světě. Tyhle zprávy jsou vždycky smutné. Odešel velký skokan a člověk," řekl Jiroutek.

Raška svými úspěchy motivoval mladé skokany. I proto začal skákat Jiří Parma, pozdější mistr světa na středním můstku, i Ploc býval jako kluk "Raškou".

"Jmenuji se Jiří jako on, tak jsem říkal, jestliže Raška vyhrál olympiádu, tak proč bych to se stejným jménem nemohl dokázat i já," řekl Parma, bronzový ze soutěže družstev z olympijských her v Albertville 1992. "Mně babička šila závodní čísla a skákal jsem doma z peřiňáku, protože jsem si hrál na Rašku," přidal Ploc.

Triumf Rašky v Grenoblu v roce 1968 zažil přímo na místě Jirásek, který tehdy ve výpravě působil jako lékař lyžařského svazu. "Moje nejsilnější vzpomínka na Rašku? Když jsme Jirku házeli do vzduchu pod můstkem," vrátil se Jirásek v čase.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Sáblíková byla na trojce v Heerenveenu čtvrtá za Nizozemkami

Rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila na Světovém poháru v Heerenveenu čtvrté místo v závodu na 3000 metrů. Třiatřicetiletá česká reprezentantka zajela poprvé v kariéře v hale Thialf čas pod hranici čtyř minut, nestačila ale na trojici Nizozemek a nerozšířila bilanci 90 medailových umístění v seriálu. V novém rekordu dráhy 3:57,15 minuty zvítězila Irene Schoutenová.

SP v rychlobruslení v Heerenveenu (Nizozemsko):

Muži, 500 m: 1. Arefjev (Rus.) 34,459, 2. Ntab 34,652, 3. Velema (oba Niz.) 34,740.

Průběžné pořadí SP (po 2 ze 4 závodů): 1. Ntab 114, 2. Arefejev 92, 3. Mulder (Niz.) 80.

Ženy, 500 m: 1. Koková (Niz.) 37,726, 2. Golikovová 37,303, 3. Fatkulinová (obě Rus.) 37,406.

Průběžné pořadí SP (po 2 ze 4 závodů): 1. Koková 120, 2. Golikovová 108, 3. McLeanová (Kan.) 91.

3000 m: 1. Schoutenová 3:57,155, 2. De Jongová 3:58,521, 3. Beuneová (všechny Niz.) 3:58,908, 4. Sáblíková 3:59,215, …13. Zdráhalová (obě ČR) 4:10,379.

Další zprávy