Sport vyzývá obce: Dejte nám třetinu peněz z hazardu

Luděk Mádl Luděk Mádl
20. 3. 2012 16:45
Města by měla dostat 6 miliard z hazardu, sport chce svůj podíl
Českému sportu docházejí peníze.
Českému sportu docházejí peníze. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Nový loterijní zákon sebral českému sportu 2,5 miliardy korun. "Tu bitvu jsme prohráli, ale chceme uhrát alespoň remízu," říká Jiří Kejval, místopředseda ČOV. Alespoň část peněz chce sport získat od měst a obcí.

Až do prosince totiž platilo, že peníze z výtěžku hazardního průmyslu putovaly i na veřejně prospěšnou činnost. Vedle kultury či charity na tom participoval i sport.

V Senátu se ale rozhodlo, že daň z hazardu poputuje jen na účty státu a také do rozpočtů municipalit, měst a obcí. "Podle propočtů ministerstva financí dostaly loni municipality díky přerozdělování peněz z hazardu 1,8 miliardy korun - a letos by podle odhadu měly zinkasovat až 6,1 miliardy. To je o 4,3 miliardy korun víc," počítá Kejval.

A právě o podíl z těchto peněz se český sport hlásí.

Nejen o financování českého sportu čtěte více:

Dokonce se kvůli tomu postavil do jednoho šiku. Představitelé Českého svazu tělesné výchovy, Českého olympijského výboru, Sdružení sportovních svazů ČR a České obce sokolské totiž společně obeslali starosty 6250 obcí.

Vysvětlují v něm situaci a žádají je, aby z navýšeného příjmu městských či obecních pokladen přispěli na sport, zejména mládežnický.

Peníze z automatů a kasin obcím, ze sázkovek sportu

Zmíněné sportovní organizace pak spolu s Danem Jiránkem, předsedou Svazu měst a obcí ČR, podepsali dnes v Praze memorandum o vzájemné spolupráci.

Z něj vyplývá požadavek, aby se jedna třetina výnosů, které v roce 2012 obdrží obce cestou státního rozpočtu z výnosů loterií a her, vyčlenila na posílení rozpočtu na sport.

"Shodli jsme se také na tom, jak by se do budoucna měly peníze z hazardního průmyslu rozdělovat. A to tak, že by prostředky plynoucí z provozování výherních automatů a kasin měly náležet do rozpočtu měst a obcí. Zatímco výnosy z kurzových sázek a loterií, které mají k samotnému sportu mnohem blíž, by směřovaly do kapitoly ministerstva školství pro financování sportu," vysvětluje Dan Jiránek.

Kdo si o peníze sám neřekne, nedostane je

Memorandum může samozřejmě fungovat jen jako apel. Rozhodnutí bude na obecních radách či zastupitelstvech. "Oslovili jsme i zhruba 25 000 základních jednotek našich organizací, působících na místní úrovni. Vysvětlili jsme jim situaci a vyzvali je, aby se na svých obcích o ty finanční prostředky ucházely," říká Zdeněk Ertl, předseda Sportovního sdružení svazů ČR.

"Konkrétní rozhodování o tom, jestli se do sportu ty peníze dostanou, budou probíhat právě v těch jednotlivých místech a obcích. Záleží samozřejmě také na dlouhodobých vztazích, jaké tam sport udržuje. Pokud nejsou dobré, musí se snažit o zlepšení," říká Hana Moučková, starostka České obce sokolské.

"Ohledně financování sportu chystáme i velké společné setkání s hejtmany jednotlivých krajů," přizvukuje Miroslav Jansta, předseda ČSTV.

"V celé Evropské unii jsou jen dvě země, kde sport nijak přímo neparticipuje na výnosech z hazardu a loterií: Kypr a Česko," konstatuje neradostně Jiří Kejval, místopředseda ČOV.

 

Právě se děje

Další zprávy