Sportovci můžou do Ria, Zeman i šéf ČOV podepsali přihlášku

ČTK ČTK
7. 10. 2015 16:13
Prezident Miloš Zeman a šéf ČOV Jiří Kejval podepsali přihlášku na olympijské hry v Riu 2016. Aktuálně je mezi kvalifikovanými sportovci už 52 Čechů.
Jiří Kejval, Kateřina Valachová a Miloš Zeman si připíjejí po podepsání přihlášky na olympiádu 2016
Jiří Kejval, Kateřina Valachová a Miloš Zeman si připíjejí po podepsání přihlášky na olympiádu 2016 | Foto: ČTK

Praha - Čeští sportovci se můžou těšit do Ria de Janeiro. V Míčovně Pražského hradu dnes prezident republiky Miloš Zeman a předseda Českého olympijského výboru (ČOV) Jiří Kejval splnili 303 dnů před zahájením letních her základní podmínky - hlava státu podepsala průvodní dopis a šéf ČOV přihlášku. Oba dokumenty musí být doručeny do sídla Mezinárodního olympijského výboru (MOV) v Lausanne do 5. listopadu.

Letní olympijské hry se v Riu de Janeiro v příštím roce uskuteční od 5. do 21. srpna 2016 a Češi se pokusí navázat na úspěšné vystoupení z Londýna, kde před třemi lety získali deset cenných kovů, z toho tři zlaté medaile.

"Olympijské hry budou skvělou sportovní událostí, ale také skvělou příležitostí prezentace České republiky," řekl šéf ČOV Kejval. "Od sportovců očekávám, že minimálně navážou na úspěšné hry v Londýně a v Soči," dodal Kejval.

Aktuálně je nominováno 52 sportovců

Prezident Zeman stejně jako při podpisu přihlášky na zimní hry v Soči lehce poupravil coubertinovské heslo. "Pouze se zúčastnit, to by bylo málo. Důležité je ze sebe vydat všechny síly. Nejdůležitější je sebeúcta," řekl Zeman v krátkém proslovu. "Když odchází sportovec poražen, ale vydal všechny síly, je hoden stejné úcty jako ten, který získal jakoukoli medaili. A pokud vše nevydal a medaili náhodou získá, tak je to málo," řekl prezident a znovu pozval po olympiádě na hrad nejen případné medailisty, ale všechny olympioniky. "Protože vím, že za nimi je tvrdá dřina. Nejen několik minut v disciplínách, ale hodiny a měsíce tvrdé přípravy."

Slavnostního ceremoniálu se zúčastnila i ministryně školství mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová a také více než padesátka sportovců, například včetně olympijského vítěze z Londýna moderního pětibojaře Davida Svobody.

Aktuálně má Česko zatím 52 účastnických míst v devíti sportech. Kvalifikace v plném proudu a končit bude až měsíc či dva před olympiádou. Z českých kolektivních sportů mají šanci basketbalisté. Celkově se čeká nominace okolo 130 jmen.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Růst ekonomiky loni zpomalil na 2,5 procenta, uvedl ČSÚ ve zpřesněném odhadu

Česká ekonomika loni meziročně vzrostla o 2,5 procenta. Ve srovnání s rokem 2018 kdy hrubý domácí produkt (HDP) stoupl o 2,8 procenta, tak její růst mírně zpomalil. Ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku ekonomika meziročně vzrostla o dvě procenta a mezičtvrtletně o 0,5 procenta. V úetrý to uvedl Český statistický úřad (ČSÚ).

Statistici tak zpřesnili své předchozí odhady z počátku března. Podle nich loňský růst ekonomiky činil 2,4 procenta a ve čtvrtém čtvrtletí HDP meziročně stoupl o 1,8 procenta a mezičtvrtletně o 0,3 procenta.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Vojáci, u kterých byly prohlídky kvůli smrti Vahidulláha Chána, u Ústavního soudu neuspěli

Ústavní soud odmítl stížnosti devíti vojáků, u kterých vojenská policie loni v červenci provedla prohlídky kvůli vyšetřování smrti Afghánce Vahidulláha Chána. Stížnosti zpochybňovaly neodkladnost prohlídek i způsob jejich provedení. Někteří vojáci byli zadrženi na pracovišti, pro všechny prý prohlídky znamenaly závažnou psychickou zátěž. Soud ale podněty ve spojeném řízení odmítl, považoval je za předčasné, zjistila ČTK z usnesení.

Příslušník afghánských ozbrojených sil Chán zastřelil předloni na podzim českého psovoda Tomáše Procházku na afghánské základně Šindánd v provincii Herát. Afghánský voják byl zatčen a vzat do vazby západních sil. Vyslýchali jej Češi i Američané. Krátce poté, kdy byl vrácen afghánským jednotkám, muž zemřel. Následovalo vyšetřování na obou stranách Atlantiku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy